UYGUR BÖLGESİNE GELECEK ÇİN DİLİ ÖĞRETMENLERİNİN KOMÜNİST PARTİ ÜYESİ OLMALARI İSTENDİ.
Çin hükümeti Uygur bölgesindeki sözde çift dilli okullara Çin’den öğretmen getirmektedir. Öğretmenlerin bulunduğu her ortamda Çin devletinin resmi komünist ideolojisini savunmaları ve yaymaları için Komünist Parti üyesi olmaları istendi. Uygur bölgesinde deneme eğitimine tabi tutulan okullarda tüm dersler Çin’ce olarak yapılmaktadır.

KAŞGAR’DA TOPLU HALDE ŞİKÂYETTE BULUNMAK YASAKLANDI.
Doğu Türkistan bölgesinde yöneticiler ve devlet memurları tarafından haksızlığa uğratılanların genelde izledikleri yol bir üst makama giderek sözlü şikâyette bulunmaktır. Hakkını aramak için devlet mahkemelerine başvurmak genel halk tarafından bilinen bir durum değildir. Bu konudaki yasal haklar da bilinmemektedir. Kaşgar vilayetinin Yenişehir nahiyesinde insanların toplu bir şekilde şikâyette bulunmaları güvenlik birimlerince yasaklandı.

TİANANMEN MEYDANINA GELEREK PROTESTO EYLEMİ YAPTI.
Hoten vilayetindeki yerel yöneticiler çiftçilerin tarımdan elde ettikleri çilan (Vınnap) ve pamuk gibi tarımsal ürünlerini şehir dışına götürerek satmalarını yasakladılar. Bu duruma karşı tepkilerini ortaya koymak isteyen, GUMA nahiyesinden 30’dan fazla çiftçi uğradıkları haksızlığa karşı Pekin’deki Tiananmen meydanına gelerek protesto eylemi yaptılar. Çinli güvenlik güçleri protestocu Uygurları zor kullanarak memleketlerine gönderdiler.

ÇİN’İN GENSU EYALETİNDEN UYGUR BÖLGESİNE YAPILAN GİZLİ GÖÇ ORTAYA ÇIKTI
Birkaç ay öncesinde Çin basınında, GANSU eyaletinde sel felaketine maruz kalanların Uygur bölgesine göçmen olarak nakledileceği haberleri yer almıştı ve Çin makamları bu haberi yalanlamıştı. İnternet sayfalarında çıkan haberlere göre Çin hükümeti sel bölgesinden Uygur bölgelerine gizli şekilde göçmen nakletmektedir. GENSU eyaletindeki haber kaynaklarına göre, WUDU kasabasından yeni göçe hazırlanan aile sayısı 348 ve toplam nüfus sayısı 1243 olduğunu bildirdiler. Çinli göçmenler Uygur bölgesine gelmeden önce Çin devleti onlara dayalı döşeli ev tahsis edilmekte, en iyi iş imkanı ile istihdam edilmektedir. Bu şekilde toplam kaç kişinin Doğu Türkistan’a göç ettikleri ve nerelere yerleştirildikleri bilinmemektedir.

ÜNİVERSİTELERDE UYGUR ÖĞRENCİLERİN SAYISI TOPLAM ÖĞRENCİ SAYISININ SADECE %32.2’Nİ OLUŞTURMAKTADIR.
Doğu Türkistan Bölgesi resmi sayısal verilerine göre 2010 yılında Uygur bölgesindeki Üniversitelerden mezun olan Çinli öğrenci sayısı toplam sayının %67.8 ve Uygur öğrenci sayısı %32.2 olarak gerçekleşmiştir. 2010 yılında yüksek öğretimden mezun olanların sayısı 65 889 olup, doktora mezun sayısı 161, yüksek lisans mezun sayısı 3.241, lisans mezun sayısı 28.345, yüksek okul mezun sayısı 34.142 dir. Uygur mezun sayısı 21.232 olup toplam sayının sadece %32.2 sini oluşturmaktadır.

BİR ÇİNLİ FABRİKASINDA ZİHİNSEL ÖZÜRLÜLERİ KÖLE OLARAK ÇALIŞTIRDI.
BBC’nin 14 Aralık’ta yaptığı habere göre Turpan vilayetinin Toksun nahiyesinde bir Çinli tarafından kurulan inşaat malzemeleri ve kimyasal ürünler fabrikasında Çin’den getirilen zihinsel özürlü insanların 4 yıldan beri çok ağır şartlarda insana reva görülmeyecek şekilde çok koşullarda köle gibi çalıştırıldıkları ortaya çıktı. Bu durum ortaya çıktıktan sonra söz konusu fabrika Çin hükümeti tarafından kapatıldı.

AIDS HASTALARININ SAYISININ 60 BİNDEN FAZLA OLDUĞU TAHMİN EDİLMEKTEDİR.
15 Aralık’ta Urumçi’de yapılan Uygur Özerk Bölgesi hükümetinin AIDS hastalığını önleme hizmeti konulu toplantıda Uygur bölgesinde AIDS hastalığının cinsel yolla artarak yayılmakta olduğu bildirilmiştir. Şinhua Haber Ajansının bildirdiğine göre Uygur bölgesinde şimdiye kadar kayıtlı AIDS hastası sayısı 32.532 olup, Uygur bölgesi hasta sayısına göre Çin’de beşinci sırada, hasta sayısının toplam nüfusa oranına göre ikinci sıradadır. Uygur bölgesindeki toplam AIDS hastası sayısının kayıtlı olmayan hastalarla birlikte 60 binden fazla olduğu tahmin edilmektedir. AIDS hastalığı ortak şırınga kullanma ve cinsel yolla bulaşmaktadır.

ÜRÜMÇİ’NİN TAŞBULAK SEMTİNDEKİ 200 BİN İNSAN GÖÇE ZORLANDILAR.
Çin hükümeti modern ve dayanıklı ev yapma bahanesiyle Urumçi’nin Taşbulak semtinde yaşayan mutlak çoğunluğu Uygur olan 200 bin kişiyi evlerinden ederek göçe zorladı. Çin hükümeti 5 Temmuz olaylarından sonra modern ve dayanıklı ev yapma bahanesiyle Ürümçi’deki Uygurların çoğunluk olarak yaşadıkları bölgeleri Uygurlardan arındırmaya çalışmaktadır.

MAHMUT DAMOLLA’NIN CENAZE NAMAZINDA 100 KİŞİ TUTUKLANDI.
Dünya Uygur Kurultayı’ndan alınan bilgiye göre Urumçi’deki Hantengri Camisi’nin imamı, dini alim Mahmut Damolla’nın cenaze namazında cemaat ile Çin güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı ve 100 kişi tutuklandı. Mahmut Damolla Uygur halkı arasında saygın, halka İslamiyeti Çin hükümetinin istekleri doğrultusunda değil, İslamiyetin emrettiği şekliyle anlatan, vatan ve milletle ilgili konularda her zaman Çin hükümetine karşı halktan yana tavır alan dini alim olarak bilinmektedir. Dolayısıyla Mahmut Damolla’nın cenaze namazına olan yoğun ilgi ve büyük katılım Çin hükümetini endişeye sevk etmiş, Çin polisleri mezarlığa kadar cemaati yoğun güvenlik önlemi altında defin işlemi bitene kadar polis ablukasında tuttu.

HABER PROGRAMCISI MUHAMMETCAN ABDULLAH’A ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI
Çin merkez televizyonunun 5 Temmuz olaylarıyla ilgili yaptığı bir programda Çin merkez radyosu haber yönetmeni Muhammetcan Abdullah’ın 5 Temmuz olaylarıyla ilişkili olarak tutuklandığı belirtilmişti. Kısa bir süre önce Muhammetcan Abdullah’ın arkadaşları onun Nisan ayında ömür boyu hapisle cezalandırıldığını bildirdiler. Ancak Çin kaynakları Muhammetcan Abdullah’ın nerede ve ne durumda olduğu konusunda resmi bilgi vermemektedir.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ FAZİLET EKBER’E İDAM CEZASI VERİLDİ.
Çince yayın yapan bir devlet radyosunun haberine göre Urumçi Üniversitesi Rus dili bölümü öğrencisi 19 yaşındaki Fazilet Ekber’e Nisan ayında iki yıl sonra infaz edilmek üzere idam cezası verildi. Fazilet Ekber’in duruşması halka kapalı yapılmış olup 5 Temmuz olayları sırasında adam öldürmekle suçlandığı söylenmektedir.

5 MİLYAR 73 MİLYON HARCANAN KAŞGAR-HOTEN DEMİRYOLU TAMAMLANDI.
Çin hükümetinin Uygur bölgesindeki önemli projelerinden biri olan 480 kilometre uzunluğundaki Kaşgar-Hoten demiryolunun 5 milyar 73 milyon Yuan harcanarak 30 Aralık 2010 tarihinde tamamlandığı bildirildi. Çin hükümeti Kaşgar-Hoten demir yolunun, bölgenin iktisadi kalkınmasına ivme kazandıracağı, bölge halkının fakirlikten kurtulmasına yardımcı olacağını iddia etse de, demiryolunun inşasına karşı çıkanlar demiryolu sayesinde Hoten’e olan Çinli göçünün hız kazanacağı, demografik yapının değişeceği, milli medeniyet ve kültürün tahrip edileceği endişesini taşımaktadır. Çin hükümeti Mayıs ayında yaptığı bir toplantıda Uygur bölgesine yatırım yapma ve Çinli göçünü hızlandırma konusunda kararlar almıştı.

  • 1151 defa okundu.