Celalettin Batur

2 TEMMUZ
-KKTC'DEN ÇİN'E TEPKİ
Çin temsilcilerinin, sadece güney Kıbrıs’ ziyaret edip tek taraflı temaslarda bulunması KKTC Savunma ve Dışişleri Bakanlıklarını kızdırdı.

9 TEMMUZ
-RUSLAR TÜRKÇE KONUŞUYOR
Erciyes Üniversitesi Fen Ed. Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tuncer GÜLENSOY tarih boyunca Türklerin fethettikleri ülke ve kavimlere folklorik ve etnoğrafik değerlerini öğrettiklerini, Rusçada da 200'den fazla Türkçe kelime bulunduğunu belirtti.

-İKİBİNİN ÜZERİNDE ÇEÇEN KAYBOLDU
Yandarbiyev, "Savaş zor ama, hayatın bir parçası, Bu savaşta askerler hariç 100 bin kayıp verdik. 3 bin asker şehit oldu, 10 bin asker yaralandı, 2 bin çeçen genci hala kayıp.

11 TEMMUZ
-KUZEY IRAKLI TÜRKMENLERİ KAÇIRAN TEKNE BATTI 25 KAYIP

17 TEMMUZ
-PKKYA RUS YARDIMI
Güvenlik kuvvetlerine teslim olan itirafçı terörist, PKK'ya en büyük yardımı Ermeni askerler ile Rus gizli örgütü KGB'nin yaptığını söyledi.

-PKKYA KIRGIZ KALKANI
Van'ın Erciş İlçesinde yerleştirilmiş Kırgız Türklerine saldıran PKK militanları geride 5 ölü bırakıp kaçtılar.

27TEMMUZ
-BÜYÜK ADIM
Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan Devlet başkanları siyasi bütünleşmeyi öngören büyük bir adım atarak TÜRKİSTAN parlementosu kurma kararı aldı.

28TEMMUZ
-KIBRISIN BÜYÜK ZAFERİ
-KKTC, Bu kuruluşu WEPZA'ya resmi üye oldu. KKTC'nin müstakil bir devlet olarak tescili "hukuk zaferi" olarak görülüyor.

-TÜRK GENERALLERDEN TALİBANA ULTİMATON
Özbek general Abdulmelikhan ve Ahmet Şah Mesud, General Abdül Raşit Dostunun Afganistanı terketmesinden sonra ittifak oluşturarak 24 saat içerisinde talibanın Afganistanı terk etmesi için ültimatom verdiler.

30TEMMUZ
-MEŞADOVDAN RUSYAYA REST
Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Meşadov, "Rusya 20 ay süren savaş yüzünden harap olan Çeçenistan ekonomisini canlandıracak planı onaylayana kadar" Moskova ile yapılacak tüm görüşmelerin durdurulması talimatını verdi.

-FIRKATEYNLERE EVET
Türkiye’nin parasını ödediği halde ABD tarafından verilmeyen 3 firkateyn için Kongre'den onay çıktı.

31TEMMUZ
-RUS KOMUTANIN TÜRK KORKUSU
Rusya'nın Karadeniz Donanması Komutanı, Karadeniz'deki Türk deniz gücünün Rusya’dan üstün olduğunu belirterek, benzersiz bir "yok edici" silahı devreye soktuklarını açıkladı.

1 AĞUSTOS
-ERMENİYE DİKKAT
Azerbaycan dışişleri bakanı Hasan HASANOV Ermenistan'ın gizli yollardan elde ettiği silahlarla ilgili olarak Türkiye'yi uyardı. Hasanov, "Ruslar'ın Ermenilere verdiği silahların iki hedefi vardır. Biri Türkiye diğeri Azerbaycan'dır. Türkiye buna seyirci kalmamalıdır." diye konuştu.

3AĞUSTOS
8. ERCİYES ZAFER KURULTAYINDA DOĞU TÜRKİSTAN SERGİSİ
1990 yılından beri Erciyes Tekir yaylasında icra edilmekte olan ve bu yıl 8. si yapılan 8.nci Erciyes Zafer kurultayında Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi tarafından Doğu Türkistan çadırında sergi açılmıştır.

4AĞUSTOS
-ÇEÇENLERİ ÇILDIRTAN BAYRAK
Çeçen çocuklara yardım için düzenlenen geceye katılmak için İstanbul'a gelen Çeçenistan Devlet Başkan yardımcısı Vaha Arslov'un Atatürk Havalimanın da Rusya Federasyonu bayrağı ile karşılanması tepki çekti. Arslov'un korumaları bayrağın kaldırılmasını istediler. Görevlilerin ilgilenmemesi üzerine bir koruma bayrağı alarak hiddetle yere attı. Türkiye'nin Çeçenistan'ın bağımsızlığını tanımadığını bu yüzden Çeçen bayrağı bulunmadığını bildiren Devlet Hava Meydanları işletmesi yetkilileri, Rus bayrağının Rusya federasyonu'nun İstanbul Konsolosluğu'nun talebi üzerine asıldığını savundular.

6AĞUSTOS
-TÜRKMEN KURULTAYI EYLÜL'DE 
Irak genelinde 3 milyonu geçen Türkmenleri Türkmeneli Vakfı Başkanı Hasan Özmen hedeflerinin farklı siyasi partiler altında toplanan Irak Türkmenlerini bir araya getirmek olduğunu söyledi.

-DOĞU TÜRKİSTANDA SIKIYÖNETİM İLAN EDİLDİ
Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerinin isyanından çekinen Çin yönetimi bölge genelinde sıkı yönetim ilan etti. Uygur Türklerinin ana yurdu Doğu Türkistan’daki yönetim bununla da kalmadı. Ajans, "halkın yurtseverlik duygularında meydana gelen aşınmayı onarmak" için siyasi çalışma yapılacağını ve bu amaçla yeni bir teşkilatlanmaya gidileceğini duyurdu.
Çinli komünistlerin bütün bu kararları almalarının çok boyutlu sebepleri vardır. Şimdi Doğu Türkistan'ın gerçek sahibi ve bu kutsal davayı hakkıyla yerine getiren o mübarek mücahitlere sormak gerekir. Bu kutsal cihadlarını 1955 ve 1982 Çin anayasasındaki Özerklik haklarını almak için mi şehid oluyorlar. Bir gün mutlaka hür dünyadaki özerklik kalemşörlerine soracaklardır.

8AĞUSTOS
-VLADEMİR JRİNONVSKİ'NİN TÜRK FOBİSİ
LDPR partisi herhafta Moskovadaki Türkiye büyükelçiliği önünde her hafta bir gösteri düzenleniyor.

-KAFKASLARDA GERİLİM
Abhazya Özerk Cumhuriyetin'deki Merkeli köyünde gerçekleştirilen silahlı saldırıda 4 kişi katledildi.

18 AĞUSTOS
-ÇİRKİN AFRİKALIDAN AMBARGO 
Yunandan aldığı yüzle Atatürk Barış Ödülünü reddeden Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandella, bu seferde Türkiye’ye satılacak 12 helikopterin satışını durdurdu.

-TURAN DEVLETİNE İLK ADIM ve TÜRKİSTAN TUGAYI
Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan Devlet Başkanları ortak karar olarak Türkistan Parlementosu Türkistan Ordusu kurarak bir bayrak altında birleştiler. Türkistan tugayı Ağustosta tatbikatlarına başlayacaklar.

-RUSLARA KAZAK TÜRK LEHÇESİ
Nursultan Nazarbeyev onayladığı yeni yasa ile sesli ve görüntülü medyadaki yayınların yüzde 60'ı Kazak Türkçesiyle yapılacak.

20 AĞUSTOS
RUMLAR KAŞINIYOR
Rum kesiminde yaşayan bir Türk casus diye vuruldu.

-ÇEÇENİSTAN
Rusça yabancı dil ilan edildi.

-TÜRK KORKUSU DÜŞMANLARI DOST YAPTI 
17 yıldır kavgalı olan Suriye ile Irak buzları eritti. İran’ın da onayı ile ekonomikte olsa önemli.

-IRAKTAKİ TÜRK MAHKUMLARA AF
Dışişleri Bakanı İsmail Cem 14 Türk'ün iade işlemleri tamamlandı dedi.

-TATARLARDAN KIBRIS TÜRKÜNE DESTEK
Moskova’daki Mısır Arap Cumhuriyeti Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup Tatar Türkü Mısırın Yunanistan'la yürüttüğü politikayı da protesto ederek, "Müslüman kardeşiniz KKTC'ni bağımsız devlet olarak tanıyın" diye slogan attılar.

25-31 AĞUSTOS
-FATİH FİRKATEYNİ KIRIM'DA
Rusya’nın sert tepkisini çeken Deniz Meltemi - 97 tatbikatı, Türk gemilerinin de katılımıyla Kırım açıklarında başladı.

-RUS TANKLARI KAFKASLARDA
Türk gemilerinin Kırım açıklarında tatbikat yaptıkları saatlerde Rusya'nın Kuzey Kafkasya’daki 58'nci ordusu askerlerde tatbikatlara başladı.

-TATARİSTAN BÜYÜK KONGRESİ
Tataristan Cumhuriyeti, 28 Ağustosta İkinci Bütün Dünya Tatarları Kongresi'ne ev sahipliği yaptı. Bütün dünyadan 10 milyon tatar 500 delege ile temsil edildi.

-TÜRK İLLERİ İSLAMİYETE KOŞUYOR PROF. DR. AHAD ANDİCAN
Azerbaycan, Bakü-Ceyhan boru hattını istiyor biz bunu yapacağız.

-TÜRK DÜNYASI İZMİR'DE BULUŞTU
Türk Dünyası 1. İktisat kongresi ve Türk Halkları Asamblesi 4. Kurultayı 300 kişinin katılımı ile başladı.

-KASTAMONU'DA TÜRK DÜNYASI GÜNLERİ
Kastamonu Belediyesi Turan Vakfı Avrasya Bir Vakfı ve H. Ahmet Yesevi Vakfı tarafından düzenlendi.

  • 1119 defa okundu.