Gökbayrak Araştırma Birimi

SİBİRYA DOĞALGAZINI ÇİN İŞLETECEK
Rusya Başbakanı Victor Çernomirdin'in geçen hafta gerçekleşen Pekin ziyaretinde taraflar Rusyanın Sibirya bölgesinde bulunan doğalgazın Çin tarafından işletilmesi konusunda görüş birliği sağladılar. Anlaşmaların doğalgazın dışında nükleer enerji ve demiryolu ulaşımı konularında olduğu bildiriliyor.

Hergeçen gün artan nüfusunu istihdam edebilmesi için, Doğu Türkistanın her türlü zenginlik kaynaklarını sömürdüğü yetmiyormuş gibi Sibirya'ya kadar uzanan Çin, 1976 yılında Mao'nun ölümünün ardından dışa açılma politikası izlemektedir, dünyanın en çok yabancı sermaye çeken merkezi haline gelmeye çalışmaktadır. Bilindiği gibi Çin ile Rusyanın arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 6 milyar 800 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. 2000 yılına kadarda 20 milyar dolara çıkarmayı hedefliyorlar. 
(2 Temmuz 1997)

KIBRIS'TAN PEKİN YÖNETİMİNE TEPKİ
KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları, Çin'in Kıbrıs sorununda ayrımcılık yaptıklarını belirterek Çin'i suçladı. Çin Dışişleri Bakan yardımcısının Rum kesiminde temaslarda bulunmasını eleştirerek Çin'in BM Güvenlik Konseyinin daimi üyesi olduğunu hatırlattılar.
Doğu Türkistan olarak, Kıbrıs davasının her zaman yanındayız. Çin'in eski Ankara başkonsolosu Wu Keiminğin bir açıklamasından bahsetmeden geçemeyeceğiz.

1 Mart 1996 tarihinde Kayseri’yi ziyarete gelen Wu Kemingin pişman olarak geri dönmesinden sonra, Kayserideki Türkistanlıları eleştirerek "bizde PKK'ya destek verirsek ne olacak" açıklamaların da bulunma cüretini göstermiştir. Zaten saatlerce Çin televizyonlarından PKK propagandası yaptıklarını, Sözüm ona kürdistan haritasının maketini saatlerce yayımlaması. PKK yandaşlarını propagandalarına Pekin'de  müsade  ettiklerini nasıl açıklayacaklar. Şimdide kendisi Kıbrıs meselesine tek taraflı olarak nasıl karıştıklarını, dünyaya nasıl açıklayacaklar. O zaman Kıbrıs meselesi de Türkiye’nin içişleridir. 
(2 Temmuz 1997)

HONG KONG'DA DİL KARMAŞASI
Hong Kong'un  Çin'e devrinden sonra ülkede dil kaosu yaşanmaya başlandı. Her alanda görülen bu dil karmaşası adli mekanizmaya'da yansıdı. Hong Kong'lu hakim ve yargıçlar savcılara "Yoldaş mı? "Lord" mu diyeceklerini şaşırdılar. 5 Temmuz 1997

ÇİN'DEN HONG KONG'A GİRİŞLERE DENETİM
156 yıl aradan sonra 1 Temmuz 1997'de Çin yönetimine geçen Hong Kong'a Çinliler'in yasadışı giriş yapmalarını engellemek için gerekli önlemlerin alınacağını açıkladı. Çin kamu Güvenliği Bakanı Tao Siju yaptığı açıklamada "Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin kurulmasından sonra bu bölgeye giriş-çıkış işlemlerinin değişmediğini öne sürdü. (10 Temmuz 1997)

ÇİN'İN RÜYASI TAYVAN
Kurulduğu günden beri hep tartışılır olan ve Kıta Çin'in hiçbir zaman tanımadığı Tayvan daima Çin tehdidi altında yaşadı. Özellikle Hong Kong ile birleşmesinin ardından Çin'in birleşme yönündeki baskılarını artırdığı Tayvan'ı artık daha zor günler bekliyor.

Hong Kong'un Çin'e devrinden sonra yapılan kamuoyu yoklamasında Tayvan tarihinde ilk defa bağımsızlık yanlılarının, Kıta Çin ile birleşme taraftarlarının önüne geçtiği görüldü. % 43 bağımsızlık % 37 Çin ile birleşmek istiyor. Ancak bu bağımsızlık yanlılarının öne geçmesinin sebebi son zamanlarda Çin'in Tayvan üzerindeki baskılarının artmasının aksi tesir yapması bağımsızlık yanlılarını çoğaltıyor. Formaza adasının Milliyetçi Çin'i olarak kurulan Tayvan'ı topraklarına katmak isteyen Kıt'a Çin'e karşı var olma mücadelesi veren tayvan'ın en büyük güvencesi bölgede etkinliğini devam ettiren ABD'dir.

ÇİN'İN PETROL HEVESİ
Uğruna pek çok savaşın yapıldığı, nice kanların döküldüğü, yalanların söylendiği bir zenginlik olan petrol dünya ülkeleri içinde çok önemli. Petrol ürünleri tüketimi son 10 yıl BP istatistiklerinde Çin'in yüzde 72,50 gibi bir orana yükselmiş. Çin'in bu petrole olan ihtiyacı sömürmekte olduğu ülkelerden gaspettiği petrollerle de artık karşılayamaz durumdadır.

Son bir yıl içerisinde'de Çin Milli Petrol Şirketi Kazakistan Petrol Şirketi Akböbemunaygaz' ait hisselerinde %60 larını satın aldı. Aralarındaki antlaşmaya görede 20 yılda 4 milyar dolarlık yatırım yapacak olan Çinliler, Batı Kazakistan'daki Janaol petrol yatağından
* Çin'in sömürmekte olduğu Doğu Türkistan sınırına kadar boru hattı döşemeyi planlıyorlar.
* Bu rakamların kaynağını Zaman Gazetesi Ekovizyon köşe yazarı Kadir Dikbaş (26 Ağustos 1997) beyden aldık. "Janajol petrol yatağından" Çin sınırına kadar boru hattı yapacaklar ifadesini kullanmış" Kazakistan'ın Çin ile sınırı yoktur, herhalde Doğu Türkistan demek istemiştir.

TAYVANDAN ÇİN'E ZEYTİN DALI
Tayvan Devlet başkanı ve Kuomintang Partisi Genel Başkanı Lee Teng-Hui, bileşme konusunda Çin'in savunduğu 'tek ülke, iki sistem' politikasını tasvip etmediğini belirterek, Tayvan için özgürlüğün, demokrasinin ve refahın önemli olduğunu vurguladı.

  • 673 defa okundu.