Abdulsamet İlktürk
 
DÜNYA UYGUR HABER AĞI
22 Temmuz 1996 Doğu Türkistan'ın Sesi Gazetesinin Haberi (Haber No:35)
Sert Darbeye Karşı Sert Darbe
Çinli cellatlar vatanımız Doğu Türkistan'da bu yıl 1 Nisanda başlattıkları" 100 gülük sert darbe vurma "hareketini, bu yıl Temmuz ayının 7. günü galibiyetle tamamladık demişlerdir.
Hakikaten Çinli kan içiciler bu yüz gün içinde mazlum, çaresiz vatanımızı alt üst edip 20 bine yakın gençlerimizi tutuklayıp 115 kişiyi de sokaklarda, kurşunlayarak öldürüp on binlerce aileyi de perişan etmişlerdir. 
Uygur'larda değneğin iki ucu olur, bir ucu ile başkalarına vursan diğer ucu kendine değer" diye bir söz vardır. İşte bu söz bu gün doğrulanmış ve geçenlerde Uygur Türk'lerine sert darbe vuran Çinlilere bu gün Uygur Türk'leri sert darbe vurmaktadır.
Vatan Kıvılcımı'nın 7. ayın 20. günündeki haberinde Çinliler Çin'den vatanımıza felaket getirip, vatanımızın zenginliklerini sömürmekte idi. Doğu Türkistan-Lencu demiryolunun iki büyük köprüsü fedailerimiz tarafından havaya uçurulmuş olup, ulaşım işi tamamen durdurulmuştur. Bu olayla ciddi olarak alakadar olan Urümçi hükümeti, çöldeki bütün asker ve polisleri ve de demiryolu işçilerini seferber edip onlarca helikopterlerle de takviyeli olarak bu yolu üç gün içinde açmayı emretti Bu haberi Urümçi radyosu da 7 ayın 22 günündeki sabah haberlerinde yayınlamaya mecbur olmuştur.

Bu haberin ilavesi Lengu-Doğu Türkistan demiryolunda 300 köprü mevcut olup çoktan
"lopnor Kaplanları" Haritasına geçirilmiş idi.
İşte bir haftadan beri vatanımıza en az 200.000 Çinlinin gelişi durduruldu. Vatanımızdan 60.000 ton petrol Çine taşınamadı.Urümçi radyosunun 7 ayın 22. gunundeki sabah haberleri herkese aşikarki Çinli katillerin Atom denemelerinden sonra vatanımız Doğu Türkistan çapında şiddetli kuraklık felaketi yü zverip tarım çevrelerinde 1.600.000 dönüm ekili alanı kumlar basmış, Kaşgar, Turfan ve Kumul çevresinde olağanüstü fırtınalar ortaya çıkıp bütün ekili alanları tahrip etmiştir. 15 Haziran'dan bu yana bu kuraklık ardından çok şiddetli yağmurlar yağıp, arkasından seller gelip şu anda bütün ziraatler, ulaşım hatta şehirler bile su afetine kapılıp veyran olmaktadır. İşte bunların hepside Çin'in yaptığı Atom denemelerinin bir sonucudur.
Yusuf Bek Muhlisi 24.07.1996

14.07.1996 günü Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde tertip edilmiş olan 2 Vuslat günleri şenliklerine derneğimiz davet edilmiş olup, şenliklere katılmak üzere MHP genel başkanı sayın Alparslan Türkeş'eşenlikler esnasında derneğimiz genel başkanı sayın Mehmet Emin Batur tarafından Doğu Türkistan bayrağı ve Gökbayrak Dergisi taktım edilmiştir. Kendisine öpülerek verilen bayrağımızı öperek almış ve memnuniyetini dile getirmiştir.

18.07.1996 tarihinde İhlas finans kurumunun açılışına dernek yönetim kurulumuzda davet edilmiş olup, bu açılışı yapacak olan sayın Dr. Enver Ören'e Doğu Türkistan davasına yardım ve desteklerinden dolayı derneğimiz genel başkanı sayın Mehmet Emin Batur ve yönetim kurulumuz tarafından plaket takdim edilmiştir Plaketi alan Dr. Enver Ören Bey şimdiye kadar yaptıklarının yeterli olmadığını ve bundan sonrada yardım ve desteklerini sürdüreceklerini ifade etmişlerdir

20.07.1996 tarihinde derneğimizin faaliyetlerinde kullanılmak üzere Gök bayrak (Doğu Türkistan Bayrağı), Al ve Gök bayrakların beraber yer aldığı yaka rozetleri ve anahtarlıklar yaptırılmıştır.
04.08.1996 tarihinde Kayseri’de Erciyes Tekir yaylasında 7.si yapılan zafer kurultayına derneğimizde davet edilmiş olup, burada kurulan Doğu Türkistan çadırı içerisinde Doğu Türkistan'daki son durumları anlatan bir sergi açılmıştır.

09.08.1996 tarihinde Kayserinin Özvatan İlçesinde yapılacak olan yağlı güreş müsabakalarına yapılan davet üzerine iştirak edilmiş olup, derneğimizin folklor ekibi sergilediği güzel Doğu Türkistan oyunları ile büyük ilgi toplamıştır. Burada yaklaşık 100 bin kişilik izleyiciye "Gök Bayrak" Dergisi Yayın Kurulu üyelerimizden Celalettin BATUR Doğu Türkistan'ı tanıtıcı bir konuşma yapmıştır.
 
11.08.1996 pazar günü Doğu Türkistan'dan gelip TÖMER Kayseri şubesinde Türkçe dil öğrenimi görmekte olan 15 kişilik Doğu Türkistan'lı öğrencilerle birlikte 30 kişilik bir kır gezisi tertip edilmiş olup. Kendileri ile Doğu Türkistan konusunda fikir alış verişi ve sohbetler yapılmıştır.

18.08.1996 tarihinde derneğimiz tarafından tesbıt edilen 20 aileye sosyal dayanışma faaliyetleri çerçevesinde dernek yönetim kurulumuzun girişimleri sonucunda Kayserili hayırsever vatandaşlardan elde edilen un ve yağ gibi temel ihtiyaç maddeleri dağıtılmıştır
1996-97 öğretim yılının başlamasına müteakip Kayseri Serhat Dersanelerinin üniversite'ye hazırlık kurslarına Doğu Türkistan'lı 4 öğrenci yerleştirilmiştir Kendilerine hayırlı muaffakıyetler dileriz.

CEMİYET HABERLERİ
31.07.1996 tarihinde Bilgehan Eravşar ile Gül Eravşar kardeşlerimizin Muhammet Alperen isminde bir oğulları olmuştur. Anne ve babasını tebrik eder Muhammet Alperen'e hayırlı uzun ömürler dileriz.

04.08.1996 tarihinde hemşehrilerimizden Seyit Ömer Tümtürk ile Züleyha Ebzal yapılan düğün ile dünya evine girmişlerdir. Kendilerine ömürboyu mutluluklar dileriz.

11.08.1996 tarihinde Doğu Türkistanlı kardeşlerimizden Habib ve Haline Kağan'ın çocukları için Doğu Türkistan geleneklerine uygun tarzda bir "Ad Toyu" (ısım koyma düğünü) yapılmış ve kendisine Furkan ismi konulmuştur. Allah analı, babalı büyütsün der, hayırlı bir ömür dileriz.

Dernek yönetim kurulu üyemizden Cuma ve Ayşegül Köse'nin Emre isminde bir oğulları olmuştur Küçük Emre'ye sağlıklı uzun ömürler dileriz.

Dernek üyelerimizden Seyit ve Marikız Tümtürk'ün Aslınur isminde bir kızları olmuştur
Küçük kızlarına sağlıklı uzun ömürler dileriz.

  • 1206 defa okundu.