Gökbayrak
 
ABD SEÇİMLERİNE ÇİN DESTEĞİ
Newsweek dergisi, Çin'in ABD'nin dış politikasını etkilemek amacıyla Amerikan seçimlerine bir milyon dolar para aktardığını bildirdi. Dergi, haberini Amerikan seçim finansmanına yabancıların etkisini soruşturan federal yetkililere dayanarak verdi. Pekin'in paraları çeşitli yollarla Washington, Los Angeles, San Fransisko ve Houston'daki temsilciliklerine yolladığı belirtildi.

Dergi'de Çin'in, seçim finansmanı yoluyla ABD dış politikasını etkilemek için çeşitli olanlar geliştirdiği ve bunları uyguladığı da kaydedildi. Çin'in gelecekte önem kazanacağını düşündüğü genç Amerikalı siyasetçilere bile para aktardığı ifade edildi. Dergi federal yetkililerin çeşitli kanıtlara sahip olduğunu bda bildirdi. Pekin'in aracılar kullandığı ve amerikalı siyasetçilerin yakınlarına Çin'de karlı iş imkanları sunduğu nda kaydedildi. Çin ise Amerika seçimlerini çıkarları için etkilemeye çalıştığı yolundaki iddeaları reddediyor. 
(13 Mayıs 1997 Türkiye)

TİBETTE ANADİL YASAĞI
Çin, Doğu Türkistan'ın yanı sıra işgal altında tuttuğu Tibet'te okullarda anadillerinde eğitimi yasakladı. Çin Komünist Partisi tarafından alınan ve uygulamasında ısrar edilen karar gereği Tibet okullarında sadece Çin'ce eğitim yapılabilecek. Bu kararla Çin yöntemi, 1987 yılında imzaladığı antlaşmayı da bizzat kendisi ihlal etmiş bulunuyor. 1987 yılında yapılan bir sözleşmede, 6 ile 13 yaş arası Tibetli çocuklara ana dillerinde eğitim verebileceği öngörülüyordu. (Türkiye)

İRAN-ÇİN İTTİFAKI
İran'ın Çin yardımıyla kısa menzili NP-110 füzeleri geliştirdiği bildirildi. Washington Times gazetesi "çok gizli" bir pentagon istihbarat raporuna dayanarak verdiği haberinde, İran'lı teknisyenlerin geçen ay Çin'e giderek NP-110 füzeleriyle ilgili denemelere katıldıklarını kaydetti.
105 mil menzili bulunan NP-110 füzelerinin, İran kıyılarından uzak noktalarda konuşlandırılarak, Irak yada Birleşik Arap Emirliklerini vurabilecek güçte olduklarını belirtildi. NP-110 projesinin İran ve Çin arasında ortak bir program olduğu da ifade edildi. 
(19 Haziran 1997 Ortadoğu)

ÇİN HEYETİ GİRESUNDA
Çin'in Ankara büyükelçisi Wu-Keminğ'in amaçlarının Türk fındığını Çin'e götürmek olduğunu söyledi. Çin'in Rizhao kenti belediye başkan yardımcısı Xiao Kaifu başkanlığındaki heyet Giresun'a geldi. Büyük elçi Keming "Burada çikolata'nın nasıl yapıldığını gördük. Bizde çikolata sanayi yeni, yeni gelişmeye başladı. Amacımız Türk fındığını Çin'e götürmek dedi. 
(29 Mayıs 1997 Türkiye)
Çin yine yayılmacı politikası gereği bütün anadolumuzu gezmektedir. Adam başı bir fındık yersek, 1 milyar 200 milyon fındık eder. Hesabı ile Giresun'a bile uzanmış durumda.

HONG-KONG'UN SON 24 SAATİ
Çin yönetimi demokrasi ile seçilen Hong-Kong parlementosunu feshedeceğini ve yerine kendi parlemento kuracağını açıklaması üzerine, Hong Kong parlementosu durumu görüşmek üzere toplandılar. Çin'in önerdiği bayramı protesto edeceğini belirterek, bundan sonra Hong Kong'da zulüm döneminin başlayacağını söylediler. Pekin yönetimi, Hong Kong'da Çin aleyhtarı kişilerin bulunduğunu İngiltere tarafından casus olarak yetiştirilen bu şahsiyetlere karşı tedbir alınacağını da açıkladı.

Hong Kong'lu milletvekilleri Pekin bizi casus olarak kabul ediyor diyerek kapitalizm'den komünizme geçişin çok sancılı olacağının sinyallerini verdiler. Çin'in Hong Kong'u devralmasından sonra bölgeye 4 bin asker göndereceği bildirildi. Helikopterler gemiler ve zırhlı personel taşıyıcılar tarafından desteklenen askerler, 1 Temmuz da sınırın uç noktasından içeri girecekler. Yönetimin devredilmesinden sonra ilk gün Hong Kong'a girecek askerlerin sayısının, tahmin edilenden çok daha yüksek olabileceği belirtiliyor. Hong Kong'un İngiliz valisi Chris Patten, böylesine büyük bir ordu gönderilecek olmasını eleştirerek, güç gösterisine karşı olduklarını ve engellemeye çalışacaklarını söyledi.
(19 Haziran 1997)

ÇİN'DE DEMOKRASİ EYLEMİ
"Çin'de hükümetin iskan politikasını protesto etmek için bir grup gösterici, Kominist parti ve hükümet binasının önünde oturma eylemi düzenledi. Pekin'de 1989 yılında askerlerin kanlı müdahalesi-den sonra demokrasi yanlısı göstericilerin ilk defa 1000 kişi ile hükümetin iskan politikası nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalmalarını protesto etti. Oturma eyleminin yapıldığı bölgede çok sayıda po¬lis bulunduğu fakat müdahale etmediği kaydedildi." 
21 Haziran 1997 Türkiye
Buda Çin'in katı komünist rejiminin yumuşama zorunda kalmasının, dünyada insan hakları ihlallerine birinci sırada olduğunu kabul etmesinin göstergesi olarak gözüküyor.

İNSAN HAKLARI LAFTA KALIYOR
US NEWS: Sam amca çıkarını gözetiyor.
Nijerya, Burma, Çin ve Küba ABD'nin kara listeye aldığı ülkelerden... Ancak bu üçünden sadece Burma'ya karşı ciddi bir biçimde tavır alınıyor. Niye mi? Çünkü Burma güçsüz küçük bir ülke... Küba, Nijerya, Çin gibi ekonomik potansiyele sahip değil. İşte Amerikanın yeni dinamiği bu. "Eğer çıkarım varsa teröristin ne yaptığı beni ilgilendirmez. Ben kazandığım paraya bakarım?

Çin dış ticaret ve Ekonomik işbirliği Bakanlığı sözcüsü, bu statünün, karşılıklı fayda temeline dayandığını belirterek, ABD'nin bu statüyü şimdiye kadar kendi yasaları gereğince yıllık olarak uzattığına dikkati çekti. 
26 Haziran 1997 Türkiye

ABD'nin menfaatlerinin yattığı ülkelerle ilişkilerini devam ettiren Clinton, Çeçenistan, Doğu Türkistan Bosna Hersek'deki insan hakları ihlallerine gereken tepkiyi göstermiyor. Nijerya ve Burmanın petrol yataklarını işletmesine rağmen bu ülkelerdeki işkence hapis haksız gözaltılara ses çıkartmıyor. Hong Kong'un ilhakından sonra Taiwanında kendi topraklarına dahil edeceklerini açıklayan Çine karşı Amerika ne yapacak merak ediyoruz.

İHLAS HOLDİNGİN UZAKDOĞU ATAĞI
Her geçen gün bir hamle yapan ve büyüyen İhlas Holding, güvenirliliğini dünya ülkelerine de ispatladı. Ticaret ilişkilerinde bulunmak için ülkemize gelen Çin ticaret heyeti, Türkiye'de yaptıkları araştırmalardan sonra güvenilir şirket olarak İhlas Holding'i seçti.

Çin Ticaret ve Dostluk heyetini kabul eden Dr. Enver Ören "İhlas demek dürüstlük demektir. Ben insanları çok seviyorum. Allah insanları çok kıymetli yaratmıştır, onun için önce insana kıymet vereceğiz, sonra paraya. Birbirimize çok kıymet vermeliyiz" dedi. 
2 Haziran 1997 Türkiye

Sayın Enver Ören Bey :
Doğu Türkistan’ın merhum lideri İsa Yusuf Alptekin'e dolayısıyla Doğu Türkistan davasına olan hizmetlerini çok iyi takip eden Çin, İhlas Holdingin her gün büyümesinden yararlanarak güya ticari anlaşma maskesi altında gerek TGRT'yi gerekse de Türkiye gazetesini her zamanki sinsi oyunları ile susturmaya çalışmak üzeredir.
Ticari antlaşmalarının kiminle olursa olsun başarı kazanmasını diliyoruz. Fakat kendisinin de çok güzel ifade ettiği gibi "Önce insana sonra paraya kıymet veririz" sözünde olduğu gibi Doğu Türkistan'ın durumunu çok iyi bilen sayın Ören'in her zaman takdir ettiğimiz İhlasın Holding'in İhlas'tan taviz vermeyeceğine bütün kalbimizle inanıyor, başarılarının devamı diliyoruz.

ÇİN ORTAK DEKLARASYONDAKİ BİRÇOK SÖZÜNÜ TUTMADI
Hong Kong'un Çin ile birleşmesine muhalefetleriyle tanınan Yurtsever Demokratik Hareket Birliğinin Başkanı Szeto Wah ve 30 taraftarı, kutlamaların yapılacağı Hong Kong Canvetion and Exhibition Center'da bir gösteri yaptı. "Hong Kong'un demokrasi ve özgürlüğünü savunmak için, kanımız ve canımızla yeni bir Çin seddi kuracağız" diyen Szeto Wah, bu mücadelelerin bir gün Çin'de de demokrasinin kurulmasına yardımcı olacağını söyledi.
Çin'in Hong Kong için verdiği sözleri tutacağına inanıp, inanmadığını sorduğumuz Wah, Zaman'a yaptığı açıklamada, Çin'in ortak deklarasyon'da verdiği birçok sözü yerine getirmediğini ve Hong Kongluların da bu durumdan son derece kaygılı olmalarının normal olduğunu söyledi. 
1 Temmuz 1997 Zaman

Çin'linin Taivanlısı, Çinlinin Hong Konglusu, Çinlinin Han' Çinlisi olmaz bakın Hong Kong'un Yurtsever Demokrat Hareket Birliği Başkanı Szeto Wah Çin'e karşı gerekirse kanımızla canımızla bir Çin seddi daha yapabileceğini, (İnşallah iki çin seddi arasından çıkamazlar) iki sistem tek ülke kominizin ile demokrasinin bir yürüyemeyeceğini açıklamalarına rağmen, Zaman muhabirinin Hong Kong'un Çin'e devrinin, Tayvan'ın Çin ile birleşmesini nasıl etkileyeceğine ilişkin sorusuna bakın nasıl cevap veriyor. "Biz demokrat parti olarak ne Tayvan'ın ne Hong Kong'un ne Tibet'in ne de başka bir yerin bağımsızlığını savunmuyoruz. Yorum Sizlerin

  • 766 defa okundu.