Abdulmecit AVŞÂR

Doğu Türkistan'dan Türkiye'ye iltica eden birkaç kardeşimizin, Doğu Türkistan'ın son durumu konusunda verdiği bilgileri, GÖKBAYRAK, aboneleri olan siz Değerli Dava Arkadaşlarımıza aktarmak ve sizleri de Doğu Türkistan'da yaşanan son durumlar konusunda haberdar etmek istedik.

Doğu Türkistan'da yaşananların sadece bir kaçanı anlatacağımız yazılar dizi halinde sunmak istiyoruz. Bu dizimiz de, Doğu Türkistanlı Mücahitlerin Türkiye'ye bakış açıları ve Türkiye'deki Doğu Türkistan dostlarından beklentileri, moral durumları, Çin'e karşı verilen mücadelelerden bazı örnekler, Çin'in uyguladığı vergi zulümleri ve diğer baskı yöntemleri konularında kısa, kısa da olsa taze bilgiler sunmaya çalışacağız. Amacımız, Doğu Türkistan'daki Çin baskısına bir kez daha dikkatleri çekebilmektir. Yazılarımız da
bizlere bilgileri veren kardeşlerimizin isimlerini açıklamayacağız. Bu kardeşlerimizin isimleri bizde gizli kalacaktır. Çünkü, kardeşlerimizin akrabaları ve aileleri hala Doğu Türkistan'da yaşamaktadırlar. Bizleri anlayışla karşılayacağınızı ümit eder, şimdiden teşekkür ederiz.

Yazı dizimizin başlangıcın da Doğu Türkistan'da yaşayan 35 milyon Türk'ün Türkiye'de, Doğu Türkistan'ın hürriyeti için yapılan çalışmalara karşı düşünceleri ve tepkileri konusuna değinmek istiyoruz. Doğu Türkistan halkı, Türkiye'de yapılan faaliyetlerin verdiği manevi kuvvet ve cesaret ile ayakta durabiliyorlar, dersek yalan olmaz herhalde.

Doğu Türkistan'dan Türkiye'ye iltica eden kardeşlerimizin ifadeleri şöyle;" Türkiye'deki Doğu Türkistan konusunda yapılan faaliyetler. Doğu Türkistan Türkleri için büyük ümit kaynağı ve Çin zulmüne karşı dayanma konusunda en büyük itici kuvvet oluyor. Doğu Türkistan Türkleri olarak bizim tek isteğimiz, davamızı hür dünyada anlatılması, dünya platformlarına taşınmasıdır. Türkiye'deki ve kısmen de olsa diğer ülkelerde. Doğu Türkistan'daki baskılara karşı yapılan protestolar ve mitingler, bizde davamızı savunacak birilerinin olduğunu hatırlatarak, davaya daha sıkı sarılmamızı sağlıyor."

Bu açıklamalar özellikle bazı çevreler tarafından yıllardır söylene gelen, " Türkiye'de Doğu Türkistan konusunda yapılan her hareket, Doğu Türkistan'da yaşayan Türklere daha fazla zulüm yapılmasına sebep oluyor. Bu hareketler Doğu Türkistan'a fayda yerine zarar veriyor. " şeklindeki fitnelere karşı en güzel cevabı veriyor. Fitneci çevreler tarafından ortaya atılan bu tez yüzünden yıllarca Doğu Türkistan Davası için hiçbir şey yapmayan gerçekten Milliyetçi olduklarını çok iyi bildiğimiz arkadaşlarımız var. Bugün anlaşılıyor ki, Türkiye'de faaliyet yapılmamalı tezini savunan insanlar bilerek veya bilmeyerek, Çin'e hizmet ediyorlardı, tezleri saf ve temiz beyinleri bulandırmaktan başka bir şey değildi. Bu emellerinde de zaman, zaman başarılı oldular. Anlatılanlara göre Türkiye'de ve dünyada olanları duyarak, Çin'e karşı daha dirençli bir şekilde mücadelelerini sürdürüyorlar. Doğu Türkistanlı Mücahitlerin tek sıkıntısı; Doğu Türkistan'da yapılan olayların dünya kamuoyuna yansımaması olduğu söyleniyor. Bu insanlar kesinlikle ölümden korkmuyor Vatanları için her türlü tehlikeye koşarak gidiyorlar.

Vatan ve Dava konusunu iltica eden kardeşlerimizden dinleyelim:
"Doğu Türkistan’lı Müslüman Türk'ün gözünde VATAN, anadan, babadan, çocuktan daha önemlidir. Analar, hürriyet uğruna en ufak bir kıvılcım için çocuklarını seve, seve şehit verebiliyor Doğu Türkistan'da konuşulan tek konu son yıllarda Çinlileri nasıl kovabiliriz? Haklı davamızı dünyaya nasıl anlatabiliriz? Doğu Türkistan'da halk zulümden bıktı, içten içe kaynıyor. Doğu Türkistan büyük olaylara gebe." ve ekliyorlar; " Biz ayaklanırsak, özellikle Türkiye'deki ve dünyanın Doğu Türkistan dostları mutlaka bize sahip çıkar, düşüncesi hakim. Diye biliriz ki, ne yapacaksak, önce Allah'a (C.C.) sonra Türkiye halkının vereceğini umduğumuz desteklerine güvenerek yapacağız."

  • 1101 defa okundu.