GİRESUN ÜNİVERSİTESİNDE KONFERANS
Giresun Üniversitesi ve Türk Dünyası Öğrenci Topluğu tarafından düzenlenen "Uygur Türkleri ve Geleceği" konulu konferans 07 Ocak Cuma günü Tirebolu Mehmet Bayrak Meslek Yüksekokulu Prof.Dr. Müberra Kuruca Işıksoluğu Salonunda gerçekleştirildi. Konferansa Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı ve Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit TÜMTÜRK ile Derneğimiz Genel Başkan Yardımcısı Dursun Mehmet SÜYDÜNLÜ beyler katıldılar.

Giresuna gelişlerinde Türk Dünyası Öğrenci Topluluğu Başkanı Talha DEMİR ve topluluğa üye genç kardeşlerimiz tarafından Seyit TÜMTÜRK ve  Dursun M. SÜYDÜNLÜ ilk olarak Rektör Prof. Dr. Yılmaz CAN beyi makamında ziyaret ederek, Giresun Üniversitesinde gerçekleştirilecek olan konferansa ev sahipliği yapmalarından dolayı teşekkürlerini ilettiler. Rektör beyi ziyaretin ardından Giresun valiliğine geçen TÜMTÜRK ve SÜYDÜNLÜ burada da, Vali Yardımcısı Günay ÖZTÜRK beyle görüşerek. Doğu Türkistan hakkında kendilerine bilgi aktardılar. Vali Yardımcısı Günay ÖZTÜRK bey ise ziyaretten ve gerçekleşecek olan konferanstan duydukları memnuniyeti belirterek. Programlarımızın başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

Ardından konferansın yapılacağı Tirebolu Mehmet Bayrak Meslek Yüksekokuluna geçen ikili burada ilk önce okul müdürünü ziyaret ederek, kendilerine bu konferansın gerçekleşmesinde vermiş oldukları destek için teşekkürlerini ifade ettiler. Seyit TÜMTÜRK ve Dursun M. SÜYDÜNLÜ beyler sonra konferansın yapılacağı salona geçtiler. İstiklal marşı ve saygı duruşunun sonrasında konferansa başlamak üzere sahneye TÜMTÜRK hazırlanan slayt eşliğinde Doğu Türkistan tarihini, zenginliklerini, kültürünü ve hali hazırda devam eden Çin zulmünü ve Doğu Türkistan davasının bugün geldiği noktayı dinleyenlere resimlerle anlattı. Konferansın bitiminde soru cevap kısmına geçilerek, dinleyicilerin merak ettikleri sorulara cevap verme fırsatı elde Seyit TÜMTÜRK programın sonunda Türk Dünyası Öğrenci Topluluğu Başkanı Talha DEMİR beyden bir plaket aldı. 

Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ünsal BEKDEMİR, Rektör Danışmanı Yrd.Doç.Dr.Oktay KARAMAN, Yüksekokul Akademik ve İdari personeli ile öğrencilerinin yanı sıra sivil toplum örgütlerinden de çok sayıda temsilci katıldı. Programın bitişinden sonra salonda bulunan TRT, DHA, İHA ve yerel basın mensupları ile de görüşen Seyit TÜMTÜRK; Doğu Türkistan konusunda oluşan bu hassasiyetin ne denli önemli olduğuna vurgu yaparak. Gerek Yurtiçinde gerekse yurt dışında yapılan çalışmalar ve Doğu Türkistan'da son zamanlarda vuku olaylardan bahsetti.

Giresun’dan ayrılmadan önce MHP İl yönetimi ve 5 Temmuz Urumçi olaylarında Giresun'da 8 bin imza toplayarak Çin büyükelçiliğine gönderen ve haklı tepkimizi bizler adına iletme imkanı bulan Giresun Ülkü Ocağı Başkanı Yavuz YILDIZ beyle çalışma arkadaşlarını da ziyaret eden. Seyit TÜMTÜRK ve  Dursun M. SÜYDÜNLÜ gösterilen bu samimi ilgi ve çalışmadan dolayı Doğu Türkistanlılar adına  teşekkür ettiler. Ayrıca AKP ve CHP il başkanları ile Belediye Başkanı Burhan TAKIR beyi de ziyaret ederek Giresun'dan ayrıldılar.temennisinde bulundu.

Rfa (Radio Free Asia) muhabirinin sorularını yanıtlayan Seyit Tümtürk; Bu olayın geniş kapsamlı bu ziyaret öncesinde vukuu bulmasının oldukça düşündürücü ve kaygı verici olduğunu, artık Hollanda’da ki mülteci kampında Uygurlar ile Çinlilerin yan yana kalamayacağını Hollandalı yetkililere bildirdiklerini, bu menfur saldırının Uygur ve Çinliler arasında ki uçurumun ne kadar derinleştiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Ayrıca iki haftalık program çerçevesinde Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabiya KADİR’in de Avrupa?ya geleceğini ve bağlı teşkilatların yöneticileri ile bir araya gelinerek Uygur diasporası ve Doğu Türkistan’ın geleceğinin ele alınacağını, önümüzde ki aylarda gerçekleşecek olan Geniş Katılımlı Doğu Türkistan-Uygur İstişare Toplantısının da gerekli planlamalarının yapılacağını kaydetti.

DUK BAŞKANLARI AVRUPA'DA BULUŞUYOR
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı ve Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit TÜMTÜRK Avrupa’da bulunan Dünya Uygur Kongresine bağlı teşkilatları ziyaret etmek, faaliyetleri ve karşılaştıkları sıkıntıları çözüm yolları üretmek adına 7 ülkeyi kapsayan ve iki hafta sürecek olan program dâhilinde Hollanda’ya hareket etti. 

Bu ziyarete Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabiya Hanım ve diğer teşkilat başkanları ve Dünya Uygur Kongresinin yönetim organlarının temsicileri de ilerleyen günlerde iştirak edecekler. Böylece Uygur diasporası ve Doğu Türkistan konusunda yeni bir vizyon belirlenmeye çalışılarak, avrupa birliği nezdinde de girişimler başlatılması planlanmakta.19.01.2011 günü Hollada’ya ulaşan Seyit Tümtürk’ü havaalanın da, Hollanda Uygur Birliği yöneticileri Bahtiyar Nasır ve Gayret Can Ruzi karşıladı. Buradan Hollanda Uygur Birliğinin merkezine hareket eden Tümtürk ve beraberinde ki yöneticiler. Hollanda’da bulunan Uygurlarla görüşme ve tanışma imkânı buldu. 

Hollanda’ya ziyaretin öncesinde mültüci kampında bir Çinlinin Uygur Türk’üne bıçakla saldırarak yaralaması neticesinde yaralanan hemşerimizi ziyaret eden Tümtürk kardeşimize geçmiş olsun temennisinde bulundu.Rfa (Radio Free Asia) muhabirinin sorularını yanıtlayan Seyit Tümtürk; Bu olayın geniş kapsamlı bu ziyaret öncesinde vukuu bulmasının oldukça düşündürücü ve kaygı verici olduğunu, artık Hollanda’da ki mülteci kampında Uygurlar ile Çinlilerin yan yana kalamayacağını Hollandalı yetkililere bildirdiklerini, bu menfur saldırının Uygur ve Çinliler arasında ki uçurumun ne kadar derinleştiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. 

Ayrıca iki haftalık program çerçevesinde Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabiya KADİR’in de Avrupa'ya geleceğini ve bağlı teşkilatların yöneticileri ile bir araya gelinerek Uygur diasporası ve Doğu Türkistan’ın geleceğinin ele alınacağını, önümüzde ki aylarda gerçekleşecek olan Geniş Katılımlı Doğu Türkistan-Uygur İstişare Toplantısının da gerekli planlamalarının yapılacağını kaydetti.

DUK HEYETİ FRANSA'DA
Dünya Uygur Kurultayının üst düzey yöneticilerin Avrupa ziyaretlerinin başlangıcı olan Hollada'da temaslarını tamamladıktan sonra Fransa'ya hareket ettiler.Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabiya Hanım ve beraberinde ki heyet Hollanda da bir dizi temas ve görüşmede bulundu. 

Hollanda temaslarında Dünya Uygur Kurultayı Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk bey de Hollanda Uygur Birliği yöneticileri ile bir araya gelerek son dönemde Hollanda da gerçekleşen olaylar hakkında bilgi alarak Hollanda Uygur Birliği yöneticileriyle fikir alış verişinde bulundu. Ayrıca Seyit Tümtürk Hollanda Uygur Birliğinin genel kuruluna katılarak yeni seçilen yönetime, Hollanda da izlenecek program hakkında geniş bilgi verdi. Yapılan seçim sonucu Hollanda Uygur Birliği Başkanlığına Sadıkcan Saley bey getirildi. 

Burada temaslarını bitiren Seyit Tümtürk DUK heyeti ile Fransa'ya geçerken Avrupa ziyaretlerinin en önemli konusunun 5. ayda yapılması planan Genişletilmiş Doğu Türkistan Uygur İştişare Toplantısının da programının ayrıntı kazanması ve toplantı öncesi Avrupa da bulunan teşkilatların yöneticileri ve Avrupa da yaşayan Uygurların bu toplantı hakkında bilgilendirilerek onların da görüşlerinin alınması olduğunu vurguladı.

DÜNYA UYGUR KURULTAYI YÖNETİCİLERİ BELÇİKA'DA
20 Ocak tarihinden başlayarak Avrupa'nın önemli ülkelerinde ziyaret ve temaslarda bulunan Dünya Uygur Kurultayı yöneticileri 23-24 Ocak tarihlerinde Fransa'ya geçerek, burada bulunan Uygurlar ile bir araya geldi. Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabiya Hanım ve beraberinde ki yöneticiler Uygur Türkleri ile sohbet ederek, Fransa'da ki Uygur halkının sorunları hakkında bilgi aldılar. 

Fransa Doğu Türkistan Komitesinin yeniden yapılanması sağlandı. Bu teşkilatın başına hali hazırda başkan olan Ekber CAN yeniden getirildi. Ayrıca yönetime 7 kişi daha katılarak yönetim kurulu 15 kişiye çıkarılarak. Fransa'da ve Avrupa'da izlenecek içtimai ve siyasi yol haritası yeniden gözden geçirilerek revize edildi. 

Dünya Uygur Kurultayı Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk RFA'ya (Radio Free Asia) verdiği demeçte Fransa'da bulunan teşkilatın güçlendirilmesinin burada yaşayan Uygurlar için önemli olduğu çünkü burada bulunan Uygurların çoğunluğun okumak amacı ile Doğu Türkistan'dan ayrılan öğrencilerden oluştuğunu belirterek Uygur ailelerin ve özellikle Doğu Türkistan davasına yarar sağlayacak olan öğrenci kardeşlerimizin sorunları ile ilgilenmenin en önemli görev olduğunu söyledi. Ayrıca Avrupa'da şuan yürütülmekte olan bu ziyaretlerin Uygur halkı üzerinde çok olumlu bir etkisi olduğunu dile getiren Tümtürk; bu bizim birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğini söyledi.

Dünya Uygur Kurultayı yöneticileri 24 Ocak günü Fransa'dan ayrılarak Belçika'ya hareket ettiler.Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Avrupa Parlamentosunda ve Avrupa İnsan Hakları Komisyonunda ki toplantılara katılan Dünya Uygur Kurultayı yöneticileri her iki toplantıda  Doğu Türkistan ve Uygur Türklerini hakkında parlamento ve komisyon üyelerine bilgi verdiler.Belkçi'da yaşayan Uygurlar ile bir araya gelen heyet burada ki Uygur halkının sorunlarını dinleyerek çözüm yolları hakkında fikir beyanında bulundular. Ayrıca Belçika’da birçok Avrupalı parlamenter ve sivil toplum kuruluşları ile görüşen heyet Çin devletinin Uygurlara uyguladığı baskı ve asimilasyon politikalarını detaylı bir şekilde anlatarak temaslarına devam etmekteler.

AVRUPA PARLAMENTOSUNDA KAŞGAR KONFERANSI
Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Avrupa Parlamentosunda Kaşgar Şehri hakkında bir konferans gerçekleştirildi.Çin devletinin 2008 yılında almış olduğu kararla yıkmaya başladığı İpek Yolunun önemli duraklarından birisi olan. Doğu Türkistan’ın en eski ve önemli şehirlerinden biri olan Kaşgar şehrinin yıkılmasına dikkat çekilmesi ve Çin hükümetinin bu girişimle Uygur Türklerinin yüzyıllardır bir kültür ve medeniyet inşa ettiği şehrin dokusunun tahrip edilerek kültürel asimilasyon gerçekleştirdiği vurgusu yapıldı. 

Bu önemli toplantı UNPO, Avrupa Parlamentosu Yeşiller Partisi, Dünya Uygur Kurultayı ve Belçika Uygur Cemiyeti tarafından ortaklaşa düzenlendi.Avrupa Parlamentosunda gerçekleştirilen bu konferansa başta Dünya Uygur Kurultayı yöneticileri ile Avrupa Parlamentosu başkanı McMillan Scott, Avrupa Parlamentosu bünyesinde bulunan bazı komisyonların başkanları ile üyeleri ve Parlamenterler Trüpels, Kinga Gal, Tobias King, Niccoló Rinaldi gibi birçok kişi katıldı.Konferansın açılış konuşmasını Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabiya Kadir Hanım yaparak, Kaşgar şehrinin Uygurlar için ne kadar ne önemli bir şehir olduğunu belirterek. Çin Devletinin tarihi ve kültürel bir şehri yıkma girişiminin hiçbir şekilde açıklanamayacağını bu yıkımın Kaşgar şehrinin tarihi dokusuna vurulan en ağır ve en büyük darbe olduğunu vurguladı.

Ayrıca konferansa konuşmacı olarak katılan, Kaşgar ve Dünya Kültür Mirasları hakkında araştırma yapan Vincent Metten, Suzanne van Haeverbeeck Kaşgar şehrinin tarihi ve kültürel açılardan dünya kültürü mirasının önemli bir parçası olduğunu belirttiler.Unpo Genel Sekreteri Marino Busdachin Uluslararası Tehlike Altında Milletleri Koruma Teşkilatı Sorumlusu Ulrich Delius, Uygur İnsan Hakları Programı Sorumlusu Henryk Szadziewski de konu ile ilgili birer tebliğ sundular.Saat 09:00 da başlayan program yaklaşık üç saat sürdü. Belçika'da ve özellikle Brüksel şehrinde ikamet eden çok sayıda Uygur bu konferansa katıldı..

DÜNYA UYGUR KURULTAYI HEYETİ FİNLANDİYA'DA
Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabiya Kadir, başkan yardımcısı Seyit Tümtürk ile Dünya Uygur Kurultayının Avrupa Parlamentosu Sorumlusu Mehmet Tohti’nin hazır bulunduğu heyet Finlandiya’nın başkenti Helsinki'de bir dizi temaslar da bulundu.

Finlandiya Parlamentosunu ziyaret eden heyet burada Parlamento başkanı, başkan yardımcısı ve birçok parlamenter ile Parlamento da görev yapan komisyonların üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi. Parlamento ziyaretlerinde Rabia Kadir Hanım ve beraberinde ki heyet görüşme imkânı buldukları bu kişilerle Uygur meselesi hakkında fikir alış verişinde bulundular.

Rabia Kadir Hanım ve beraberinde ki heyet daha sonra Finlandiya Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Komisyonu üyeleri ve Uluslar arası Af Örgütünün Finlandiya şubesinde ki temsilcilerle görüştü. Bu görüşmelerde Çin Halk Cumhuriyetinin Uygur Türklerine karşı işlemiş olduğu insan hakları ihlalleri ele alınarak yapılabilecek ortak çalışmalar gözden geçirildi.Dünya Uygur Kurultayı Heyeti Finlandiya temaslarını böylece tamamlamış oldu.

AVRUPA PARLAMENTOSUNDA   TÜRK PARLEMENTELERLE BULUŞMA
Avrupa Parlamentosunda Türkiye A.B. Karma parlamento komisyonu eş başkanı  AKP.M.V. Lütfü Elvan  ve Komisyon üyeleri MHP.M.V.Ahmet Kenan Tanrıkulu ve AKP.M.V.Halide  İncekara ‘dan oluşan  Türk Parlamenterler le DUK.Başkanı Rabiye Kadir hanım  ve Yönetimin üst düzey temsilcileri fikir alış verişinde bulunuldu.yaklaşık 1.saat süren toplantıda D.Türkistan  meselesi Türk heyetine anlatıldı.Ayrıca A.Parlamentosunda ve A B. Komisyonundaki çalışmalarımız hakkında  bilgi verilerek kendilerininden  destekleri talep edildi.Ayrıca Avrupa Parlamentosunda gerçekleştireceğimiz Kaşgar Konferans’ına davet edilmiştir.
  
DUK HEYETİ İSVEÇ PARLAMENTOSUNDA
 İsveç Parlamentosunda yeşiller grubu  milletvekili  olarak Türk Milletvekili  Mehmet Kaplan beyle Parlamentosundaki ofisinde DUK Bşk.Rabiye Kadir Hanım ve DUK Bşk.Yrd.Seyit Tümtürk’le İsveç Doğu Türkistan Derneği yöneticilerin hazır bulunduğu bir toplantı gerçekleştirildi.Toplantıda Mehmet Kaplan bey İsveç Parlamentosu dostluk grubunun resmen kurulduğunu ve faaliyetleri ile ilgili bilgi vererek bundan sonra İsveç’te yapılacak faaliyetleri ilgili olarak strateji belirlendi

DUK HEYETİ NORVEÇ’TE
DUK Bşk.Rabiye Kadir ve DUK Bşk.Yrd. Seyit Tümtürk Norveçe Resmi ziyaret gerçekleştirdiler. Norveç Uygur Cemiyetinin DUK heyeti onuruna vermiş olduğu Yurttaşlarla buluşma toplantısına katılan başkanlar. Norveçin değişik şehirlerinden gelen yüzlerce Doğu Türkistanlıya hitap ederek onların dertlerini dinleme fırsatı buldu. DUK heyeti daha sonra Norveçteki teşkilatın yönetim kurulu ile ortak toplantı gerçekleştirdiler. Daha sonra uluslar arası Rafto Örgütünün üst düzey yöneticileri ile Rabia Kadir hanım başkanlığında bir görüşme gerçekleştirerek 2011 sonbaharın da Norveçte gerçekleşecek Rafto ödülü almış kişilerin ortak katılımı ile gerçekleşecek toplantı ile ilgili Rabia hanıma resmi davet mektubu iletildi.

TACİK HÜKÜMETİNİN UYGURLARA İHANETİ
08 Ocak'tan bu yana Tacik güvenlik güçleri tarafından alıkonulan ve durumları hakkında net bir bilgiye ulaşılamayan Doğu Türkistan asıllı 3 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının iade edilmesi için, Doğu Türkistan Platformunu oluşturan teşkilatların yöneticileri ve üyeleri 25 Ocak Salı günü Ankara'da seslerini duyurmaya ve yetkililerden bir an önce bu durumun neticelendirilmesine yönelik girişimde bulunmalarını talep etmek üzere ilk olarak T.C. Dışişleri Bakanlığı önünde toplanan Doğu Türkistan Platformu üyeleri, Doğu Türkistan asıllı Türk vatandaşlarının Türkiye'ye iade edilmesi yönünde ki hazırladıkları dilekçeyi Dışişleri yetkililerine verdiler. Bir süre Dışişleri önünde slogan atan grup daha sonra Tacikistan Büyükelçiliğine geçti. 

Burada Platform adına büyük elçiliğe siyah çelenk bırakan teşkilat başkanları Tacik büyükelçiliğinden gelen bir diplomatla görüşerek konu ile ilgili hazırladıkları bir dilekçeyi Tacik diplomata teslim ettiler. Doğu Türkistan Platformu adına Hayrullah Efendigil bir basın açıklası okudu. Grup bir süre slogan attıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisinde MHP yöneticileri ve milletvekilleri ile de görüşen Doğu Türkistan Platformu üyeleri 3 Türk vatandaşının hayatlarından endişe ettiklerinden bu nedenle bu durumun en kısa süre de neticelendirilmesini beklediklerini beyan ettiler.

DOĞU TÜRKİSTAN PLATFORMU
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara Şubesi -Ankara
Doğu Türkistan Vakfı - İstanbul
Doğu Türkistan Göçmenler Derneği - İstanbul
Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği - İstanbul
Doğu Türkistan Gençlik ve Dayanışma Derneği – İstanbul

GULCA KATLİAMI UNUTULMADI!
Komünist Çin yönetiminin 14 yıl önce ibadet maksadı ile bir araya gelen Uygur Türk’ü hanımları dini vecibelerini yerine getirmekten dolayı, tutuklayan ve infaz eden Çin yönetimine karşı direşin adı olan Gulca Ayaklanması, Doğu Türkistan Türklüğünün içinde ki bağımsızlık ateşinin 14 yıl önceki adıdır. 

Öyle ki bu gün 5 Temmuz Urumçi Olaylarında nasılda Çin yönetimine ve Çinli göçmenlere direniş sergilenmişse 14 yıl önce aynı iman ve kuvvetle yapılan haksızlık ve zulme de başkaldırı aynı şekilde olmuştur. Ancak Çin devleti Doğu Türkistan Türklerinin haklarını aramak konusunda göstermiş olduğu çabayı ve sivil eylemleri dün 5 Temmuz 2009 da nasıl kanlı bir şekilde bastırmış ise 14 yıl önce bir Kadir gecesi ibadet etmek üzere toplanan ve dini vecibelerini yerine getirmekten başka bir maksadı olmayan bayanları tutuklamış saatler sonra ise ailelerine cesetlerini teslim etmiştir. 

Bu durum Gulca kentinde bir anda infiale neden olmuş halk duruma tepkisiz kalmayarak Çin hükümetinin Gulca’da valilik makamı önünde toplanmaya başlamışlardır. Eli kanlı Çin devleti ise bu durumu yine bildiği yöntemle yani silahla bastırma yoluna giderek, savunmasız sivil halkı silahla dağıtma yoluna gitmiş, böylece günlerce süren sokak çatışmaları baş göstermiş Çin devleti birçok bölgeden Gulca’ya asker sevkiyatı yaparak adeta sokakları kana boyamış amacına ulaşmıştır. Böylelikle günlerce süren sokak çatışmalarında ve sonrasında ki operasyonlarda yakalanarak idam edilen yâda cezaevlerinde ağır şartlarda bulundurulanlarla, işkencelerle hayatları ellerinden alınan Uygur Türkleri Gulca Ayaklanması veya Gulca Katliamında binlerce insanını şehit vermiştir.

05 Şubat 2011 tarihinde Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara Şubesinin organize ettiği programlarla anılan, Gulca Katliamı şehitleri için ilk program Çin’in Ankara büyükelçiliği önünde yapıldı. Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi yaklaşık 50 kişilik bir grup büyük elçilik önünde Gök bayraklarla Çin’i 14 yıl önce yaptığı katliam nedeni ile protesto etti. Grup adına Ankara Şube Başkanı Hayrullah Efendigil basın açıklaması yaptı. 

Efendigil yaptığı basın açıklamasında 14 yıl önce yapılan bu soykırım ve katliam dünyaya tam olarak duyurulamasa da 5 Temmuz 2009 da Urumçi’de patlak veren olayların ve akabinde gelişen durumun dünya kamuoyunda endişe yarattığını ve dikkatle takip edildiğini Urumçi olaylarında yaşanan dram ve acı ne ise 14 yıl önce Gulca’da yaşanan dram ve acının hatta katliamın da aynı olduğunu Çin devletinin Uygurlar üzerinde 60 yıldan fazla zamandır bir sömürü ve asimilasyon politikası uyguladığını vurguladı.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ VAHŞET BEYŞEHİRDE ANLATILDI
Konya’nın Beyşehir ilçesinde faaliyet gösteren Büyük Mefkure Derneğinin daveti ile Beyşehir’e gelen Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği genel başkanı Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı Seyit Tümtürk ve Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği yönetim kurulundan oluşan heyeti Büyük Mefkure derneği başkanı sayın Seyit Karakaya ve dernek yönetimi karşıladılar.Büyük Mefkure derneğinin organize ettiği Konferans öncesi sayın Seyit Tümtürk ve beraberindeki heyetle Beyşehir kaymakamı sayın Cumali Atilla beyi makamında ziyaret ettiler. Sıcak samimi bir şekilde karşılayan Beyşehir Kaymakamı sayın Cumali Atilla beye Doğu Türkistan’ın Dünü bugünü ve orada yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi verildi.Derneğimizin yayın organı olan Gökbayrak dergisi ve Doğu Türkistan’da yaşanan son olayları anlatan CD takdim edildi.Kaymakamlık ziyaretinden sonra Beyşehir ilçe müftülüğüne yapılan ziyarette Beyşehir Müftüsü sayın Mustafa Tekin tarafından sıcak ve samimi karşılanan Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı sayın Seyit Tümtürk ve beraberindeki heyet Müftü sayın Mustafa Tekin’e Doğu Türkistan’da son gelişen olayları anlattı.Sıcak ve samimi ortamda geçen ziyaret sonrası Müftü bey heyetimize Beyşehir?de bulunan Selçuklu dönemi tarihi eserlerinden Eşrefoğlu Süleyman bey camisi ve tarihi mekanlar gezildi.Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı sayın Seyit Tümtürk ve beraberindeki heyet ile Konferansın yapılacağı Beyşehir Kapalı Spor salonuna geçildi.Hava her ne kadar soğuk olsa da konu Doğu Türkistan olunca davetliler soğuğa aldırmadan Doğu Türkistan’daki vahşeti yaşanan olayları en yetkili kişiden duymak için salonu doldurdu.Konferans şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.Konferansın açılış konuşmasını Büyük Mefkure derneği başkanı ve Eşrefoğlu dergisi imtiyaz sahibi sayın Seyit Karakaya yaptı.Daha sonra kürsüye davet edilen Doğu Türkistan Kültür ve dayanışma derneği genel başkanı Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı sayın Seyit Tümtürk konuşmasına gösterilen bu yakın ilgi alakalarından dolayı Beyşehirli Doğu Türkistan sevdalılarına teşekkür ederek başladı.Bu gibi konferans ve davetlerdeki ziyaretlerde şunu gördüm,Doğu Türkistan denince Aziz Türk Milletinin gösterdiği teveccüh bizim yalnız olmadığımızı arkamızda Büyük Türk Milletinin maddi manevi desteklerinin olduğunun işareti ve bundan dolayı Doğu Türkistan’daki mazlum Uygur halkı adına aziz Türk Milletine ve devletimize teşekkür ederiz dedi.

  • 987 defa okundu.