TÜRK DÜNYASINDAN HABERLER

 

2 EYLÜL 1997 -

KARABAG'DA ERMENİ SEÇİMİ

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde işgalini sürdüren Ermeniler seçim düzenlediler.

 

ÖZBEKLER'İN BAYRAMI

Uzun yıllar SSCB boyunduruğu altında yaşamak zorunda kalan Özbekler bağımsızlıklarının 6.yıl dönümünü büyük törenlerle kutladılar.

Ahat ANDİCAN: Ermenistan işgal ettiği toprakları ön şartsız terk etmelidir.

 

TÜRKMEN BAŞINDAN İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Hazar Denizindeki Türkmen rezervinin 6,5 milyar ton petrol, 5,5 trilyon metreküp doğalgazdan oluştuğu bildirildi.

 

ANKARA DİKKATLİ

Türkiye’nin kendi ulusal güvenliğini ilgilendiren konularda uygun göreceği tedbirleri alarak, milli çıkarları aleyhindeki deniz trafiğine izin vermeyeceği açıklandı.

 

5 EYLÜL 1997 -

ANKARA, RUMLARA FÜZE TAŞIYAN GEMİLERE KARŞI KARARLI   "BATIRIRIZ"

Ecevit’ten Sert çıkış : Yine Vururuz.

 

8 EYLÜL 1997 -

Cemil KIRIMOGLU: BİZE YARDIM ELİNİZİ UZATIN

Kırım Tatar Milli Meclis Başkam Cemil Kırımoğlu, Kırım Türklerinin en büyük sorununun işsizlik ve konut açığı olduğunu belirterek, "Her şeye sıfırdan başlamak zorundayız. Yardımınıza ihtiyacımız var" dedi.

 

ÇEÇENLER DAĞISTANDA'DA YILM1YOR

Kuzey Kafkasya’daki Dağıstan Cumhuriyetindeki Hasavyurt kasabasında, Çeçen halkla polis çatıştı. Bir kişi öldü.

 

MEHMETCİK TURAN YOLUNDA

Kahraman Türk askeri, binlerce yıl önce atalarının geldiği Orta Asya'da kardeş, Cumhuriyetlerle ortak tatbikat yapacak. Bölgede barış, ve güvenlik için Eylül ortasında yapılacak tatbikata, Türkiye'nin yanı sıra Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve ABD katıla-cak.

 

10 EYLÜL 1997 -

BAŞBAKAN MESUT YILMAZ'DAN ALMATA CIKARTMAS1

Ceyhan petrol boru hattı konusunda anlaşma sağlandı.

 

ÇEÇENLER BAĞIMSIZLIKLARIN1 KUTLADI

Çeçenistanın 6.bağımsızlık kutlamaları dün başkent Charkala'de başladı.

 

RUSYAYA RET

Orta Asya’daki eski hegomanyasinı kurmak isteyen Rusya'ya Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev tepki göstererek Rusya'ya gitmedi.

 

BAT1 TRAKYA TÜRKLERİNE PONTUS RUM SALDIRISI

İskeçe kentinde Pontus'lu Rum Göçmenler Türk mahallesine saldırdı.

 

11 EYLÜL 1997-

NAZARBAYEV'DEN PETROL MÜJDESİ

Kazakistan devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev petrollerini Türkiye üzerinden taşımayı arzuladıklarını belirtti.

 

21 EYLÜL 1997-

DOSTUM-MALİK BARIŞTI

Türkiye tarafından barıştırılan Özbek generaller Dostum ile Malik, Taliban'a karşı birlikte savaşmak için yemin ettiler.

 

24 EYLUL 1997 -

 TÜRK DÜNYASI GENÇLİK GÜNLERİ KURULTAY1 DÜN BAŞLADI

35 Türk Devleti ve topluluğundan 150'den fazla temsilcinin katıldığı kurultay Türk gençlerini bir araya getirerek kaynaştırmayı tarih, sanat, din, dil, edebiyat, ekonomi, siyaset, ekoloji sahalarında fikir teatisinde bulunmalarını sağlamayı amaçlıyor. Katılanlar. Azerbaycan, Kazakistan, Doğu Türkistan, Finlandiya Tatarları, Bulgaristan, Tataristan, Çuvaviştan, Kumuklar, Sahaeli, Hollanda. Kuzey Irak Türkmenleri, Sibirya, Altay Cumhuriyeti, Şor Türkleri, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Makedonya, Romanya Tatarları, Güney Azerbaycan, Çeçenistan, Dağıstan, Kabartay-Balkar, Karagay-Çerkez, Abhazya, Karakalpakistan, Kırım, Gagauzlar. Gürcistan, Almanya Türkleri, Fransa Türkleri, İngiltere Türkleri, Güney Türkistan, Telegetler, Ahıska Türkleri, Tuva Cumhuriyeti, Tacikistan Türkleri.

 

26 EYLÜL 1997 -

GÖKTÜRKBİRLİĞİ

Almati'da yapılacak Türksoy toplantısında Büyük Göktürk Devletinin 1450'nci kuruluş yıldönümü kutlamaları programı hazırlanacak.

 

27 EYLUL 1997 -

Rauf DENKTA§ : SAVAŞA CESARET EDEMEZLER

Rumlar daha öncede üç defa denediler, ancak boylarının ölçüsünü aldılar. Yunan oyununu bozarız. Kıbrıs’ın arkasında 70 milyonluk güçlü bir Türkiye var.

 

GASPIRALI İÇİN ŞÜKÜR ŞERBETİ DAĞITILDI

Büyük Türk düşünürü, Gaspıralı İsmail Bey ölümünün 83. yıl dönümü sebebiyle, ruhu için H. Ahmet Yesevi Vakfı tarafından Şükür şerbeti dağıtıldı.

 

1 EKİM 1997 -

PKK-YUNAN İŞBİRLİĞİNE SUÇÜSTÜ

Yunanistan ile PKK arasındaki işbirliği 5 Şubat 1988 günü PKK'nin Atina'ya gönderdiği ihsan Kaya ile Yunan istihbaratçısı Mihalis Haralambidis arasındaki görüşmeyle başladı.

 

ALMANYA'YI TÜRKLER KALKINDIRIYOR

Bir dönem Almanya'ya işçi olarak giden Türkler, bugün Alman ekonomisinin temelini oluşturuyor.  Almanya’nın kalkınmasında önemli rol oynayan Türkler, kendilerine ait işletmelerde ise 186 bin kişiye istihdam sağlıyor.

 

2 EKİM 1997-

ÇEÇEN ESKİ LİDERİ SALMAN RADUYEV'E SUİKAST

Cahar Dudayev'in damadı Raduyev'e önceki gece suikast düzenlendi. Raduyev'in aracının bombalanması sonucu bir korumasının öldüğü, kendisinin ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

 

5 EKİM 1997 -

TÜRKMEN DOGALGAZI İRAN DURAĞINDA

Türkiye tarafındaki boru hattının bitirilmemesi ve Türkiye'nin konuyla ciddi ilgilenmemesinin Türkiye'ye pahalıya mal olacağı belirtildi. İran, Türkmenistan petrolünü de boru hattı ile Basra körfezine taşımak istiyor. Tahran yönetimi ayrıca Türkmenistan’ın Hazar Denizindeki petrol yataklarının işletme talebini Türkmenistan'a iletti.

 

6 EKİM 1997 -

AHISKALILARA VATANDAŞLIK SÖZÜ

Devlet Bakanı Ahat ANDICAN, Ahıska Türkleri temsilcilerini sıcak karşılarken, Murteza izzetoglu'da başarılı çalışmalarından dolayida bakanı tebrik etti. Bakan ise bakanlığının Türkiye'ye gelen 70 bin soydaşa ve buna dahil olan 9 bin 300 Ahıska Türk'üne ikamet izni ve vatandaşlık hakkının verilmesi için bir yasa tasarısı hazırladıklarını ve bu tasarıyı en kısa zamanda TBMM'ye sevk edeceğini açıkladı.

 

9 EKİM 1997 -

OSMANLI ve TÜRK TARİHİ ÇALISMALARI KÜRSÜSÜ

Amerikan Üniversitesi (UCLA)'nın başvurusu üzerine kürsü açılacak. Los Angeles bölgesinde Türkiye ve Türk tarihine yönelik ilgi artarken, önde gelen Amerikan üniversitesindeki Türk çalışmaları kürsülerinin sayısı 7'ye ulaşacak.

 

KAZAKLARA YENİ BASKENT AKMOLLA

Kazakistan'da, başta Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık olmak üzere parlamento ve tüm üst düzey kurumlar 22 Ekim'de Akmollaya taşınıyor.

 

10 EKİM 1997 -

TÜRKMENLER TEK YUMRUK

150 delegenin katildigi Kuzey Irak’ın Erbil kentinde düzenlenen kurultayın sonuç bildirisinde, Bağdat rejiminin, Türkmenlere uyguladığı baskı, zorunlu göç,  gayrimenkullerin gaspı, asimilasyon ayrımcılık, keyfi tutuklamalar ve tutukluların akıbetlerinin belirsizliği, işkence ve idam gibi insanlık dışı davranışlar" şiddetle kınandı.

 

12 EKİM 1997 -

YAKUT TÜRKLERİNDEN DENKTAS'A BOZKURT POSTU

Yakut Türklerinden bir gencin işlediği "Bozkurt Postunu" KTMD başkam Halil Paşa, Rauf Denktaş’a takdim etti. Postun kendisine giydirilmesi üzerine Denktaş "Tam Kurt Oldum" dedi.

Bir ilkokulun açılışında konuşan minik öğrencilere duygulanan R. Denktaş "Allah sizden razı olsun. inşallah bizim çektiklerimizi siz çekmeden, başınız dik, bayrağınız altında şerefle yaşayacaksınız, büyüyeceksiniz. Allah sizi vatana, ailenize bağışlasın" dedi.

 

BULGAR TÜRKLERİ JİVKOV'UN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Bulgaristan Türkleri, komünizm dönemi Devlet Başkani Todar Jivkov'un yargılanması amacıyla Avrupa İnsan Haklan mahkemesine başvuruda bulundular.

 

13 EKİM 1997 -

RUM'LAR ADADA TÜRKLERİ KATLEDİYOR

Eski Amerikan Başkanı Johnson, eski ABD Başkan Truman'a "Rumlar adada Türkleri katlediyor. Yunanlılara, Türklerin öldürülmesine son verilmesini gerektiğini bildirdik" diyor. ABD eski başkanı Johnson’un 2023 yılına kadar gizli tutulmasını istediği telefon konuşmalarının bir bölümü açıklandı.

 

BAŞPAPAZIN BOĞAZ PLANI

Bartelemeos'un olaylı Karadeniz gezisinin ardında, Sevr'i uygulama taktiğinin yattığı açığa cıktı. Plana göre sözde boğazlar Başpapaza bağlanacak.

 

BOĞAZLAR ÖZERK (MUHTARIYET, OTONOM) OLAMAZ

Sayın Doç. Dr. Ramazan ÖZEY Bey Büyük Kurultay gazetesindeki bu haftaki yazısında çok önemli bir konu üzerinde duruyor. İstanbul ve Çanakkale boğazlarının özerk olması fikrini ortaya atanlar dillerinin altındaki baklayı da çıkarsınlar. Boğazların özerkliği demek, denetimin Türk Devletinden çıkması demektir.

 

RUSA TOKAT GİBİ CEVAP

Kazakistan Devlet Başkani Nazarbayev, Rusya Başbakanıma, "Kazakistan'ın Bağımsız devlet olduğuna artık alışın ve bizden herhangi bir taviz beklemeyin" diyerek petrol yatağını işletme teklifini reddetti. Çernomirdine devlet töreni yapılmazken, Rusya’nın petrol ümidide suya düştü.

 

20 EKİM 1997 -

TÜRKMEN BEYLERİ EL ELE

Yıllardır Saddam rejiminin açık hava hapishanesi Kuzey Irak'ta zulme, işkenceye ve soykırıma maruz kalan Kerkük Türkleri bir araya gelmenin el ele, gönül gönüle vermenin mutluluğunu yaşadılar.

 

21 EKİM 1997 -

BUHARA VE HİVAN’IN 2500'UNCU KURULUŞ YILDÖNÜMÜ

Özbekistan’ın tarihi Buhara ve Hiva’nın kuruluş. Yıldönümlerine Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoglu'da katildi.

 

29 EKİM 1997 -

TURKMENİSTAN'IN BAĞIMSIZLIK KEYFİ

Bağımsızlıklarının 6.yıldönümü kutlamalarında Türkmenistan Dayanışma ve Yardımlaşma Dernegi tarafından Yenikapı’da Türkmenistan anıtı önünde Başkan Necdet AYGUN "Bağımsızlığın kıymetini bilmeliyiz. Adim adim Dünya Türk Birliğine doğru gidiliyor" dedi.

 

31 EKİM 1997 -

AZERBAYCAN'DA KADIN CUMHURBAŞKANI ADAY

Azerbaycan Liberal Parti (ALP) Genel Başkanı Lale-Şefket Haci-yeva, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığını açıkladı.

 

AZERBAYCAN'IN KÖLELİKTEN KURTULUŞUNUN TİMSALİ ELÇİBEY DÖNDU

Bağımsızlık ve Milli şuur sembolü Elçibey Baküye döndü.

  • 1145 defa okundu.