HABERLER

 

ANLAMLI PROTESTO

 

Çin'in Ankara Büyükelçisi Wu Koming, 1 Mart 1996 Cuma günü çeşitli temaslarda bulunmak bahanesi ile Doğu Türkistanlıların en canlı ve hareketli bölgelerinin başında gelen Kayserimize ziyarette bulundu. Büyükelçi, ziyaretinin amacının her ne kadar Kayseri ile Çin arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirmek olduğunu söylese de, amacının bu olmadığı daha sonra anlaşıldı. Esas amacının Kayseri'de yaşayan Doğu Türkistanlıların faaliyetlerine karşı tepkilerini bildirmek ve Melikgazi Belediyesi BelSin İsa Yusuf Alptekin Parkı'nın isminin değiştirilmesi için temaslarda bulunma olduğu anlaşıldı.
 

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç. Dr. Şükrü Karatepe'den randevu talep eden Çin Büyükelçisi Koming'in isteği, randevu talebi Başkan Karatepe tarafından önce kabul edildi.

Kamuoyunun yoğun tepkileri sonucun da, milli ve yerel basınımızın destekleri ile Belediye Başkanımız Karatepe randevu talebini bir kez daha gözden geçirerek, Kayseri halkının Doğu Türkistan Davası konusundaki duyarlılığına uygun karar olan; RED cevabını verdi. Melikgazi Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Özhaseki'den de randevu talebinde bulunun büyükelçinin talebi Başkan Özhaseki tarafından da itibar görmedi. Sadece Kayseri Vali Vekili Sayın Şemsettin Ulusoy ve Ticaret Odası Başkanı Sayın Yılmaz Büyük nalbant’tan randevu alabilen Büyükelçi, Kayseri'de bulunan çeşitli oda, sendika ve dernekler tarafından basın toplantısı yapılarak 29 Şubat Perşembe akşamı protesto edildi.

1 Mart'ta vilayet makamındaki randevusuna gelen Büyükelçi Koming belki de hayatının en sıkıntılı zamanlarından birisini yaşadı. Vali makamında gazetecilerin Doğu Türkistan konusundaki sorularına kaçamak cevap vermeye çalışan Wu Koming, ısrarlı sorular karşısında bunaldı ve öfkelendi.
Vilayetin dışında ise Kayseri’de yaşayan Doğu Türkistanlılar,  kar yağışına rağmen 7 den 77ye kadın, erkek ellerinde vatanlarında yaşanan insanlık dışı zulümlere son verilmesini isteyen pankartlar ile Büyükelçi’yi protesto ettiler. Protestolar karşısında neye uğradığına şaşıran Koming, Doğu   Türkistan   Türkleri tarafından okunan    İstiklal Marşımıza saygısız! ık yaparak vilayetten ayrıldı.  Kayseri Ticaret Odası'ndaki randevusuna giden Büyükelçi, yaklaşık 20   dakika   Ticaret   Odası Başkanı Büyüknalbant'ı beklemek zorunda kaldı. Odanın kapısına Kayseri halkının duygularını dile getiren, Çin'in Doğu Türkistan’da yaptığı baskıları kınamak için " Siyah Çelenk" konuldu.
 
Halkın protestolarından rahatsız olan Büyükelçi, Kayseri'ye geldiğine pişman olurcasına Ankara'ya doğru hızla hareket etti. KTO Başkanı Büyüknalbant, Büyükelçiyi randevu talep ettiğine bin pişman ederek, gider gitmez Büyükelçi'yi ve Çin'i kınayan basın toplantısı düzenledi. Büyükelçi Wu Koming'in ziyaretinde Kayserili hemşerilerimiz,   Doğu   Türkistan Davası   konusunda tüm Türkiye'nin duygularına tercüman olmuştur   Çın Büyükelçisi’ne gereken cevabı en güzel şekilde vererek, Doğu Türkistan Davası'na sahip çıkan, başta Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.  Şükrü  Karatepe  ve Melikgazi  Belediye  Başkanı Mehmet Özhaseki'ye, TÜMİ-İ  SAD Başkanı Paşa Tambay ve yönetim  kurulu   üyelerine,    Kayseri   Avukatlar   Barosu :    Başkanı Bekır Özkan Gülmez'e, sendika temsilcilerine,  oda    temsilcilerine, ocak temsilcilerine, yazılı ve görsel basınımıza ve Kayseri  Halkına teşekkürlerimizi bir borç biliriz.

 

AFŞİN'DEKİ DOĞU TÜRKİSTAN

 

2 Mart 1996 da Afşin Belediye Başkanı Ergün Ertekin Bey'ın daveti üzerine Derneğimiz Yönetim Kurulu ve üyelerimizden oluşan yaklaşık 70 kişilik bir kafile ile " İsa Yusuf Alptekin ve Doğu Türkistan' a Hürriyet Parkı  "nın açılışına iştirak edildi. Doğu Türkistan Davası için son derece önem taşıyan park açılışı, şanına layık şekilde gerçekleşti. Afşin ve çevresinden gelen Doğu Türkistan Dostları'nın yoğun ilgisine sahne olan açılışta, Derneğimiz folklor ekibi Doğu Türkistan halk oyunlarından örnekler vererek, katılımcıların beğenisini kazandı.
Park açılışının ardından düzenlenen panele yaklaşık 500 kadar seçkin davetli topluğu katıldı. " İsaYusuf Alptekin'i Anma " adı altında düzenlenen Prof Dr Şaban Kuzgun'un yönettiği panele, Doç.Dr. Salim Cöhce, Merhum İsa Yusuf Alptekin Bey'in oğlu Arslan Alptekin, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Emin Batur, Derneğimiz eski başkanı Muhterem büyüğümüz Mehmet Cantürk ve Avukat Metin Günaydın konuşmacı olarak iştirak ettiler. Doğu Türkistan Davası'nın çeşitli yönleri ile ele alınan panelden sonra, Eminönü İsa Yusuf Alptekin Parkı konusundaki olaylar devam ederken, Afşin'in en büyük parkına " İsa Yusuf Alptekin ve Doğu Türkistan'a Hürriyet Parkı" ismini veren Doğu Türkistan Dostu Afşin Belediye Başkanı Ergün Ertekin Bey'e,Doğu Türkistanlılar adına derneğimiz tarafından plaket ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

 

DERNEK 4. OLAĞAN GENELKURULTOPLANTISI YAPILDI

 

Derneğimizi iki yılda bir yapılması gereken 4. Olağan Genel kurul toplantısı 21.04.1996 pazar günü saat 14:00 da dernek merkezimizde yapıldı.

Dernek üyelerimizin büyük çoğunluğunun iştiraki ile gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında, Divan başkanlığına tek liste sunuldu. Söz konusu listedeki yönetim ve denetleme kurulu asıl ve yedeklerindeki adaylar oya sunuldu, üyelerin tamamının kabul oyu ile seçilen yönetim kurulu üyeleri kendi aralarında daha sonra yaptıkları görev taksiminde aşağıdaki görevlere getirildiler.

 

Başkan : Mehmet Emin BATUR

Bşk.Yrd : Emrullah EFENDİGİL

Gnl.Skr. : Abdulmecıt AVŞAR

Gııl. Skr.Yrd. : Abdulsamet İLKTÜRK

Muhasip : Abdurrahim TÜRKDOĞAN

Muh.Yrd. : Cuma KÖSE

Yön.Kur.Üyesi : Kadir METE

 

  • 1112 defa okundu.