M.E. Batur

"Faydası olmayan bahardan, yazdan
Yüce dağ başının kışı makbuldür,
Cahilin yaptığı sohbetten, sözden,
Alimin hayali düşü makbuldür,
Lokma yeme muhanetin elinden,
Kurtulamazsın acı dilinden,
Namertlerin kaymağından balından.
Merdin kuru yavan aşı makbuldür,
Hüdai söyler incecikten
Hal ehli olmayan ne bilir halden,
Bilgisiz, görgüsüz, duygusuz, hoş görüsüz, kuldan
Ölülerin mezar taşı makbuldür."

Evet: böyle diyor Şair Hüdai.
İnsanların yaşamları boyunca edindikleri mesleki, ya da insanlığa hizmet alanındaki meşguliyetleri ne olursa olsun onun hakkını vermeleri sadakat ve samimiyetle sürdürmeleri kendisine o hususiyeti bahşeden Rabbi'ne şükürde bulunmaları lazım gelir. Aksi taktirde cemiyet içindeki yerini kendi elleriyle yok etmiş olur ki, böyle insan olmaktan Cenab-ı Hak muhafaza buyursun. Bu noktadan hareketle Rabbimizin bizleri Müslüman Türk milleti'nin bir ferdi olarak yaşatmış olmasına ne kadar şükretsek azdır. Gerek Allah'ın dinini yeryüzünde yaymak adına, gerekse insanlık tarihinde hakkın hukukun ve adaletin tesis edilmesi yolunda şan ve sertle hizmet vermiş olan ecdadımızın yolundan bir an sapma göstermiş isek başımıza çeşitli gaileler açılmış ve zelil olmuşuzdur.

Bu nedenle hak bildiğimiz yoldan hangi şartlar altında olursak olalım asla bir an olsun ayrılmamalıyız. Yorgun düşen ve artık köşesine çekilmeyi düşünen ve çekilenlere birkaç sözümüz olacaktır elbette... Sizler ecdadınızın kutsal emanetlerine ihanet etmeyi mi düşünüyorsunuz? O emanetleri koruyacak gücünüzün kalmadığını mı ifade etmek istiyorsunuz? Samimiyet, liyakat, vakar, şahsiyetli olma, fedakarlık,  yardımlaşma gibi duygularınızın köreldiğini mi söylemek istiyorsunuz?

Yooo bunları anlatmak istediğinizi sanmıyoruz. Bir Müslüman Türk çocuğu ( Özellikle bir Doğu Türkistanlı) böyle düşünemez düşünmeye hakkı da yoktur. Çünkü, ezilen, horlanan dünyadan nesli yok edilmeye çalışılan senin milletin, senin dindaşın, senin öz ve öz kardeşlerindir. Eğer herşeye rağmen kendini bu mukaddes Türk İslam davası saflarından tecrit etmek arzusunda isen yukarıda şairin dediği gibi" senin gibi insanlardan ölülerin mezar taşı makbuldür."

Cenah-ı Hak inananlarla beraberdir.

  • 1206 defa okundu.