Abdurrahim Türkdoğan

1990 yılından ben artık bir gelenek haline alan Erciyes Zafer Kurultay'ları her yıl Erciyes dağının eteklerinde icra edilmektedir. Cenab-ı Hak gelecek yıllarda da daha geniş imkanlarla devam ettirmeyi nasip eder inşaAllah.

Bizlerde Doğu Türkistan'dan ayrılmak zorunda kaldıktan sonra Türkiye'ye gelmiş olmamız bir şans olarak değerlendiriyor ve ayrıca Kayseri'de yerleşmiş olmayı ise ayrı bir şanslılık olarak telakki ediyoruz. Bunun nedenlerine gelince Kayseri insanı bizleri anlayabildi ve her yönü ile bağrına bastı kısacası genel anlamda ifade etmek gerekirse fıtratımız gereği Müslüman Türk'ün Kadirşinaslığı tartışılmaz bir gerçekdir.

3-4 Ağustos 1996 tarihlerinde bu yıl 7.si düzenlenen 7. Erciyes Zafer Kurultayı kelimenin tam anlamı ile "Muhteşemdi" her yıl olduğu gibi bu yıl yine Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği olarak davetli idik. Geçen yıllarda olduğu gibi kurultayda neler yapabileceğimiz günler öncesinden düşünmeye başlamıştık. İlk iş olarak bir hafta öncesinden 100 kişi kapasiteli Doğu Türkistan çadırını kurultay alanının uygun yerine kurduk. Daha sonra içerisinin tanziminin hazırlıklarını yaptık. Bir gece öncesinden gerekli malzemelerimizle birlikte kurultay alanına vasıl olduk O gece sabaha kadar löküs lambalarının ışığı altında çadır içerisinin düzenlenmesi ile meşgul olduk. Unutmadan söylemek lazım ki gece yarısını geçen saatlerde derneğimizin 2. başkanı Emrullah Efendigil'in maharetli elleri ile hazırladığı lezzetli Doğu Türkistan pilavını 30 kişilik bir sofrada yedik. Tekir yaylasında, oradaki atmosfer içinde yenilen pilavın lezzeti bir başka idi.

Binlerce büyüklü küçüklü çadırların önündeki tatlı ışıltılar gecenin karanlığına ayrı bir renk katmaktaydı Tekir yaylasında yankılanan sabah ezanına mütakip toplu bir şekilde kılınan sabah namazından sonra artık çadır ziyaretleri başlamıştı. Bizim Doğu Türkistan çadırına her yıl olduğu gibi ilgi çok büyüktü Gece düzenleme esnasında bile girip çıkanların haddi hesabı yoktu. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak çadırın duvarlarında panolar şeklinde sergilediğimiz Doğu Türkistan'daki en son silahlı mücadele haberleri, fotoğraflar ve son dört yıl zarfında basına yansıyan Doğu Türkistan'la ilgili haberler yer almakta idi Çadırın sütunlarında Doğu Türkistan Milli kıyafetlerinden örnekler ve minyatür enstrümanlar, ziyaretçilere gösteriliyordu. Çadır içerisinde 4 metre uzunluğunda bir kitap sergisi açılmış burada Doğu Türkistan ağırlıklı olmak üzere çeşitli kitaplar sergilendi.

Kurultay alanında masmavi rengi ve üzerinde dalgalanan 3 metre büyüklükteki Al ve Gökbayrakla Doğu Türkistan çadırı çok uzaklardan bile ilgi çekiyordu. En önemlisi ise ziyaretçilerin çadırımız içerisindeki sergilenen haber ve fotoğraflara gösterdiği candan ilgi ve bizlere sorulan sorularıydı. İşte bir Zafer kurultayında daha yüz binlerce insanımıza Doğu Türkistan, imkanlar ölçüsünde bir kez daha anlatılmaya çalışıldı.

Kurultayın sona erdiği akşam saatlerinde çadırlar toplanmış eşyalar paketlenmiş artık yola çıktığımızda hepimizin üzerinde tatlı bir yorgunluk hissi vardı. Aslında buna yorgunluk değil ruhumuzun ve vicdanlarımızın bir nebze olsun rahatladığı bir gün demek daha doğru olur, diye düşünüyoruz

  • 1108 defa okundu.