Gökbayrak

25.5.1996 tarihli Yeni Şafak Gazetesinde " Pekin'e karşı ayaklandık" manşeti ile verdiyi haberde Xinkiang Daily den alınan haberin içeriği şöyle: " 4-5 bin kişilik bir silahlı gücün yer, yer Çin yönetimi ile savaşmakta olduğu, mücahitlerin el yapımı bombalara sahip oldukları ve gittikçe güçlenmekte olan Müslüman Türklere karşı Çin hükümetinin özel birlikler yetiştirmekte oldukları" yer alıyordu.

27.5.1996 tarihli Zaman Gazetesi'nde " Kimliğimizi İslamla koruyoruz" başlıklı haberde Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Emin Batur'un, " Doğu Türkistan'da Türk halkı İslam'a daha sıkı sarıldıkça Çin hükümeti bundan endişe etmekte ve sert tedbirlere başvurmaktadır. Özellikle Türk Gençleri arasında hızla yayılmakta olan İslami inanç Doğu Türkistan'daki mücahitlerin gücüne güç katmaktadır. Çin hükümetinin böyle tedbirler ile Doğu Türkistanlıların hürriyet mücadelesini sindirmesi mümkün değildir Çin'in insanlık dışı uygulamasına dur denilmesinin zamanı gelmiştir" şeklindeki demecine yer verilmiştir.

29.5.1996 Tarihli Yem Şafak Gazetesi'nde " Çin'de Müslüman kıyımı " başlığı ile yer alan haberde " Çin'in Doğu Türkistan'da yaşayan Müslüman Türkler'e yönelik olarak uyguladığı baskı ve asimilasyon politikalarının şiddetinin artarak devam ettiği, geçtiğimiz günlerde çıkan olayları bastırmakta güçlük çektikleri, askeri birliklerin sivil halkın üzerine şuursuzca ateş açtıkları ve sokak çatışmalarında hayatını kaybeden masum sivillerin sayısının yüzü aştığı" bildiriliyor.

29.5.96 tarihli Türkiye Gazetesi'nde " Çin Doğu Türkistan'dan elini çekmiyor" başlıklı haberde, " Çin'de gün geçtikçe anın bağımsızlık yanlısı mücadelelere katılanlara 'ayrılıkçı' ismini vermişler Türk Liderler birer, birer Çin hükümetinin maskeli katilleri tarafından öldürülmektedir" şeklinde haber yazıldı.

30.5.96 tarihli Zaman Gazetesi'nde yer alan bir haberde " Çin'in nükleer yüzsüzlüğü" denilmiş ve Dünya Nükleer Güvenlik toplantısında Çin'in nükleer denemelere devam ettiği belirtilerek, Doğu Türkistan'da Çin'in yaptığı nükleer denemelerin Müslüman Türk halkın hayatını çok büyük tehdit altına aldığı kaydedilmiş.

1,6.1996 Zaman Gazetesi'nde " Uygurlar'a Çin baskısı artıyor" başlıklı haberde Kazakistan'da yaşayan Doğu Türkistan Devrimci Birleşik Milli Cephe adlı örgütün lideri Yusuf Bek Muhlisi'nin görüşleri yer almış. Muhlisi, Doğu Türkistan'daki tutuklamalarla ilgili bilgile vermiş. Çinli askerlerce 5000 Doğu Türkistanlının tutuklandığı, tutukluların Karamay ve Karaşar çalışma kampları ve hapishanelerine kapatıldığı, tutukluların hayatlarından endişe duyduklarını söylüyor. Yusuf bek, tutuklamaların halen devam etmekte olduğunu, bu durumu Fransız AP ajansına telefonla bildirdiğini ifade ediyor.

1.6 1996 tarihli Türkiye Gazetesi'nde" Çin'de etnik temizlik" başlığı altında yine Muhlisi'nin tutuklamalar konusundaki görüşlerine yer vermiş. Ayrıca Çin gazetelerinde yer alın Doğu Türkistan'daki hürriyet mücadelesinin giderek arttığı yolundaki yorumuna da dikkat çekilmiş.

2.6.1996 tarihli Kayseri Akın Günlük Gazetesi'nde Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği'nin basın bildirisinden bahsedilmiş ve Çinliler'in Doğu Türkistan Türkleri'ne karşı çok sert uygulamalar yayıldığı belirtilmiş Çinliler tarafından şehit edilen Doğu Türkistanlıların sayısının korkunç boyutlara ulaştığı, zulmün had safhada olduğu bu nedenle başta Türkiye, İslam Ülkeleri olmak üzere insan hakları savunucularını göreve davet edilmesine yer verilmiş.

3.6.1996 tarihli Türkiye Gazetesi'nde" Çin'de Türk Katliamı" başlığı altında Derneğimiz'in basın açıklamasına yer verilmiş.Haberde Çin hükümetinin Doğu Türkistan'da vahşet derecesinde Müslüman Türkleri katlettikleri konusunda bilgi aktarılmış.

3.6.1996 tarihli Kayseri Gündem Gazetesi'nde Derneğimizce yayınlanan ve Doğu Türkistan'da devam eden tutuklama ve idam olayları ile ilgili basın açıklamasından bahsedilerek, " Doğu Türkistanlılar endişeli " şeklinde yorum verilmiş.

3.6.96 tarihli Akit Gazetesi'nde " Doğu Türkistan'da Çin vahşeti" başlığı altındaki haberde Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği'nin basın açıklamasına geniş yer verilmiş ve Doğu Türkistan'da uygulanmakta olan vahşet sahnelerine değinilmiş.

4.6.1996 tarihli Zaman Gazetesi'nde " Doğu Türkistan'da dinmeyen Çin zulmü" başlığı ile verilen haberde, Çin'in Doğu Türkistan'da yaşayan Müslümanlara yönelik baskılarını sürdürdüğü, son olarak bölücü ve illegal dini faaliyetlerde bulundukları iddiası ile söz konusu topraklarda Müslüman kolej ve okul kampüslerinde operasyon gerçekleştirildiği belirtilmiş. China Business Times Gazetesi'nden alman habere göre, en büyük Müslüman yerleşim birimindeki suç ve terörist (!) faaliyetlere yönelik " Strıke Hard" ( Sert vurgun) adı altında gerçekleştirilen operasyonda aralarında terörist, katil ve diğer suçlardan yükümlü oldukları gerekçesi ile 2773 kişinin tutuklandığı ve 600'de fazla silahın ele geçirildiği duyurulmuş.

6.6.1996 tarihli Zaman Gazetesi'nde " Habitat'ta Özgürlük arayışı" başlığı altında verilen haberde Habitat kapsamında düzenlenen Özgür Doğu Türkistan, Tibet ve Moğolistan yürüyüşü adı altında adeta adeta bir miting havasında geçen yürüyüşten bahsedilmiş.

9.6 1996 tarihli Türkiye Gazetesi'nde " Nüklüer Kandırmaca " manşeti ile verilen haberde 8 Haziran tarihinde sabaha karşı Çin'in yapmış olduğu nüklüer denemeden bahsetmiş ve 1964 yılından bu yana sürekli olarak yapmış olduğu denemelerle Doğu Türkistan'da hayat felce uğramaktadır denilmiş.

10.6.1996 tarihli Zaman Gazetesi'nde " Çin İşkencesi Habitat'ta protesto edildi" başlıklı haberde, Doğu Türkistanlıların İTÜ Taşkışla Kampüsü'nde gösteri düzenleyerek Çin'in insanlık dışı uygulamalarını protesto ettiğim belirtiyor.

21.6.1996 tarihli Ortadoğu Gazetesi'nde " Çin Türk Kadınları kısırlaştırıyor" başlığı ile yer alan haberde şu görüşlere yer veriliyor: " Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türkleri'ne yönelik baskılar tarihte görülmedik bir doza ulaştığı bildirildi. Mao'nun 1949 yılında Kominist Çin rejimini kurduğundan bu yana uygulanan baskıların son günlerde daha da ağırlıştığı belirtildi çok sayıda Türk'ün uyuşturucu kullandıkları ve sattı klan iddiası ile tutukladığı ve idam ettiği belirtildi. Ortaasya Türk Cumhuriyetleri, Rusya ve Çin arasında imzalanan 'Şanhay Antlaşması' nın Doğu Türkistan'daki durumu daha da kötüleştirdiği kaydedildi.

  • 1157 defa okundu.