Gökbayrak

"Çin, 10 bin Doğu Türkistanlıyı tutukladı" Başlıklı haberinde, Doğu Türkistan'da Çin vahşetinin bütün şiddeti ile devam ettiğini, Şubat ayının başlarından bu yana 10 bin Doğu Türkistanlının tutuklandığını bunların bir çoğunun hapishanelerde değil, depolarda Askeri kamplarda vb. yerlerde tutuklu bulunduğunu, Gulca adli mercilerinin ise işkence ile öldürülenlerden kendilerinin sorumlu olmadıklarını, hapishaneler dışındaki toplama evlerinde depolarda vs. tutuklu bulunanların ya bir an evvel adli mercilerde yargılanmalarının sağlanmasını yada salı verilmesinin gerektiğini ifade ettikleri öğrenildi. Diyor.
11 Mart 1997 Ortadoğu Gazetesi

BBP. Genel Başkanı Muhsin YAZICIOĞLU'nun Nizam-ı Alem teşkilatı İl Başkanlığının düzenlediği toplantı'da, Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerinin yerinde incelenmesi için hükümetin bölgeye heyet göndermesini ve konunun birleşmiş milletlerde görüşülmesi için girişimlerde bulunmasını istediğini yazmış.
21 Mart 1997 Haftalık Kurultay Gazetesi

"Doğu Türkistan'dan iki gün" başlıklı haberinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz haftalarda hadsafhaya ulaşan Doğu Türkistan yarasına yeniden parmak basıyor. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezinde yapılan programlarla bu bölgedeki acı ve sıkıntılar yeniden gündeme getirildi.
23 Mart 1997 Zaman Gazetesi

"Çin korkusu" Başlığı altında yayınladığı haberinde "Çin despotizmi sadece Doğu Türkistan'ı değil kendi vatandaşını bile ürkütüyor" demiş. 1997 Temmuzunda Hong-Kong'un Çin'e dahil edileceği günler yaklaştıkça, Hong Kong'lu Çinli'ler arasında çeşitli protesto eylemlerinin de baş gösterdiği haberi yer alıyor.
24 Mart 1997 Türkiye Gazetesi

"Uygurlar Birleşiyor" başlıklı haberde özetle şunlara yer verilmiş. Orta Asya Türk Cumhuriyetlerindeki (Batı Türkistan) Uygur Dernekleri Doğu Türkistan'ın bağımsızlığı için sürgünde güçlü bir hareket örgütü oluşturma kararının alındığını, Kazakistan'ın başkenti Almatı'da düzenlenen toplantıya Batı Türkistan'dan 500 delegenin katıldığını, en geç son baharda bütün dünya Doğu Türkistan teşkilatlarından bir katılımla güçlü bir koordinasyon oluşturma kararı alındığının haberini Kazakistan Uygur teşkilatı lideri Kahraman Gocamberdi'nin verdiğini yazıyor. Ayrıca Doğu Türkistan'ın bağımsızlığı için silahlı mücadeleye öncelik veren sürgündeki Devrimci Birleşik ulusal cephenin (FNUR) dini lideri Uygur Molla Abdurrezzak Turdi ise "Doğu Türkistan'ın kurtuluş mücadelesinde düşmana (Çin ordusu) karşı Allah adına birleşeceğiz. Dediğini ifade ediyor.
26 Mart 1997 Türkiye Gazetesi

"Flaş" köşesinde Kenan Akın özetle şunlara yer vermiş:  "Uygur Türkleri topraklarında direniş bayrakları açarken, yurt dışındakilerde, Çin zulmüne karşı eylem birliği kararı aldı. Diyor ve devam ediyor. Dünyanın çeşitli ülkelerindeki, özellikle Türkiye, Kırgızistan ve Batı Avrupa'da yaşayan Uygur Türklerinin örgüt liderlerinin hep birlikte mücadele kararı almasından sonra, Doğu Türkistan davasının bir eğim kazanması beklenmekte Başta Birleşmiş milletler olmak üzere çeşitli uluslararası platformlara, Uygur Türklerinin yürekler acısı durumunu dile getirmek üzere faaliyete geçen liderler baskı gurupları kurma girişiminde bulunacaklar.
Gerek işgal altındaki Doğu Türkistan topraklarında, gerekse dünyanın diğer yörelerinde Uygur Türk'lerinin davasının gündemden inmeyeceği anlaşılıyor."
27 Mart 1997 Türkiye Gazetesi

"Çin, Türk'leri idam ediyor" başlığı ile verdiği haberinde Çin, Doğu Türkistan'da şubat 1997 de meydana gelen olaylarla ilgisi olduğu gerekçesi ile tutukladığı insanları idam ediyor demiş. Ayrıca aynı gazetede, Kazakistan'ın Almatı şehrinde, Doğu Türkistan'daki yargısız infazlara son verilmesi istemi ile Kazakistan’daki Uygurların Çin Büyükelçiliği önünde Çin yönetimini protesto ettikleri haberi yer alıyor.
28 Mart 1997 Haftalık Kurultay Gazetesi

Mitingde Doğu Türkistan Davasına Türk Halkından destek istendi."
30 Mart 1997 Zaman Gazetesi

"Doğu Türkistan'a Hürriyet mitingi yapıldı"
31 Mart 1997 Kayseri Gündem Gazetesi

"Ağlatan Miting"
31 Mart 1997 Yeni Kayseri Gazetesi

"Çin zulmünün kınandığı mitingde isyan ve gözyaşı vardı"
31 Mart 1997 Büyük Kayseri Gazetesi

"Çin zulmüne Kayseri’den tepki"
31 Mart 1997 Kayseri Star Haber Gazetesi

"Çin Lanetlendi" Başlığı altında verdiği haberinde Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 29 Mart 1997 günü Cumhuriyet meydanındaki "DOĞU TÜRKİSTAN'A HÜRRİYET MİTİNGİ"ne yer vermiş ve "Doğu Türkistanlılar Türk halkından Doğu Türkistan davasına destek vermelerini istediler" dedi.
31 Mart 1997 Kayseri Akın Günlük Gazetesi

"İnsani yardıma Büyük Ceza" başlığı ile verdiği haberinde Doğu Türkistan'ın en zengin iş kadınlarından Rabia Kader'in Urümçi havaalanında Çin'li istihbarat elemanları tarafından tutuklandığını yazmış ve Çin'li yetkililerinde konu hakkındaki iddialarını şöyle açıkladıklarını ifade etmiş. 

Çin makamlarına göre Şubat ayı içerisinde Doğu Türkistan'da meydana gelen depremde zarar gören Türk'lere yardım amacı ile 10 kamyon ihtiyaç maddesi göndermek sureti ile Çin devletini küçük düşürdüğü ve ayrıca Doğu Türkistan'daki ayrılıkçı güçlere (!) Maddi destek verdiğini ifade ediyorlarmış. Kıymetli okuyucularımız bize göre ikinci sebep daha ağır basmaktadır. Çin'lilerin "Ayrılıkçılar" dedikleri ise Doğu Türkistanlı mücahitlerdir.
31 Mart 1997 Türkiye Gazetesi

"Kayseri'de Anlamlı Miting" Başlığı ile verdiği haberinde Doğu Türkistanlıların Türkiye'de ilk defa sokaklara döküldüğünü ifade ederek, Kayseri Cumhuriyet meydanında yapılan "DOĞU TÜRKİSTAN'A HÜRRİYET MİTİNGİ"nin ve yapılan konuşmaların mitinge katılanları son derece duygulandırdığını yazıyor.
1 Nisan 1997 Türkiye Gazetesi

"Kayseri'de Doğu Türkistan Mitingi" başlığı ile yayınladığı haberinde Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkına yaptığı baskı ve soykırım Kayseri'de Cumartesi günü yapılan mitingde tel'in edildi.
2 Nisan 1997 Haftalık Türkeli Gazetesi

"Çin Doğu Türkistan'ı Sömürüyor" diyerek başlık atmış ve Aydınlar Ocağı Genel merkezi tarafından, 29 Mart 1997 Cumartesi günü Atatürk Kültür Merkezi konser salonunda "Doğu Türkistan olayları ve Çin" konulu bir açık oturum tertiplendi.
4 Nisan 1997 Kurultay Gazetesi

"Çin'e Kınama" Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Emin BATUR tarafından yayınlanan ve tarihe "Barın katliamı" olarak geçen 1990 yılındaki Doğu Türkistan'ın Kaşgar vilayetine bağlı Barın kazasında 5000 insanın işgalci Çin güçlerince katledilişinin 7. yılını içeren basın bildirisi.
5 Nisan 1997 Yeni Kayseri Gazetesi

"Batur; Katliamı Kınadı" Doğu Türkistan'da uygulanan soykırım ve işlenmekte olan insanlık suçlarının durdurulması hususunda tüm dünya devletleri ve insan hakları savunucuları göreve davet edildi.
5 Nisan 1997 Büyük Kayseri Gazetesi

"Batur; bütün Hür dünyayı Çin zulmüne karşı çıkmaya çağırdı" 
5 Nisan 1997 Kayseri Gündem Gazetesi

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışa Derneği tarafından yayınlanan "Barın Katliamı"nın 7. yılın ile ilgili basın bülteninden bahsetmiş ve Çin zulmünün sona erdirilmesi için dünya devletlerinin duyarlı olması gerektiğinden söz edilmiştir.
5 Nisan 1997 Kayseri Akın Günlük

"Kızıl Çin Emperyalizmini şiddetle kınıyoruz!" diyerek başlık attığı haberinde "Barın Katliamı ile ilgili yayınlanan Basın bülteninden bahsetmiş.
5 Nisan 1997 Kayseri Anadolu Haber Gazetesi

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Emin BATUR tarafından yayınlanan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Merhum Alparslan TÜRKEŞ'in  vefatı ile ilgili baş sağlığı mesajı.
7 Nisan 1997 Ortadoğu Gazetesi

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in vefat haberinin Doğu Türkistan Türk'lerine ulaşması ile Doğu Türkistanlıların yasa boğulduğu ve telefonlarla başsağlığı mesajları gönderdiklerini ayrıca aynı gazetenin diğer bir haberinde de Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı baskı ve zulme dünyanın ilgisizliği raporlara yansıdı" demiş ve Human Right Wathçh: "Doğu Türkistan'a yeterince tepki gösterilmedi" Hükümetler dışı insan hakları örgütlerinden olan insan hakları izleme komitesi (Human rights Watch), önde gelen batılı ülkeleri Çin'de meydana gelen insan hakları ihlalleri karşısında sessiz kalmakla suçladı. Örgütün Asya gurubu tarafından yapılan açıklamada ABD, Fransa ve diğer batılı ülkeler, Çin'deki insan hakları ihlallerine kınama ve tepki verme konusunda zaafiyete düştükleri gerekçesi ile eleştirdi.
9 Nisan 1997 Haftalık Türkeli Gazetesi

"Avrupa Parlementosunda Doğu Türkistan Oylaması" Başlığı ile Strapbourg'dan verdiği haberinde "Avrupa Parlementosu dün akşam genel kurulda, Çin'in azınlıklara yönelik uyguladığı baskıları ve insan hakları ihlallerini kınayan bir önergeyi oyladı." demiş ve "AP Hıristiyan grup üyesi Avusturyalı Kari Habsburg Lothriengen ve radikal ittifak üyesi İtalyan Oliver Dupuisnin girişimleri ile genel kurula getirilen önergede: Uygurlara yönelik tevkifler ve icra edilen sayısız idamlar; Uygur Kültürünün yok edilmesi, dini hürriyetlerinin ve hareket serbestiyetlerinin kısıtlanması, şiddet kullanılması kınanıyor ve mahkemesiz tutuklu bulunan insanları serbest bırakılarak bölge insan hakları gözlemcilerinin ve gazetecilerin girmesine izin verilmesi, çağırışında bulunuluyor" ifadesi kullanılmış.
11 Nisan 1997 Zaman Gazetesi

"Çin zulmüne öfke" başlığı ile oldukça geniş bir şekilde verdiği haberinde özetle, 29 Mart 1997 günü yapılan "Doğu Türkistan'a Hürriyet mitingi"nden görüntülerle "Kayseri’deki Doğu Türkistan'a Hürriyet mitinginde 11 yaşındaki bir çocuğun okuduğu şiir meydandaki binlerce kişiyi ağlattı".
9 Nisan 1997 Milliyet Gazetesi

"Çin'li katiller Türk avına çıktı" demiş ve Kızıl Çin'in işgali altındaki Doğu Türkistan mübarek Kurban Bayramına 106 şehit vererek girdi. Gulca olayları sırasında gözaltına alınan 106 Türk gneci geçtiğimiz çarşamba günü yine bu kentteki kanlı olaylara sahne olan Cami önünde kurşuna dizildi. Bayram öncesi halkın gözü önünde işlenen katliama bütün dünya sessiz kaldı. Toplu infaz olayının yerel yöneticiler tarafından doğrulanmadığı için girişimde bulunmayan batılı insan haklan kuruluşları katliamın gerçekleşmesinden sonra suskun kalmayı tercih etti. Halen sıkı yönetimin uygulandığı Doğu Türkistan'ın önemli kentlerinde yer yer çatışmaların sürdüğü bildirildi.
19 Nisan 1997 Haftalık Kurultay Gazetesi

"Türk Dünyası Tahminleri" başlığı ile verilen haberde; Türk 2000 Vakfı Başkanı Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz TÜRKKAN, Demir perde cumhuriyetlerinin tek çatı altında toplanması ve Çin'in batı Türkistan'ıda istila etmesinin beklendiğini söyledi.
22 Nisan 1997 Zaman Gazetesi

  • 729 defa okundu.