Çin makamları 11.06 1996 tarihli emirnamesinde
1-Asken polisler nerede motorlu vasıta gerekli olursa oradaki resmi kurumun motorlu araçlarını alıp kullanabilir.
2-Evleri arama için giren polis eğer isterse oracıkta 3–4 yıla kadar hapis cezasını kesinleştirme hakkına sahip olacaktır.
3-Gerekli görürse (Polisler) meydanlarda kurşuna dizme hakkına sahip olacak
(Haber : Vatım Kıvılcımı)

11.05.1996 günü Ilı vilayetinde silahlı mücahitler Çın askeri karakollarına yaptıkları baskında asker ve polis güçlen ile girdikleri çatışmada 250 kişi şehit vermişlerdir. Yaralı  olarak  700 kışı tutuklanmış ve mücahitlerin ellerindeki 500 kg barut, 50.000 adet mermi, 800 adet çeşitli hafif silah, 200 adet patlayıcı, 4 adet makinalı tüfek Çin güçlerinin eline geçmiştir.
(Haber : Vatan Kıvılcımı)

16 05.1996 günü Aksu Kuytun Bölgelerinde silahlı 2500 mücahit emniyet binalarını basarak çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirmişlerse de asker ve polis güçlen kullanılarak 180 mücahit şehit edilmiş, Çin güçlerinden 31 kişi öldürülmüştür, 1000 kişiye yakın mücahit de tutuklanmıştır.  (Haber : Vatan Kıvılcımı)

Mayıs ayının 23. günü Artuş'ta 300 kişilik silahlı mücahit vilayet binasını ele geçirerek makinalı tüfeklerle 10 saat boyunca asker ve polis güçleri ile savaşmış, sonuçta havadan helikopterlerle bombalamak sureti ile 80 mücahidi şehit etmişlerdir Gen kalanlarda yaralı olarak tutuklanmışlardır Tutukluların akıbetleri ise meçhuldür. (Haber : Vatan Kıvılcımı)

25 Mayıs 1996 günü Çin haber alma dairesi tarafından; Nisan'ın ortalarından Mayıs'ın 20'sine kadar Doğu Türkistan'da 15 Vilayette 65 000 kişinin ayaklanmalara katıldıkları ve 43 kez eşine rastlanmadık çapta çatışmanın meydana geldiği bildirilmektedir.

23 Mayıs 1996 Tarihli Sinkiang Uygur Otonom Bölgesi (Doğu Türkistan) Halk Hükümetinin Bildirisinde : "Nisan'ın 15 'inden bu yana Doğu Türkistan'da 30dan fazla hükümet ve ordu binaları milli bölücüler (!) tarafından tahrip edildi " denilmektedir. (Haber : Vatan Kıvılcımı)

28 haziran 1996 günü merkezi askeri komite Doğu Türkistan'daki silahlı ayaklanmaları bastırma hakkındaki bildirisini tekrardan yayınladı. Nisan ayı içinde 17 kez silahlı ayaklanma meydana gelmiş, 48 adet patlama olayı olmuş, 430 Çin'li asker ve polisi öldürülmüş, buna karşın da 630 mücahidin öldürüldüğü bildirilmiştir. (Haber: Vatan Kıvılcımı)

Çin yetkili makamları 8 Haziran 1996 Cumartesi günü Doğu Türkistan Halk Hükümeti binasını büyük toplantı salonunda bütün polis amirlerine yönelik sert direktifler toplantısı tertip etti. Direktifte şunlara yer verildi.”Bu seferki hareketler Doğu Türkistan’ı kurtarma örgütü denilen teşkilattaki bir kısım haydutların işi, eğer biz buna zamanın da sert darbe vurmazsak Kafkasya’daki, Çeçenistan gibi iç savaş çıkması tehlikesi çok büyük, hiçbir tanesi sağ kurtulmamalı. Bu seferki tutuklamalarımız İslam Dinin de sıkı duran fanatik gençler ve talebeler üzerinde yoğunlaşmalı. Bu gençler Hoten'ın Çira Nahiyesinin aşağısında karanlık dağ denilen yerde saklanmaktadırlar. Bunlar kesin olarak temizlenmelidir.” denilmiştir.
(Haber : Vatan Kıvılcımı)

6 Haziran 1996 günü Ergun Demiryolları idaresi önündeki toplu televizyon seyredilen kulüpte bir patlama olmuş o gün kalabalık olarak Çinli polislerinde bulunduğu bu salonda saat 21.00 de meydana gelen bu patlamada 18 Çinli ölmüş 32 Çinli de ağır yaralanmıştır. Çin hükümeti bu olaydan sonra rastgele bölücü sempatizanı diyerek çok sayıda Doğu Türkistan Türkü'nü tutuklamıştır. ( Haber : Vatan Kıvılcımı)

CEMİYET HABERLERİ

DOĞUM
Dava arkadaşımız Celalettin Batur'un Rana Ülker isminde bir kızı olmuştur. Kendisine hayırlı olsun der. Küçük kızına uzun ömürler dileriz.

Değerli hemşehrimizden Habib-Halime Kağan'ın Furkan isminde bir oğlu olmuştur: Kendilerine hayırlı olsun der. Küçük oğullarına uzun ömürler dileriz.

Değerli hemşehrimizden Nazım-Hayriye Batuhan'ın Betül isminde bir kızı olmuştur. Kendilerine hayırlı olsun der. Küçük kızlarına uzun ömürler dileriz. 

DÜĞÜN
Kıymetli hemşehrilerimizden Abdullah Türkan'ın kızı Zeynep ile Abdullah Yarkentin oğlu Niyazi yapılan düğün ile dünya evine girmiştir. Yeni evli çiftlere mutluluklar temenni ederiz.

VEFAT
Değerli hemşehrimiz Celil Aydın 04.05.1996 günü yakalanmış olduğu elim hastalık sonucu genç yaşta Hakk'ın Rahmetine kavuşmuştur. Kendisine Allah'tan Rahmet kederli ailesine de sabır ve uzun ömürler dileriz.

Derneğimiz Genel Başkanı Sayın Mehmet Emin Batur'un annesi Hakk'ın Rahmetine kavuşmuştur. Geride kalanlara sabrı cemil merhuma Allah'tan Rahmet dileriz.

DERNEĞİMİZE ZİYARET

Fransız araştırmaları enstitüsünden bir gazeteci ve Fransa’dan gelen iki gazeteci derneğimizi ziyaret etti. Derneğimiz faaliyetleri ve Doğu Türkistan'daki son durum hakkında araştırma yapan misafirlere gerekli bilgiler verilmiştir.

YÖNETİM KURULU ZİYARETLERİ
Yeni seçilen Dernek yönetim kurumumuz ilimizde bulunan parti merkezlerine, gazete, radyo ve televizyonlara nezaket ziyaretinde bulundular Ziyaret esnasında Doğu Türkistan’daki son gelişmeler hakkında bilgi verildi.

  • 1172 defa okundu.