Gökbayrak
1.3.1997 Tarihinde Elif televizyonunda Muzaffer UFAKÇA Beyefendinin yaptığı "GENÇLİK PANELİ" adlı program Dernek Yönetim Kurulu üyelerimiz ve Doğu Türkistan'lı gençlerden oluşan bir topluluk tarafından gerçekleştirilmiştir. Muzaffer Bey'in yönettiği programda Doğu Türkistan'daki son gelişmelerden bahsedilmiş, Doğu Türkistan davasının geleceği tartışılmış ve programa telefonla katılan izleyicilerin sorularına cevaplar verilmiştir, iki saat süren söz konusu program oldukça faydalı geçmiştir.

3.3.1997 Tarihinde Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı muhterem Zafer GÜLSEVEN beyefendi ve yönetim kurulu üyeleri derneğimizi ziyaret ederek Doğu Türkistan Davası konusunda bizlerle beraber olduklarını ifade ederek imkanlar dahilinde her türlü yardıma hazır olduklarını söylemişlerdir.

3.3.1997 Kayseri Makina Mühendisleri Odası Başkanı Doç.Dr. Ertuğrul BALTACI bey ve yöneticiler derneğimizi ziyaret ederek Doğu Türkistan davasında üzerlerine düşen her türlü desteği vereceklerini açıklamışlardır.

5.3.1997 tarihinde Kayseri Valisi Muhterem Mevlüt ÇETİNKAYA beyefendi Dernek yönetim kurulumuzca ziyaret edilmiş olup kendilerine Doğu Türkistan'ın içinde bulunduğu durumla ilgili olarak Dernek Genel Başkanı Mehmet Emin BATUR tarafından bilgiler sunulmuş, daha sonra Doğu Türkistan Bayrağı ve Kur'an-ı Kerim hediye edilmiştir.

10.3.1997 tarihinden itibaren de Dernek yönetim kurulumuzun görüş birliğine varması ile Kayseri'de bir miting yapılması fikri ortaya çıkmış, yapılması planlanan mitingin partiler üstü bir konumda yapılabilmesi için Kayseri'deki bütün siyasi parti il başkanlıklarının ziyaret edilmesi gerektiği kanaati ile Refah Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, sıra ile ziyaret edilmiş ve yapılacak mitinge destek vermeleri istenmiştir. 

Siyasi Parti il Başkanlarının da teklifimize sıcak bakmaları ile 20.3.1997 tarihinde Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneğinde saat 19.00 da bütün il başkanlarının ve Türk ocağı reisi muhterem Prof. Dr. Osman CEYHAN beyinde katılımları ile bir istişare toplantısı yapılmıştır. Bu istişare toplantısında mitingin tertip heyeti'nin dernek yöneticilerinden oluşması söz konusu mitingin adının "DOĞU TÜRKİSTAN'A HÜRRİYET MİTİNGİ" olması, Kayseri Cumhuriyet Meydanında yapılması, mitingde okunacak ortak Basın Bildirisinin muhtevası gibi konular karara bağlanmış, daha sonra da parti il başkanları ve dernek genel başkanı Mehmet Emin BATUR tarafından Kayseri Valisi Sayın Mevlüt ÇETİNKAYA beyefendi ziyaret edilerek yapılacak mitinge Kayseri Cumhuriyet meydanının verilmesi konusunda yardımları talep edilmiştir.

28.3.1997 günü Elif televizyonunda bütün siyasi parti il başkanları ve dernek genel başkanı Mehmet Emin BATUR, sayın Ahmet ÖZTÜRK beyefendinin yönettiği "Haber öncesi Proğramına katılmış ve bu programda 29.3.1997 günü saat 13.00'de Kayseri Cuhuriyet meydanında yapılacak olan "DOĞU TÜRKİSTANA HÜRRİYET MİTİNGİ"ne bütün vatandaşların katılması ve destek vermesi gerektiği mesajı verilmiş ve bu mitingin manevi ve siyasi olarak taşıdığı önemden bahsedilmiştir. 

Mitingin yapılacağı tarihe kadar dernek salonuna kurulan makinalarla bayrak ve pankart hazırlama işleri görevli arkadaşlar tarafından sabahlara kadar süren çalışmalarla devam ettirilmiştir.

29 Mart 1997 sabahı İstanbul'dan gelen bir otobüs dolusu Doğu Türkistan gençlerine dernek salonunda bir kahvaltı verilmiş, burada yapılan kısa bir istişareden sonra otobüsler ve otomobillerle miting alanına hareket edilmiştir. 

Sözün bundan sonrasına birazcık duygularımızdan katmadan geçemeyeceğiz. Kayseri Cumhuriyet meydanı üç gün öncesinden Al ve Gökbayraklarla çepeçevre donatılmıştı. Hele kale surlarından sarkıtılan 6x4 metre ebadındaki Al ve Gökbayraklar meydana gelen insanlarda inanılmaz şekilde bir milli heyecan uyandırıyordu. Kürsü olarak kullanılan ses cihazlarını bulunduğu otobüsün arka kısmında yine 9x6 ebadındaki Al ve Gökbayrak'lar yıllardır özlemi çekilen bir manzara oluşturuyordu. Bütün meydanı kaplayan Doğu Türkistan marşları ise ayrı bir coşku şelalesi olup akıyordu insanların gönüllerine. Miting saati yaklaşırken meydanın bir köşesindeki malzeme kamyonundan Bayrak, Pankart vs. alana gelenlere dağıtılmakta idi. 

Meydana insanlar sel gibi akıyordu adeta. Nihayet iting saati geldi mitingin sunuculuğunu Dernek Genel sekreterimiz Abdulmecit Avşar yapıyordu. İstiklal Marşı ve şehitler için saygı duruşunun ardından Dernek Genel Başkanı Mehmet Emin BATUR'un açılış konuşması sonrası 10 yaşlarındaki Abdulcelal TÜRKOĞLU ve yine aynı yaşlardaki Risalet NUR adlı Doğu Türkistan'lı çocukların gözyaşları arasında okudukları şiirler miting alanındakileri gözyaşlarına boğdu daha sonra merhum liderimiz İsa Yusuf ALPTEKİN beyin oğlu Arslan ALPTEKİN beyin yaptığı konuşmanın ardından, Kayseri’de faaliyet göstene siyasi partiler, odalar, dernekler, ocaklar ve vakıflardan oluşan 71 kuruluşun imzaladığı bir ortak basın bildirisi Türk Ocağı Kayseri Şube Başkanı sayın Prof.Dr. Osman CEYHAN tarafından okundu. 

Daha sonra Doğu Türkistan'da 15 yıl Çin zindanlarında işkence gören ve bundan iki yıl önce Türkiye'ye gelen 70 yaşındaki Yakup Dedenin gözyaşları içinde ettiği dua ile bütün miting alanındaki insanların elleri semaya açılmıştı. Öyle zannediyoruz ki miting alanında yapılan bu işten ve samimi dua esnasında ağlamayan hiçbir kimse kalmamıştı. Mitingin son derece coşku ve heyecan içinde fakat herhangi nahoş bir olaya sahne olmadan sona ermesinden sonra üniversite öğretim üyeleri, dernek yöneticilerimiz ve Arslan Alptekin bey İstanbul'dan gelen    bazı misafirlerle beraber Aydın Çetinkaya beyin daveti üzerine kendisine ait bir işyeri olan tarihi bir mekandaki KIVILCIM KİTAP VE KÜLTÜR SARAYI'nda bir araya gelindi, sohbet edildi. 

Aynı gün saat 19.00'da İstanbul'dan gelen kafileye derneğimiz tarafından Kayseri öğretmen evinde bir yemek verildi. Yemek esnasında Dernek Genel Başkanı Mehmet Emin BATUR, Arslan ALPTEKİN ve Hal Mehmet SÜYDÜNLÜ birer konuşma yaptılar.

30.3.1997 tarihinde Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri sayın Arslan ALPTEKİN ile birlikte Kayseri Melikgazi Belediyesi tarafından Belsin semtinde 40.000 mt alanda kurulan ve "Doğu Türkistan'lı İsa Yusuf Alptekin Parkı" adı verilen Parkı ziyaret ettiler. 

4.4.1997 günü akşamı bütün Türkiye’yi hatta bütün Türk dünyasını sarsan ve yüreklere ad düşüren bir acı haberle üzüntüye boğulduk, çünkü bütün bir ömrünü Türk dünyasının ve Türk milletinin bağımsız yaşaması yolunda harcamış olan eşsiz lider ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan TÜRKEŞ ebediyete intikal etmişti.
 

BAŞSAĞLIĞI
Bir asıra yaklaşan örünün her demini, on sekiz yaşındaki bir insanın enerjisi ve ataklığı ile Türk-İslam aleminin hür ve müreffeh yaşaması uğruna hasretmiş büyük insan, esir Türklerin hamisi, mümtaz devlet adamı, Türk Dünyasının emsalsiz liderlerinden yiğit şahsiyet muhterem Alparslan TÜRKEŞ'in vefat haberi ile derin bir üzüntüye gark olduk. 

1950'li yıllarda ülkesi ve Milletinin bağımsızlık mücadelesi için Türkiye'ye gelen merhum liderimiz İsa Yusuf ALPTEKİN beyi en iyi anlayan ve yarasına merhem olan bu vefakar ve cefakar büyük komutana minnettarlıklarımızı ifade etmeye kelimeler aciz gelmektedir. Yürekten inanıyoruz ki kendisinin yetiştirdiği insanlar çizdiği yolda hedefe doğru emin adamlarla ilerlemeye devam edecektir.

Merhuma Allah'tan rahmet niyaz ediyor kederli ailesinin, Milliyetçi Hareket Partisi camiasının ve bütün Türk Dünyasının, Türk Milletinin başı sağ olsun diyoruz.

Doğu Türkistan
Kültür ve Dayanışma Derneği
Genel Başkanı
Mehmet Emin BATUR

6.4.1997 tarihinde Derneğizin vefakar ve cefakar dava adamlarından değerli arkadaşımız Enver ALTAY'ın bir oğlu olmuştur. Kendisini tebrik ediyor, oğluna da hayırlı uzun ömürler diliyoruz.

7.4.1997 tarihinde Doğu Türkistanlı hemşehrilerimizden Hacı Aşur Kerim AYDIN hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Cenab-ı Hak'dan rahmet niyaz eder, geride kalanlara da baş sağlığı ve uzun ömürler dileriz.

18.4.1997 Kurban Bayramı münasebeti ile Dernek salonumuzda her yıl olduğu gibi Bayram sofrası kurulmuş olup, Bayramlaşmaya gelen misafirlerimiz bu sofrada ağırlanmışlardı. Ayrıca bayramın birinci günü derneğimize gelen Hong Kong'lu televizyon ekibinin Doğu Türkistan'lıların yaşamları ve Kültürel yönleri ile ilgili çekimler yapma isteklerine olumlu cevap verilmiş ve bayramın birinci ve ikinci günleri kendilerine yardımcı olunmuştur. Söz konusu Çin'li televizyon ekibi ile bizim aramızda mütercimlik yapan Erkin EKREM ve Dilşat SAYRAMİ kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. 

Dernek Genel Sekreteri Kardeşimiz Abdulmecit Avşar annesi ile bareber Hac Fazirasını yerine getirmiştir. Kendilerine mübarek olsun der, Cenab-ı Hak'dan tekrarını nasib etmesini dileriz.

27.4.1997 tarihinde Trafik Haftası münasebeti ile Kayseri Cumhuriyet meydanında açılacak olan trafik müzesi için dernek çadırımız talep edilmiş olduğundan derneğimizin demirbaşlarından olan 6x12 metre ebadındaki Doğu Türkistan çadırı söz konusu amaç için tahsis edilmiştir.

  • 758 defa okundu.