4 TEMMUZ 1997

 

Türk ocağı Kayseri Şubesi tarafından organize edilen ve Kayseri Sarımsaklı Barajında gerçekleştirilen Türk Ocağı Gençlik ve İzcilik kampına yapılan davete Dernek Yönetim Kurulu olarak icabet edilmiştir.

 

 6 TEMMUZ 1997

 

Hemşerilerimizden Ebu Bekir TÜRKSOY ve Dilarem TÜMTÜRK Doğu Türkistan geleneklerine uygun olarak yapılan toyla evlenmişlerdir. Genç evlilere ömür boyu mutluluklar temenni ederiz.

 

TEMMUZ 1997

 

Her yıl geleneksel olarak yapıla gelen Büyük kışlalılar Çatmapınar Yayla Şenliklerine yapılan davet üzerine Dernek Yönetim Kurulu olarak iştirak edilmiştir. Dernek Başkanı Mehmet Emin BATUR'unda konuşmacı olarak katıldığı şenlik organizenin ve programın güzelliği ile anlamlı geçmiştir.

 

15 TEMMUZ 1997

 

16-22 Temmuz tarihleri arasında kutlanılan "ESİR MİLLETLER HAFTASI" münasebetiyle Kayseri Büyük-şehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Şükrü KARATEPE ve Kocasinan İlçesi Belediye Başkanı Sayın Bekir YILDIZ beyefendiler derneğimizi ziyaret ederek üyeleri mize beraberinde getirdikleri çiçekleri takdim etmiş ve "ESİR MİLLETLER HAFTASI’NIN Doğu Türkistan’daki 35 milyon kardeşimizinde kurtuluşuna vesile olmasını diliyoruz." demişlerdir.

Derneğimizin Genel Başkanı Mehmet Emin BA TUR'da yaptığı konuşmada "Bu tür duyarlılık ve desteklere her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır. Türkiye'deki siyasilerimizde sizler kadar duyarlı olsalardı, Doğu Türkistan Türk'leri, dünyanın hiçbir yerinde Müslüman Türkler eza ve cefa ile karşılaşmazlardı. Sizlere bu anlamlı ziyaretinizden dolayı bütün Doğu Türkistanlılar adına teşekkür ediyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

 

16 TEMMUZ 1997

 

Tarsus Belediye Başkanlığınca yaptırılan, Tarsus'un düşman işgalinden kurtuluşunda büyük emeği geçen ve bu yolda şehid düşen Türkistanlı  Hacı YOLDAŞ ve ARKADAŞLARI anısına şehir mezarlığı girişinde yaptırılan ANIT MEZAR ile Türkistanlı MEN-CİK BABA TÜR¬BESİ çevre düzenle¬mesi açılış töreninin yapılacağı programa Belediye Kültür Müdürü Sayın Saffet ATLI beyefendi Kayseri'ye kadar teşrif ederek bizleride davet etmişlerdir.

Teşkilat mensupları olarak bu davete icabet etmek üzere 20 kişilik bir kafile Dernek Genel Başkan yardımcısı Emrullah EFENDİGİL'in   sevk ve idaresinde Tarsus'a gidilmiştir.

Buradaki program son derece güzel ve dolu dolu geçmiştir. Tarsus Belediye Başkanı sayın Burhanettin KOCAMAZ Beyefendi ve Belediye Kültür müdürü Muhterem saffet ATLI beyler başta olmak üzere bizlere orada gösterilen samimi, candan kardeşane ilgi ve alaka bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir.

Programdaki konuşmacılar arasında Dernek Genel Başkan yardımcısı Emrullah EFENDİGİL ve Genel Sekreter Abdülmecit AVŞAR'da bulunmakta idi. Emrullah  EFENDİGİL bu program çerçevesinde Muhterem Belediye Başkanı  Burhanettin KOCAMAZ beyefendiye derneğimiz tarafından hazırlanan bir plaket ve Doğu Türkistan'ın GÖKBAYRAĞINI takdim etmiştir.

Yapılan son derece anlamlı konuşmalardan şehir merkezindeki tarihi ULU CAMİİ içerisindeki türbeler ve Ashab-ı Kef, kıymetli Belediye Başkanı'nın tahsis etmiş olduğu özel otobüs ile Sayın Kültür müdürü Saffet ATLI bey nezaretinde ziyaretler edilmiş dualar okunmuştur.

Bu programın bizlerde bıraktığı üç önemli ve asla unutulması mümkün olmayan izi oldu.

Birincisi, Türkistan'dan gelerek Balkanlarda, Anadolu'da ve Tarsus'ta Aziz Türkiye’mizin kurtuluşunda savaşarak şehit olanlarında unutulmamış olması. Bizleri bağrına basan Türkiye-miz için gerekirse yine şahadet şerbetini içmeye hazır, "toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır" sözüne inanan Türkistanlılarında olduğu unutulmamalıdır.

 

İkincisi, böylesine güzelim değerlerimizi su yüzüne çıkaran ve çok büyük kadirşinaslık gösteren Tarsus Belediye Başkanı muhterem insan Burhanettin KOCAMAZ ve Belediye Kültür Müdürü Sayın Saffet ATLI beyefendiler gibi şahsiyetlerle tanışmış olmak.

 

Üçüncüsü, bizler Tarsus'tan ayrılırken Türkistan şehitleri Anıt Mezarı'nın iki yanında göndere çekilmiş olan ve sonsuza kadar birlikte dalgalanmasını arzuladığımız bizlere birlikte el sallarcasına gülümseyen Aziz Türkiye’mizin ayyıldızlı ALBAYRAGI ile Doğu Türkistan'ın ay-yıldızl GÖKBAYRAĞI.

Binlerce Teşekkürler Tarsus Belediye Yetkilileri.

 

3 AĞUSTOS 1997

 

1990 yılından beri Erciyes dağı Tekir yaylasında yapıla gelmekte olan ve bu yıl 8. icra edilen Erciyes Zafer kurultayına her yıl olduğu gibi bu yılda dernek olarak katılım sağlanmıştır. Kurulan Doğu Türkistan köşesi düzenlenmiş ve yine aynı çadır içerisinde Dünya'da ve Türkiye'de Doğu Türkistan'la ilgili haber, fotoğraf, belge ve Doğu Türkistan'da işlenmekte olan katliam ve zulümlerin son haberlerinin yer aldığı sergiler açılmıştır.

Ayrıca GÖKBAYRAK dergisi standına çok ilgi çekmiştir. Türk Dünyası adına çok faydalı geçtiğine inandığımız bu Kurultay'ın sonsuza kadar devam etmesini Cenab-ı Hak'dan niyaz

 

20 AĞUSTOS 1997

 

Doğu Türkistan Şehitlerinin ruhlarına atfen Dernek Merkezinde Kuran-ı Kerim hatmettirilmiş ve yemek verilmiştir.

  • 766 defa okundu.