SESSİZLERİN (!) SESİ OLMAK

 

                                                                                                 ABDULMECİT AVŞAR

 

 

Dünya tarihinde eşine az rastlanan zulüm ve işkencelere maruz kalan Doğu Türkistanlı Müslüman- Türkler seslerini dünyaya duyuramamanın ezikliği içinde kıvranıyor. Bir anlamda dünyanın en sessiz milleti durumundalar, sessiz dediysek hiçbir şey yapılmadan, başına kaderine razı olmuş, başı öne eğik bir sessizlik değil, bu sessizlik. Her dakikası sessiz insanların, zulme başkaldırdığı, şehit olduğu, zindanlarda çürüdüğü bir sessizlik. 35 milyon insanın tek sıkıntıları davalarını dünyadaki sağırlaşmış, gönülleri maddeleşmiş insanlara anlatamamak olan 3 5 milyon insan. Irzlarını, namuslarını, dinlerini korumak için şehit olan, öz yurtlarında garip 35 milyon Müslüman Doğu Türkistanlı've dinmeyen ızdırapları. 1949 yılında Kızıl Çin tarafından işgal edilen Doğu Türkistan'ın o günden beri dünya ile irtibatı kesildi. O tarihten ben çeşitli insanlık dışı işkencelere tahammül etmek zorunda kaldı. Bu işkenceleri dünyaya aksettiremedi. ( Belki de dünyanın ısrarla kulaklarını tıkamasından dolayı duyuramadı.) Doğu Türkistanlı analar, milyonlarca evladını Çinli kasaplara kurban olarak verdi! Ancak, Çinli bu kadar insana da doymayarak, tamamen bir milleti yok etmek metodunu devam ettirdi. Yıllardır, her türlü baskıya, zulme, insan aklının alamayacağı katliamlara rağmen bir milyar Çinli, Doğu Türkistanlıları yok edemedi. Türklerin anayurdu olan, Türklerin İslamiyet'le ilk tanıştığı topraklar olan Doğu Türkistan’ın kahraman halkı, esarete ve zulümlere İslam'a sarılararak, köklerine sahip çıkarak," Ümitsizlik şeytandandır" Hadis-i Şerifine uyarak, ümitle karşı koydular.

 Doğu Türkistan'da emperyalist Çin'e karşı ayaklanmaların ardı arkası kesilmedi ve nesilden nesile emanet edildi. Bu yıl Barın katliamının 7. yılı. 1990 yılı 5 Nisan'ın da onbinlerce çin askerinin havadan ve karadan yaptığı saldırılar ile binlerce Doğu Türkistan Müslüman Türk'ü şehit ettiği, Barın olayı, insanlığın alnına kara bir leke olarak geçmiştir, kundaktaki bir bebeğe 77 kurşun sıkarak, insanlık tarihine zalim olarak geçenlere bile rahmet okutan emperyalist Kızıl Çin'e karşı dünyada en ufak bir tepki dahi gösterilmemesi ne acıdır?

 Barın katliamından kurtulan bir kaç kişiden biri tarafından yazılan mektupta, Doğu Türkistanlılar, Çin'in yaptığı baskılara karşı sağır ve dilsiz olan Başta Türk ve İslam Alemi olmak üzere, tüm dünyanın duyarlı olması istenmiştir. Doğu Türkistan'da yaşamaya çalışan 35 milyon sessiz (!) Müslüman-Türk'ün sesi olmak görevi başta hür dünyada yaşayan Doğu Türkistanlılar olarak bizlere, daha sonra dünya Türklüğü'ne ve İslam Alemi’ne, tabii ki, içinde bir nebze olsun insanlık kırıntısı kalmış tüm insanlara düşmektedir. İstiklal ve hürriyetleri için gerçekleştirdikleri, yaptıkları ayaklanma ile Doğu Türkistan Halkı'nın hürriyet ve istiklale olan azmini kuvvetlenmesine sebep olan Barın Şehitleri’ni bir kez daha rahmetle anıyor, davalarını Doğu Türkistan’ın kurtuluşuna kadar götüreceğimize yemin ediyoruz.

  • 1151 defa okundu.