Craig REEDIE
IOC Executive Member Clamied China Was "Freer"

The Guardian’dan Craig Reedie 3 Mart 2008 de “Oyunlar Çine verildiğinden beri kayda değer gelişmelere şahit olduk ve hiç şüphem yok ki 2001 de olduğundan Çin daha iyi ve daha özgür bir ülkedir. Kayda değer ölçüde daha büyük bir hareket ve medya özgürlüğü olmuştur. İş kanunlarında ve hava kirliliği önlemlerinde dikkat çeken reformlar olmuştur. Ve aynı zamanda yargı sisteminde de bazı reformlar olmuştur. Dedi. Çinin 2008 Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği ile ilgili uluslar arası doğrulanabilir endişeleri çürütmek için Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK) ,oyunları Pekine vermenin sonucu olarak, Çin üzerinde ılımlı bir etkinin oluşacağını ve insan haklarının iyileşeceğine inanmayan dünyayı ikna etmek için bir halkla ilişkiler hareketi başlattı. Böylesi “güvenceler” tabiî ki tamamıyla inandırıcı değildi ve bu konuda medya raporlarını manipüle etmek isteyenler baskının sansürün, ihlallerin ve Tibet ve Doğu Türkistan’ın acımasız işgalinin bütün gerçekliği ile azaltılmayacağının çok akıllı bir şekilde farkındaydılar. Aynı yıl sayısız Tibetlinin öldürülmesiyle, işkenceye tabi tutulmasıyla ve hapse atılmasıyla zalimce bastırılan bağımsızlık için Ulusal bir ayaklanmaya İşgal altındaki Tibet’te tanık olmuştur. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK) üyesi Craig Reedie Çin’in daha özgür olduğunu iddia etti.  Dökülen kanlar hemen hemen hiç kurumaz, çünkü Oyunların gelişen özgürlükler konusundaki yılana benzer güvenceleri düzmeceydi ve kendine hizmet eden bir şekilde de içi boştu. 2008 Olimpiyat Oyunlarını Çin’e vermekte ticari ve siyasi çıkarlara baskın gelen hiç bir ne etik beklenti ve ne de Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden insan hakları üzerine basmakalıp sözler vardı, ne de insan hakları taraftarları Çin rejiminin bir sonucu olarak acımasız zulümden acı çeken milyonlarca insanlarla dayanışmayı ifade ile gerçekten ilgileniyordu. Çin’in ekonomik cazibesi ve siyasi etkisinin boyutu o kadardı ki, Çinin acımasız zulmü etik olarak iflas etmiş ve Çin Rejimi ile işbirliği yapmakla sunulan ticari fırsatları en üst düzeye çıkarmakla daha fazla ilgilenenler için ilgisizliğin karanlık tarafına çekilmektedir. Çok büyük halkla ilişkiler kaynakları ile  desteklenen ve dalkavuk medya ile yardım edilen insan hakları veya halkların özgürlükleri bakımından ifade edilen her türlü endişe güya Çin ile ilgilenmekten kaynaklanan iyileşmeleri iddia ederek marjinalleştirilmekte, göz ardı edilmekte ve ilgilenilmemektedir.

FIFA Başkanı Sepp Blatter Pekin 2008’de 
Bu kamuoyu eleştirisini bilerek hafifletmek için dizayn edilen tamamıyla modası geçmiş ve alaycı bir uydurma ve işgal altındaki Tibet ve Doğu Türkistan’daki acımasız sindirme ile de ispatlandığı gibi, Çin’deki komünist rejim, ne sözde yapıcı taahhütlerle ve ne de ne kadar prestijli olursa olsun uluslar arası spor müsabakalarını yapma görevi vererek, psikotik aşırılıklarının hafifletilemeyeceği seri bir istismarcıdır. Futbolun uluslararası kuruluşu olarak bizi bu yıl 3 Aralıkta Zürih’deki müsabakalara getiren FIFA 2018 ve 2022 Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak ülkeleri sırasıyla açıkladı. Bu karar yeteri kadar heyecan uyandırdı ve bu oyunları almak için kendi girişimlerini bir dereceye kadar olmuş bitmiş olarak kabul eden İngiltere için ise hayal kırıklığı yarattı. İnsan hakları ve özgürlüğü ile ilgilenenlerin ilgisini daha fazla çekecek bir söz FIFA başkanı tarafından söylenendi. Tarihin yeniden tavizkar yazılımında, Sepp Blatter futbolun Viktorian İngiltere’sinin endüstriyel alanlarında ortaya çıkmadığını, fakat açık bir şekilde eski Çin’de icat edildiğini iddia ederek İngiltere’nin başarısız girişiminin yaralanmasına bir de hakareti ekledi. 2026 veya 2030 Dünya Kupası üzerinde geleceğe yönelik bir tahminle, müsabakanın Çine verilmesi ile ilgili Uluslararası futbol idari organı içerisinde hayli tartışma oldu. Bu olayda şüphesiz Çin komünist partisine çok cazip gelecektir. Elektrikli sopa ile verilen işkencelerin farklı görüşü veya özgürlük ve insan hakları talebini dile getirenlere terör estirmeye devam edeceğini alkışlayan kalabalıklar ve bayrak sallayan futbol fanatiklerinin arkasında onur misafirleri olarak FIFA hiyerarşisini hayal etmek zor değildir.

Direk Eylem
Şayet bu güzel oyunun Çin’in baskıcı ve saldırgan rejimi ile federasyon tarafından berbat edileceği beklentisi içerisinde iseniz, o zaman ülkenizin FIFA temsilcisine e-mail göndererek ve onlardan Dünya Kupasının Çin’e verilmesine yönelik hiçbir hareketi desteklememelerini rica ederek bize yardımcı olunuz.

FIFA Ülke Temsilcilerinin Detayları Buradadır:
http:/ /www.fifa.com/aboutfifa/federation/ associations.htmI

  • 1146 defa okundu.