BASINDA DOĞU TÜRKİSTAN

 

3 Mart 1996 tarihli ZAMAN Gazetesi'nde," Doğu Türkistan İnkar Ediliyor" manşeti ile yer alan bir haberde, Çin Ankara Büyükelçisi Wu Koming'in konya ziyaretinde, Doğu Türkistan'ın varlığını inkar ettiği belirtiliyor. Doğu Türkistan diye bir yerin olmadığını utanmadan söyleyen bilen Koming, yalanlarının cevabını 2 gün sonra yapmış olduğu Kayseri ziyaretinde çok güzel bir şekilde almıştır.

 

5 Mart 1996 tarihli ZAMAN Gazetesi'nde, Büyükelçi Koming'in çorum ziyaretinde," Azınlıklar konusu açılır ise Türkiye'dekileri de bakılır. Türkiye ile çin arasındaki olumlu ilişkilere katkıda bulunmak için Doğu Türkistan konusunda aksine hareket edilmemelidir" şeklinde konuşması yer almıştır. Sayın Büyükelçiye sormak lazım ! Acaba bu bir tehdit mi ? Tavsiye mi? Eğer bu bir tavsiye ise 'panele (Ki öyle tahmin ediyoruz) kendileri şu gerçeği çok iyi bilmelidirler ki, Türkiye'de kesinlikle azınlık yoktur. Türkiye bir bütündür. Türkiye topraklarında yaşayıp, Türkiye'yi bölmeye çalışanların ağzından konuşmasın. Eğer bu tehdit ise; her yerde savunduğu tarih bilgilerini bir kez daha yoklasın. Türklerin verdiği dersleri iyi incelesin. Çünkü; büyük Türk Milleti' dimdik ayaktadır.

 

10 Mart 1996 tarihli TÜRKİYE Gazetesi'nde, ‘’ Doğu Türkistanlılardan Şükran Plaketi" başlıklı haberde, " 1 Mart 1996 da Kayseri'ye gelen Çin Ankara büyükelçisi VVu Koming'in ziyaret talebini kabul etmeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Şükrü Karatepe, Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız ve Melikgazi Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'ye, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim kurulu tarafından birer şükran plaketi sunulmuştur. " şeklinde haber yer alıyordu.

 

14 Mart 1996 tarihli ZAMAN Gazetesi'nde Derneğimiz Genel Başkanı Mehmet Emin Batur'un, " Çın dünyanın başına ela olacak" şeklindeki uyarılarına yer verilmiştir. Haberde Çin'in Tavyan'a karşı olan tutumuna dikkat çekilerek," Eğer dünya acilen önlem almazsa, çok yakın bir gelecekte Çin tüm dünyayı istila edecektir" şeklindeki uyarılarına yer verilmiştir.

 

26 Mart 1996 tarihli ORTADOĞU Gazetesi'nde yer alan bir habere göre," Kurultay'dan

Kominist Çin'e uyarı Telgrafı" başlığı ile, 4 Türk Kurultay'ında sunulan bir önerge ile Doğu

Türkistan’daki mecburi doğum kontrolü, Çinli göçmen akını, Çince tedrisat, dine uygulanan

Baskıların durdurulması konusunda Çin'e uyarı telgrafı çekilmesi istendiği belirtilmiş.

 

27 Mart tarihli ZAMAN Gazetesi'nde "Kurultaydan dostluk çağrısı" başlıklı haberde, Türk

Devlet ve Toplulukları dostluk, kardeşlik ve işbirliği kurultayında tavsiye niteliğindeki sonuç

bildirgesinde Doğu Türkistan'da, Çeçenistan'da,Kuzey Irak'ta, Tataristan'da, Bosna-Hersek'te ve diğer yerlerdeki Müslüman kıyımı konusunda dünyayı uyarmak için İnsan Hakları Komisyonu gerektiği bildirilmiş.

  • 1096 defa okundu.