DOĞU TÜRKİSTAN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİNDEN

BASIN BÜLTENİ-KAYSERİ (I)

 

DÜNYA BARIS GÜNÜNDE ÇİN ZULMÜ UNUTULMASIN

Dernek Başkanı Mehmet Emin BATUR "Milli Manevi ve insani değerlere saygın, temel insan hak ve hürriyetlerinin her alanda savunucusu olduklarını söyleyen fikri hür, vicdani hür, kişi ve kuruluşlara sesleniyoruz. 1949 yılından beri, Cin'li emperyalistlerin akla hayale gelmeyecek baskı zulüm ve katliamlarına karsı, her türlü zor şartlar altında var olma mücadelesi vermekte olan Doğu Türkistan Türklerinin sesine kulak verilmelidir.

Çin hapishanelerinde tutuklu 85.000 Türk'ten birçoğunun akıbetlerinden, hiç bir haber alınamamaktadır. Sık sık televizyon ekranlarında, enselerinden kurşunlanarak katledilmekte olan Doğu Türkistanlıların dramını, kayıtsızca izlemeye devam eden, sözüm ona insan haklan savunucuları ne zaman harekete geçeceklerdir.

Kalemlerinden kan ve irin damlayan bir takim insanlar için dünyayı ayağa kaldıranların, Türklüğün Milli ve Manevi değerlerinden bahsettikleri için Cin zindanlarına atılan Doğu Türkistanlılar içinde icraat yapmalarını bekliyoruz. Yaklaşan 1 Eylül Dünya barış gününde, konforlu salonlarda birbirlerini tebrik yağdırmanın, insan haklarına ve dünya barısına hizmet etmeyeceğini hatırlatıyoruz. Kendini insan bilen herkesi, Doğu Türkistan'da işlenmekte olan insanlık suçlarına karşı tepkili ve duyarlı olmaya çağırıyoruz."

 

27Agustos 1997 TURKELI

 

BASIN BULTENI: (II)

BAYRAK ICIN ELELE

 

Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Genel Başkan Mehmet Emin BATUR basın açıklamasında, "Aziz Milletimizin uğruna milyonlarca Şehit vererek kazanmiş olduğu ayyıldızlı Albayrağımıza karşı dünyada ve Türkiye de gizli ve aleni olarak saldıranların vuku bulduğu herkesçe bilinen bir gerçektir.

Bayrak yüce Türk milleti için bağımsızlıktır. Ar’dır, namustur kısacası şerefli yasıyor olmanın ifadesidir. Uğruna geçmiste nice canlar feda edildi. Gerekirse bugünde edilir, yarında edilir. "Allah bu millete bir daha İstiklal marşı yazdırmasın" diyen Mehmet Akifin çocuklan olarak bir daha istiklal marşına ihtiyaç duymamak için şanlı bayrağımıza bütün varlığımızla sahip çıkmamız vazgeçilmez vazifemizdir.

Bu nedenle Radyo Türkiye’m tarafından 1996 yılında başlatılan ve Kayseriye hakim bir yer olan Ali dağına 150X225 metre ebadında yapılacak Ay Yıldızlı TURK BAYRAGI yapım kampanyasına, bu yıl bir firmaya ihale edilmek suretiyle devam edilmektedir. Maliyet olarak 108 milyar lira hesap çıkarılmıştır.

Yüce milletimizin bütün fertlerinin hiç bir siyasi görüş ve parti ayrımı gözetmeksizin bu kampanyaya destek vermesini, bayraksız ve ezansız yaşamanın ne demek olduğunu çok iyi bilen ve günümüzde istiklalleri uğruna binlerce şehit vermekte olan Doğu Türkistan'lılar olarak cağrıda bulunuyoruz.

Kayseri de faaliyet gösteren Radyolar, Tv'ler ve bütün basın kuruluşları bu kampanyaya kayıtsız şartsız destek vermelidirler."

 

"BAYRAĞIMIZ HERSEYİMİZDİR"

 Haydi Bayrak kampanyasına destek verelim.

 

28 Ağustos 1997 GOKBAYRAK ■ RADYO TURKIYEM

  • 1029 defa okundu.