Gökbayrak

10.4.1995 tarihinden beri gerekli görülen toplantılara gönderilmek üzere üzerinde Doğu Türkistan Armasının yer aldığı 2 adet metal Çelenk yaptırılmış ve hizmete konulmuştur.

Türkiye'ye geldiğimiz 1965 Yılından buyana ilk defa: 20.4.1995 tarihinde yönetim kurulumuzun aldığı bir kararla Derneğimizin bünyesinde kurulu bulunan ve 10-12 yaş gurubundan oluşan "Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Folklor ekibinin 23 Nisan Çocuk Bayramı törenlerine katılımları sağlandı. Atatürk stadında gerçekleştirilen bu gösterilerde ekibimiz büyük ilgi topladı.

3 Haziran 1995 tarihinde Fetih haftası münasebeti ile Kıvılcım Kitap ve Kültür sarayının tertip etmiş olduğu şiir şöleni etkinliklerine Folklor ekibimiz de katılmış ve bir gösteri yapmıştır.

29.6.1995 tarihinde Kayseri'ye gelen ve Kayseri'de yerleşik Doğu Türkistanlılar hakkında çekimler yapmak isteyen Kazakistan - Uygur televizyon ekibine Derneğimizin imkanları çerçevesinde misafirperverlik gösterilmiş ve yapacakları çekimlerle ilgili gerekli imkanlar sağlanmıştır.

10- Temmuz 10 Ağustos Tarihleri arasında açılan Anadolu Fuarında her yıl olduğu gibi DOĞU TÜRKİSTAN SERGİSİ açılmış ve kamuoyunun ziyaretine sunulmuştur.

20.08.1995 tarihlerinde Dernek merkezinde, 1933 de Doğu Türkistan'da kurulan "Doğu Türkistan islam Cumhuriyeti'nin Genel Kurmay Başkanı General Mahmut Muhiti'nin ölüm yıl dönümü münasebeti ile bir anma toplantısı düzenlenmiştir.

22.08.1995 tarihinde Derneğimizin her zaman ihtiyacı olan ses cihası takımı satın alınarak hizmete sunulmuştur
9.9.1995 tarihinde Selam Vakfınca organize edilen BOSNA HERSEK ve ÇEÇENİSTAN SERGİSİ için Derneğimizin demir başlarından olan yüz kişi kapasiteli Doğu Türkistan Çadırımız tahsis edilmiştir. Kayseri Cumhuriyet Meydanında 15 gün süre ile devam eden sergiye Dernek imkanları ile destek verilmiştir.

15.10.1995 tarihinde Doğu Türkistan 'da vefat eden yazar, şair, tarihçi Prof.Dr. Abdurrahim ÖTKÜR 'ün anılması maksadı ila bir toplantı düzenlenmiş ve katılımcılara Abdurrahim ÖTKÜR 'e ait bilgiler sunulmuştur.

12 Kasım 1995 tarihinde, 12 Kasım 1933 yılında Doğu Türkistan'ın Kaşgar vilayetinde ilan edilen" Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetinin 62.yılı anma toplantısı düzenlenmiş, bu toplantıya medya kuruluşlarının temsilcileri de davet edilerek basın toplantısı düzenlenmiş ve yemek verilmiştir.

19.11.1995 tarihinde İstanbul'da Doğu Türkistanlı Gençlerin tertip etmiş oldukları" Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Gecesi " ne Derneğimiz de davet edilmiş, yapılan bu davet üzerine Dernek olarak elimizde mevcut malzemeler ve çocuklardan oluşan Folklor ekibi ile iştirak edilmiştir.
17.12.1995 tarihinde İstanbul'da vefat eden Doğu Türkistanlıların yılmaz ve cefakar Lideri Sayın isa Yusuf ALPTEKİN Bey'in 20.12.1995 tarihindeki defin merasimine Dernek olarak bir otobüs tutulmak suretiyle iştirak edilmiştir.

28.12.1995 tarihinde Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi'nde düzenlenen İsa Yusuf ALPTEKİN'İ anma paneline dernek olarak iştirak edilmiştir.

07.01.1996 tarihinde Dergi ambalajının kolay yapılabilmesi ve postalama işlemlerinde doğabilecek aksaklıkların giderilmesi amacı ile bir adet ambalaj vakum makinası satın alınmış olup Derneğin istifadesine sunulmuştur.

02.03.1996 tarihinde Afşin Belediyesi'nin merkezdeki bir parka " İsa Yusuf ALPTEKİN ve DOĞU TÜRKİSTAN'A HÜRRİYET PARKI isminin verileceği park açılış törenine ve aynı gün bilim adamlarınında katılımı ile gerçekleştirilen İsa Yusuf ALPTEKİN'İ anma paneline dernek olarak bir otobüs tutulmak suretiyle iştirak edilmiştir.

08.03.1996 tarihinde Yönetim Kurulumuzun almış olduğu bir kararla, şimdiye kadar Doğu Türkistan'ın gündeme getirilmesinde yardım ve desteklerini esirgemeyen ve her zamanda yardıma hazır olduklarını ifade eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Şükrü KARATEPE, Kocasinan Belediye Başkanı Sayın Bekir YILDIZ ve Melikgazi Belediye Başkanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ Beylere şükranlarımızın bir ifadesi olarak makamlarında ziyaret edilmek suretiyle birer plaket takdim edilmiştir. Bunların dışında Yerel Radyo, Televizyon ve Basınımızdan gelen teklifler mümkün olduğunca iyi değerlendirilmeye çalışılmakta ve mutlaka Doğu Türkistan’ın gündeme getirilmesi hususunda hassasiyet göstermekteyiz.

  • 1027 defa okundu.