Zübeyir KANDIRA
Gazeteci - Yazar

Çin Başbakanı, 'Çin'in toprak bütünlüğüne saygı duyuyoruz' diyen AKP Lideri'ne 'Doğu Türkistan'ın çabalarına destek vermediğiniz için teşekkür ederim' dedi AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, çok sayıda işadamıyla birlikte çıktığı 5 gün sürecek Çin gezisinin ilk gününde Başbakan Zhu Rongji bir araya geldi. Erdoğan, Türkiye ile Çin arasında herhangi bir siyasi sorunun söz konusu olmadığını da belirterek, 'Türkiye olarak, mevcut bir politikamız var: Tek Çin anlayışını destekliyoruz. Çin'in toprak bütünlüğü konusunda Türkiye'nin herhangi bir tereddütü yok, saygısı var' dedi. Başbakan Rongji bunun üzerine Erdoğan'ın ziyaretine çok önem verdiklerini belirterek, 'İki ülke arasında siyasi sorun bulunmuyor. Doğu Türkistan'ın çabalarına destek vermemenizden dolayı teşekkür ediyorum' dedi. Erdoğan görüşme sırasında Çinliler'e Türkiye'de istedikleri yerde tahsis edilecek bir toprakta serbest ekonomik bir Çin kenti kurmalarını önerdi.

Adımları temkinli atıyoruz.
Çin'e giderken uçakta gazetecilerle sohbet eden Erdoğan, kendisini Kıbrıs'ın tek savunucusu ilan eden birtakım kişiler olduğu belirterek, 'šimdi bizi Denktaş'la çatıştırmaya çalışıyorlar. Bizim böyle bir niyetimiz yok. Kıbrıs politikasında herhangi bir sapma söz konusu değil. Adımlarımızı temkinli atıyoruz. Biz Kıbrıs konusunda hiçbir zaman 'ver kurtul' anlayışıyla hareket etmedik' diye konuştu. Erdoğan, Irak konusunda da farklı gelişmeler yaşanabileceğine işaret ederek, 'Silah denetçileri raporlarında bir yıllık ek süre istediklerini bildirdiler. Bu çerçevede yeni gelişmeler olabilir' dedi. Saddam Hüseyin'in doğrudan kendisine yönelik bir mesaj göndermediğini de bildiren Erdoğan, 'Sadece bir selam geldi. Selamın yanında hassasiyetimizden dolayı şükran iletildi' diye konuştu.

Uçak içinde egzersiz
Erdoğan, Pekin yolculuğu sırasında yorgun düşmemek için kendisine önerilen bazı egzersizleri de yaptı. AKP Lideri, Çin'in, haberleşme ve ulaştırmanın yanı sıra GAP bölgesine de yatırım yapmasını beklediklerini belirtti. Erdoğan, Türk müteahhitlerine, 2008 yılında yapılacak Pekin Olimpiyatları'nın altyapı çalışmalarında imkan sağlanması gerektiğini de kaydetti.

Akşam Gazetesi 15.01.2003

  • 870 defa okundu.