AKDENİZ’E BİR GEZİNTİ
Doğu Türkistan Kültürve Dayanışma Derneği tarafından ikincisi gerçekleştirilen Akdeniz bölgesine 29 Ağustos 2002 ile 01Eylül 2002 tarihleri arasında bir gezinti düzenlemiştir.
Mahallemizdeki büyükleri ve gençleri kaynaştırmak ve birliği pekiştirmek amacıyla yapılan bu geziye yoğun bir ilgi olmuştur, Konya, Karaman Mersin, Tarsus ve Adana vilayetlerini yapılan bu gezinti esnasında bu yörelerin özellikle tarihi ve kültürel yönlerini tanımaya çalışılmıştır. Konya'da Mevlana hazretlerinin türbesi ziyaret edilerek vatan için şehit düşenler için hatmi şerif yapılmıştır.
Bu ziyaret esnasında Tarsus'taki Ashabı Keyf mağarasının gezisi esnasında duygulu anlar yaşanmıştır, özellikle Mencik Baba türbesinin ziyaret esnasında hac için vatanlarından ayrılıp Kurtuluş savaşına katılarak şehit düşen Doğu Türkistan'lıların ruhlarına fatihalar okunarak bu vatan için nice Mencik babaların olduğu gençler tarafından dile getirilmiştir. Bu ziyaret hemşerilerimiz tarafından sık sık tekrarlanması dileğiyle son bulmuştur

BAŞKENTTE DOĞU TÜRKİSTAN GÜNLERİ
14-22 Eylül 2002 günleri arasında Ankara Etimesgut Belediyesince tertiplenen 'ANADOLU GÜNLERİ 4' Kültür ve sanat festivaline Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği ve Ankara şubemizde beraber iştirak etmiştir.

Etimesgut belediye başkanı sayın Enver Demirel'in sorumluluğunda gerçekleştirilen bu festivale bağımsız Türk Cumhuriyetlerimizden başta Türkmenistan, KKTC, Kırgızistan, Özbekistan, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma derneği,Irak Türkmen Cephesi Temsilciliği,yanı sıra ülkemizden Çorumlular Derneği,Erzurumlular Vakfı, Ankara, Niğde, Yozgat, Kırıkkale, Tokat, Gaziantep, Çankırı, Kars-Ardahan-Iğdırlılar,Karadenizliler dernekleri iştirak etmiştir.

Derneğimiz festival etkinliğine Ankara'daki talebe ve hemşerilerimizin katkılarıyla başarılı bir şekilde mazlum Doğu Türkistan'ı en iyi şekilde tanıtmaya çalışmıştır.Kayseriden getirilen Otağ şeklindeki çadırımız festival alanının simgesi olmuştur.Bir hafta süren bu etkinlik süresince 15 Eylül 2002 günü Doğu Türkistan gecesi olarak ilan edilmiştir,bu gece 14-22 Eylül 2002 günleri arasında Ankara Etimesgut Belediyesince tertiplenen 'ANADOLU GÜNLERİ 4' Kültür ve sanat festivaline Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği ve Ankara 'daki Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara šube Başkanı Hayrullah Efendigil İstanbul'dan gelen Türkistan saz grubu en güzel ezgileriyle festivale katılanlara unutulmaz bir gece yaşatmıştır.Doğu Türkistan Vakfı Müdürü Hamit Göktürk ve Ankara dernek başkanımız ve Yardımcısı Mustafa Toygar Doğu Türkistan hakkında konuşmalar yaparak unutulmakta olan bu yerin herhangi bir toprak olmadığını hala oralarda yaşamakta olan insanların da insanca yaşamak hakları olduğunu dile getirmişlerdir.

Festivale başta Devlet Bakanı Reşat Doğru, Ankara milletvekilleri Koray Aydın, Sedat Çevik, Zeki Çelik,Mehmet Aslan, Türkmenistan, Kırgızistan, KKTC büyükelçilileri, Irak Türkmen Cephesi Temsilcisi Dr. Mustafa Ziya,Kırım Türkleri Der. Genel Bşk. Dr. Ahmet İhsan Kırımlı, Sayıştay Bşk.Mehmet Damar,Etimesgut Kaymakamı Mehmet Başköy başta olmak üzere kamu kuruluş temsilcileri bu Festivale iştirak emişlerdir.9 gün süren bu etkinlik esnasında Doğu Türkistan standı basın ve protokolün yoğun ilgisini çekmiştir.Festival sonunda yapılan yemek yarışmasında Doğu Türkistan mutfağından en güzel yemekler hazırlanarak katılımcılara sunulmuştur. Doğu Türkistan yemekleri 1.lik ödülü almıştır.

Bafra / Samsun Doğu Türkistan Paneli
Bafra Ülkü Ocaklarının 11 Ekim 2002 günü, Doğu Türkistan'tanın tanıtımı ve son durumunun anlatılması için düzenlenen gece ve panele dernek başkan yardımcımız Ebubekir Türksoy konuşmacı olarak katıldı. Panele konuşmacı olarak katılan Doğu Türkistan Vakfı müdür sayın Hamit Göktürk bey, kısaca Doğu Türkistan'ın tarihinden bahsederken, özellikle dinleyicilere, Çin işgal dönemi ve bağımsızlık mücadeleleri hakkında bilgi verdi. Ebubekir Türksoy beyde, son 10 yıl içinde Doğu Türkistan'da olan gelişmeler, Orta Asya ve diğer dünya ülkelerinde meydana gelen siyasi gelişmeler, bu gelişmelerin Doğu Türkistan'a etkileri ile 11 eylül 2001 saldırılarından sonra Çin'in başlattığı kampanya ve Doğu Türkistan'ın son durumu hakkında bilgi verdi. Düzenlenen programda açılış konuşmasını yapan Bafra Ülkü Ocakları başkanı, Doğu Türkistan davasının, tüm Türk Dünyasının davası olduğunu ve Doğu Türkistan'ın en kısa zamanda bağımsızlığına kavuşacağına inandığını söyledi. Bafra belediye başkanı sayın Hasan Aslan Doğu Türkistan'daki soydaşlarının acılarını paylaştıklarını ve Doğu Türkistan davasına elinden gelen bütün yardımları yapacağını söyledi. Gecede Mehter takımı bir gösteri yaparken, Doğu Türkistan'ı tanıtıcı slayt gösterisi yapıldı.

DOĞU TÜRKİSTANLILARDAN KINAMA ASIM SERKAN

Hollanda`da yaşayan bir grup Doğu Türkistanlı Uygur Türkü, Çin hükümetin`nin 11 Eylül`den itibaren Doğu Türkistanlılara kendi dillerinde yayın ve konuşma yasağı getiren kararı ile kültürel haklarını baskı altına alan uygulamalarını protesto amacıyla, Hollanda`nın Lahey kentinde 5 Eylül 2002 ‘de bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Lahey`deki Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği önünde başlayan yürüyüş, Uluslararası Adalet Divanı binasına kadar devam etti. Uluslararası Adalet Divanı önünde Çince ve İngilizce olarak yapılan konuşmalarda, Çin`in Doğu Türkistan üzerindeki baskıları kınandı. Yapılan konuşmalarda Çin hükümeti`nin 50 yıldır devam eden baskılarının son bir yılda iyice arttığı, geçen Mayıs ayında Uygurca 30 binden fazla yazılı kaynak ile öteki kültürel eserlerin yakıp yıkıldığı belirtildi. Konuşmalarda, bölgede yapılan nükleer denemelerin yerel halk üzerinde büyük sağlık sorunları yarattığına dikkat çekilerek, uluslararası toplumun, bu baskıların önlenmesi konusunda Çin üzerinde girişimlerde bulunmasını istendi. Yürüyüşe katılan Doğu Türkistanlılar daha sonra bu isteklerini ileten bir mektubu Uluslararası Adalet divanı yetkililerine sundular. Yürüyüş olaysız bir şekilde sona erdi.

VEFAT
Ankara'da yaşayan hemşehrilerimizden Başbakanlıkta sözleşmeli Personel olarak çalışan Mehmet Niyazi MAHMUTOĞLU 17.09.2002 tarihin'de vefat etmiştir.Merhuma Allah (cc) Rahmet diler.Yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

VEFAT
Kayseri'de yaşayan Büyüklerimizden H.Mehmetcan AKYOL 05.10.2002 tarihin'de vefat etmiştir. Merhuma Allah (cc) Rahmet diler.Yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

  • 720 defa okundu.