2 YILLIK FAALİYETLERİMİZDEN BİR KAÇI

 

 

27.6.1994 tarihinde Doğu Türkistan örf, adet, gelenek ve görenekleri doğrultusunda yapıla gelen düğün, ölüm ve benzeri işlerde sıkıntı çekilmemesi için gerekli mutfak malzemeleri takviye edilmiş olup belli bir düzen içinde söz konusu malzemelerden istifade edilmesi sağlanmıştır.

 

27 Mart Mahalli Seçimleri’nde belediye başkanlıklarını kazanan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Şükrü KARATEPE, Kocasinan Belediye Başkanı Sayın Bekir YILDIZ ve Melikgazi Belediye Başkanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ makamlarında ziyaret edilerek Al ve Gökbayrak, Kuran-ı Kerim ve Doğu Türkistan doppas'ından oluşan hediyeler takdim edilmiştir.

 

3 1.7.1994 Pazar Günü Erciyes Tekir Yaylasında Safa Vakfı'nın Hicret'in 1414. Yılı münasebeti ile tertip ettiği toplantıya Derneğimiz davet edilmiştir Söz konusu toplantıya iştirak edilmiş olup kurulan Doğu Türkistan Çadırı içerisinde Doğu Türkistan sofra geleneğimizden örnekler sunulmuştur. Ziyaretçilere Doğu Türkistan'ı tanıtıcı bilgiler verilmiştir.

 

1.8.1994-31.8.1994 tarihleri arasında açık kalan Kayseri Anadolu' Fuarı'nda her yıl olduğu gibi "DOĞU TÜRKİSTAN SERGİSİ" açılmış olup bu sergide, Doğu Türkistan'a ait resimler, haritalar ve kullanılmakta olan geleneksel eşyalar teşhir edilmiş ve ziyaretçilere Doğu Türkistan konusunda önemli bilgiler verilmiştir.

 

4 yıldır Ağustos ayı içinde Erciyes Tekir Yaylası'nda yapıla gelmekte olan ve bu yıl 5. si yapılan Erciyes Zafer Kurultayı'na davet üzerine iştirak edilmiş, kurulan Doğu Türkistan Çadırı içerisinde Doğu Türkistan Kültürü'nün örf ve adetlerini tanıtıcı bir sergi açılmış ve ziyaretçilere Doğu Türkistan anlatılmıştır.

 

10.9 1994 tarihinde Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesinde İstanbul Cerrah Paşa Tıp Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Doç. Dr Ramı Oruç GÜVENÇ yönetimindeki Etno müzikoloji gurubunun konserine Dernek olarak iştirak edilmiş 11.9.1994 Pazar günü de Derneğimize davet edilerek bir sohbet toplantısı tertip edilmiştir.

 

25.9.1994 tarihinde üyelerimiz arasında zaman zaman gerekli durumlarda büyük sıkıntısı yaşanan kan ihtiyacının karşılanması konusunda bir nebze olsun kolaylık sağlanması bakımından Dernek merkezinde ücretsiz kan gurubu tespiti yapılmış ve çıkarılmış bu liste hizmete sunulmuştur.

 

26.9.1994 günü Doğu Türkistan istilasının 45. Yılı münasebeti ile Erciyes Üniversitesi öğretim üyelerinden bazılarının da katılımı ile bir tel'in toplantısı düzenlenmiştir.Dernek merkezinde yapılan bu toplantı da Doğu Türkistan'ın dünü bugünü ve yarını ile ilgili konular anlatılmıştır.

 

Yıllardır yapmakta olduğu nükleer denemelere 6.10.1994 tarihinde yeni bir deneme daha eklemesi nedeniyle Derneğimizce" DOĞU TÜRKİSTAN HAKKINDA" ismiyle bir bildiri hazırlanarak basına ve halka dağıtılmıştır.

 

1.11.1994        tarihinde Bosna-Hersek'ten Kayseri'ye gelen ve Erciyes Üniversitesi Gevher

Nesibe Tıp Fakültesi hastanesinde tedavi görmekte olan Gaziler Dernek yönetim kurulu üyelerimiz tarafından ziyaret edilmiştir.

 

15.2.1995 tarihinden itibaren yönetim kurulunca alınan bir karar gereği kamuoyu ile ilişkilerinin düzenli ve etkin bir hale getirilmesi için her hafta bir siyasi parti il temsilciliği

vakıf, Basın ve Televizyon kuruluşunun ziyaret edilmesine önem verilmiş mümkün olduğu ölçüde de yerine getirilmeye çalışılmıştır.

 

19.2.1995        tarihinde Doğu Türkistan'dan gelip Tömer'ın Kayseri şubesinde Türkçe öğrenimi görmekte olan Uygur öğrencilere derneğimiz salonunda bir iftar yemeği verilmiştir.

 

25.2.1995 tarihinde alınan bir kararla dernek salonumuzun Ramazan ve Kurban Bayramlarında Doğu Türkistan adetlerine göre düzenleme yapılmakta, Geleneksel Bayram sofralarımız gelen ziyaretçilere, Basın ve Televizyon kuruluşlarına tanıtılmaktadır.

 

5.4 1995 tarihinde Ankara'da Türk Ocağı ve Uygur öğrenciler tarafından düzenlenen" 21Yüzyılagirerken Doğu Türkistan " konulu sempozyuma Kayseride öğrenim görmekte olan 10 Uygur öğrencinin ve dernek başkanımızın katılımları sağlanmıştır.

 

KAYSERİNİNSESİ

 

20. yüzyılın yüzkarası olarak tarihe geçecek olan Doğu Türkistanlının çilesi hala devam etmektedir. İnsanlığın utanç belgesi haline gelen bu esaret ve zulüm yumağı Doğu Türkistanlı Türkleri yıldırmamış aksine mücadele azmini arttırmıştır.

Türkün esareti kabul etmeyeceğini, dünyaya bir daha gösteren Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin mücadelesi tüm dünya milletlerine örnek olacak bir bayrak haline gelmiştir. Üzerlerinde nükleer silah denemeleri toplu katliamlar ve baskılarla nüfusun büyük bir bölümünü şehit veren Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz Müslüman Türkün inancının ve bağımsızlık özelliğinin belgesidir.

Çin Halk Cumhuriyetinin Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz üzerinde uyguladığı baskı ve zulümler devam ederken bu ülkenin Ankara büyükelçisi ilimize konuk olarak gelmektedir. İlimızde bir parka Doğu Türkistan davasının yılmaz savaşçısı ve dünya Türklüğünün liderlerinden merhum İsa Yusuf Alptekin'nin adının verilmesi Çinlileri rahatsız etmiş bu rahatsızlıklarını bildirmek için bu ziyareti tertip etmişlerdir. Böyle bir girişimin Doğu Türkistan davasına yapılmış bir saldın sayılacağını düşünen aşağıdaki kuruluşlar bunu şiddetle protesto etmektedirler.

 

 

            Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği

-          TÜMİSAD

-          Kayseri Ticaret Odası

-          Kayseri Barosu

-          Nevşehirliler Dayanışma Derneği

-          Yozgatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği

-          Tabibler Odası

-          Kayseri Münübüscüler Odası

-          Vetriner Hekimleri Odası

-          Makina Mühendisleri Odası

-          Bakkallar ve Bayiler Odası

-          Öz iplik İş Sendikası

-          Ülkü Ocakları

-          Türkiye Kamu Sendikaları İl Temsilciliği

-          Türk Büro Sen dikası

-          Türk Tarım Sendikası

-          Türk Eğitim Sendikası

-          Türk Metal Sendikası

-          Türk Ocağı

-          Dadaloğlu Vakfı

-          Türk Sağlık Sendikası

-          Türk Haber Sendikası

-          Hizmet İş Sendikası

-          Erciyes Üniversitesi Öğrenci Dernekleri

-          Türk Ulaşım Sendikası

-          Diş Tabibleri Odası

-          Tüketiciyi Koruma Derneği

 

(Sürecek)

  • 1152 defa okundu.