Gökbayrak

HACI BEKTAŞİ VELİ DERNEĞİNDEN NEZAKET ZİYARETİ
Kayseri Hacı Bektaşi Veli Vakfı ve Dernek başkanından Doğu Türkistan Kültür ve dayanışma derneğine nezaket ziyaretinde bulundular. Yıllardır aynı mahallede oturan ve komşuluk eden, Tuncelili vatandaşlarımızı temsilen Kayseri Hacı Bektaşi Veli Kültürünü araştırma derneği başkanı Sayın Kenan Akpınar ve Kayseri Hacı Bektaşi Veli Kültürü araştırma vakfı başkanı Sayın Remzi Akbulut ve mahalle sakinlerinden oluşan bir heyetle derneğimizi ziyaret etti. Doğu Türkistan’dan gelen Uygur Türklerinin yaşayış ve kültürleri ile Doğu Türkistan’ın şuan içinde bulunduğu durum hakkında dernek yöneticilerimizle nezih bir ortamda sohbet ederek fikir alışverişinde bulundular. Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Sayın Seyit TÜMTÜRK ise bu ziyaretten duydukları memnuniyeti belirterek. “40 yıldan fazla zamandır. Tuncelili komşularımız ile aynı mahallede komşuluk ettiklerini, ufak tefek bazı kırgınlıklar yaşanmış olsa da uzun yıllardan beri aynı mahallede aynı havayı soluyarak iyi komşuluk ilişkileri içerisinde hayatları sürdürmektedir dedi. Ayrıca uzun yıllardır aynı mahalleyi paylaştıkları için farklı hassasiyetleri olan iki toplum ve kültürün bir biri ile yıllarca nasıl ayrı gayrı gözetmeden yaşandığının en canlı örneğinin Hoca Ahmet YESEVİ Mahallesi olduğunu söyledi. Hacı Bektaşi Veli Derneği yöneticileri de, bu ziyaret ile gerçekten bu sözlerin ne kadar anlamlı gerçekçi olduğunu söyledi. Davamızda yanımızda yer aldıklarını beyan ederek bu ziyaretin ortak çalışmalar için iyi bir başlangıç olması temennisiyle derneğimizden ayrıldılar.

RAMAZAN BAYRAMINDAN YANSIYANLAR
11 ayın sultanı bereket ve rahmet ayı Ramazan-ı şerifi uğurladık. Bu kutsal ve mukaddes ayda sahurlar, oruçlarla buluştu; nice lezzete ve günaha kapalı kaldığımız bir ayın sonunda Müslüman coğrafyası olarak. Rahmet ve bereket ayının bitmesini de gelişi gibi coşku içinde kutlama telaşına giriştik. Öyle ki, mükafat  olarak ulaştığımız Ramazan Bayramını bu gün buruklukları ve sevinçleri ile iç içe idrak etmekteyiz. Henüz Ramazan ayının    başlarında Pakistan’da yaşanan sel  felaketi ile yüreklerimiz yandı. Binlerce Müslüman kardeşimizi kaybettik, milyonlarcasının da acısını izledik ve yaralarını sarmak adına yapılan yardımlara karınca kararınca bir şeyler ekledik. Bayramın kavuşturmalara vesile olan o kendine has lezzeti ile Ramazan ayından kalma huzuru ile uzak, yakın onlarca sevenimiz, eşimiz, dostumuz ve akrabalarımızla bir araya gelmenin sevincini yaşadık. İşte o sevinçlerden anavatanımız Doğu Türkistan’dan Anadolu’ya taşıdığımız bir değer olan bayramlaşma merasimimizde objektiflere yansıyanlar. Birlikte daha nice bayramları sağlık, sıhhat içinde görmek ve yaşamak dileğiyle.

TANER YILDIZ DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ
Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Sayın Taner YILDIZ ve Kocasinan Belediye Başkanı Sayın Bekir YILDIZ beraberlerinde ki kalabalık bir heyetle bayramlaşmak adına, derneğimizi ziyaret ettiler. Dernek binamızda bayram vesile ile hazırlanan sofradan yiyeceklerden tadan Sayın Taner YILDIZ’a Doğu Türkistan’dan getirilen TURFAN kavunu ikram edildi. Bu küçük ziyafetin ardından bakan Sayın Taner YILDIZ ve Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı ve Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı ile yönetim kurulu üyelerimizin de hazır bulundukları yarım saatlik bir sohbet gerçekleştirildi.
Ardından derneğimiz bahçesinde hazır bulanan hemşerilerimize de sohbet etme imkânı buldular. Hemşerilerimize ilk olarak hitap eden Kocasinan Belediye Başkanı Sayın Bekir YILDIZ konuşmasında muhacerette yıllarını geçiren Doğu Türkistanlıların ne zorluklarla yaşamaya gayret ettiklerine vurguda bulunarak. Kayseri’de yaşayan Doğu Türkistanlıların diğer coğrafyalarda yaşayanlara oranla daha iyi olduklarını bu birlik ve beraberliğin Doğu Türkistan davasına ivme kazandırdığının altını çizdi. Ardından, söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ’da konuşmasında bu güzel ortamda Doğu Türkistanlılarla beraber olmak bayramın son günü bile olsa bir bayram vesilesi ile aynı yerde bulunmaktan gurur duyduğunu söyledi. Son olarak sözü Derneğimiz Genel Başkanı ve Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Sayın Seyit TÜMTÜRK aldı. TÜMTÜRK konuşmasında bu ziyaretlerin kendilerini ne kadar memnun ettiğini belirten TÜMTÜRK geçen hafta Cumhurbaşkanının bu hafta da Sayın Taner YILDIZ beyin ziyaretlerinin Doğu Türkistanlıları ne denli sevince boğduğunu kaydetti. Bu anlamlı günde yapılmış olan ziyaret dolayısıyla Bakan Sayın Taner YILDIZ Kocasinan Belediye Başkanı Sayın Bekir YILDIZ ve beraberindeki heyete teşekkür etti.

7. ULUSLARARASI ANADOLU GÜNLERİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ
Etimesgut Belediyesinin her yıl düzenlediği bu yıl 7. si gerçekleştirilen “7.Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali” bir birinden renkli görüntülere sahne oldu. Türk Dünyasını ve Anadolu kültürünü buluşturan bu büyük organizasyona her yıl olduğu gibi iştirak eden derneğimiz Ankara şubesi 10 gün süren etkinlik boyunca Doğu Türkistan kültürü yanı sıra, komünist Çin devletinin 5 Temmuz 2009 yılında Urumçi’de işlediği vahşeti binlerce Ankara’lı ve Etimesğutlular ile paylaştı. Festivalin 6. günü Niğde İli ve İlçeleri Derneği ile sahne alan Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara Şubesi, Gülzade TANRIDAĞLI’nın başında bulunduğu folklor ekibi ile Doğu Türkistan halk danslarından örnekler sundu. Ayrıca bu gece de bizleri yalnız bırakmayarak, kırmayarak sahne alan sanatçı Kaya KUZUCU Türk ellerinden ezgilerle dinleyenlere muhteşem bir konser verdi. Halk dansları ve konserin ardından konuşma yapmak üzere sahneye gelen derneğimiz Ankara Şube Başkanı Hayrullah EFENDİGİL ise konuşmasında“Etimesgut Belediye Başkanı Sayın Enver DEMİREL’e ve Etimesgut belediyesi çalışanlarına teşekkür ederek. Her yıl olduğu gibi, mazlum ve unutulmaya yüz tutan Doğu Türkistanlıları hatırlayan, onların her zaman yanında olan. Müslüman Türklere sahip çıkan Enver DEMİREL ve şahsında Etimesgutlulara şükranlarını sundu. Hayrullah EFENDİGİL’in konuşmasının ardından sahneye gelen Etimesgut Belediye Başkanı Sayın Enver DEMİREL Bey ise; “Doğu Türkistan ve Doğu Türkistan Türklüğünün çektiği sıkıntıları yakından bildiğini, bu nedenle bu etkinlikle bile olsa bu soydaş ve dindaşlarımıza sahip çıkmanın, onların sesinin duyurulmasına yardımcı olmanın kendilerinin asli vazifelerinden olduğunu vurguladı.Konuşmaların ardından derneğimiz Ankara Şube Başkanı Hayrullah EFENDİGİL, Etimesgut Belediye Başkanı Enver DEMİREL beye plaket ve Türkistan’dan getirttiği Kavunu takdim etti. Ayrıca on gün boyunca bizler ile yakından ilgilenen Etimesgut Belediye Başkan Yardımcısı sayın Alaattin SONAT beye de teşekkürlerimizi ifade eden bir plaket takdim edildi.

DOĞU TÜRKİSTAN’IN İŞGALİNİN 61. YILINDA ÇİN PROTESTO EDİLDİ.
1 Ekim 1949 yılında komünist Çin devleti Doğu Türkistan topraklarını işgal etti. Mao ve arkadaşlarının Cumhuriyet ve Bağımsızlık Bayramı ilan ettikleri bu gün, aslında büyük acıların yaşandığı kanlı bayramdan başka bir şey değildir. İşte 61 yıl önce işgal edilen vatanımızın hürriyetinin elinden alınmasını bayram olarak kutlayan Çin’in her bölgesinde komünist partinin organize ettiği büyük gösterilerin düzenlendiği bu gün. Acılarımızı, sesimizi ve çektiklerimizi anlatmak, haykırmak için Çin Halk Cumhuriyet’inin Ankara Büyükelçiliği önünde toplandık. 61 yıldır devam eden, eksilmeyen ve giderek artan Çin baskısı ve asimilasyonuna dur demek için Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel merkezi ile Ankara Şubesinin ortak düzenlediği protesto gösterisi ve basın açıklamasına Ankara içerisinde bulunan 100 e yakın gönüldaşımız iştirak etti. “Katil Çin, İnsan Hakları Nerede, Türkiye Kardeşine Sahip Çık” gibi sloganların atıldığı gösterinin ardından Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı ve Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı ile Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara Şube Başkanı Hayrullah EFENDİGİL ve beraberinde ki heyet Çin Büyükelçiliğine siyah çelenk bıraktı

TÜRKSAM’DA DOĞU TÜRKİSTAN KONFERANSI
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara şubesi ve TÜRKSAM’ın ortaklaşa düzenlediği “Doğu Türkistan’ın Dünü, Bugünü ve Geleceğinin” tartışıldığı ve beyin fırtınası şeklinde düzenlenen toplantı. Türksam Başkanı Sinan OĞAN başkanlığında, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı, Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit TÜMTÜRK ile Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Erkin EMET’in katılımı ile gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını TÜRKSAM Başkanı Sinan OĞAN beyin yaptığı toplantıda OĞAN. Çin’in uluslararası konumuna, Türkiye ve Çin ilişkilerine değinerek. “Çin’in sürekli olarak tek taraflı bir politika ile Türkiye’yi abluka altına almasına dikkat çekti.” OĞAN ayrıca “Çin’in durdurulması veya bu ekonomik güçlü büyümesinin ilerlemesi durumun da, hali hazırda devam eden gücünün ilerleyen yıllarda gerek Orta Asya gerekse Dünya siyaseti açısından çok büyük dengesizliklere neden olacağını vurguladı. Böylelikle hâlihazırda var olan gücünün küresel olarak birçok sorunu da beraberinde getirebileceği gibi, Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri içinde büyük bir tehdit olacağını” söyledi. TÜRKSAM Başkanı Sinan OĞAN’dan sonra söz alan Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı ve Dünya Uygur Kongresi Başkanı Seyit TÜMTÜRK ise “Doğu Türkistan’ın yakın tarihinden bahsederek. Sivil toplum kuruluşları olarak Doğu Türkistan sorunu için kendilerinin ve diğer ülkelerde ki Doğu Türkistan teşkilatlarının çalışmalarında bahsetti. TÜMTÜRK aynı zamanda halen Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dramına dikkat çekerek burada Türkiye Cumhuriyetine büyük sorumlulukların düştüğünü çünkü aynı millet ve dinin mensubu olmaları hasebi ile Türkiye Cumhuriyetini idarecilerin Doğu Türkistan konusunda daha da hassas olmaları gerektiğini vurguladı.”Daha sonra söz alan Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Erkin EMET Doğu Türkistan’da Çin Devletinin Politikalarına değinerek. 1955 yılında kabul edilen Otonom bölge kanunlarının işletilmemesi ve bu durumdan kaynaklanan rahatsızlıkların Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerinin üzerinde ki etkilerini örnekleri ile dinleyicilere anlattı. EMET ayrıca Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de vukuu bulan 5 Temmuz olaylarına da değinerek. O tarihler de gerçekte nelerin yaşandığı, Çin Devletinin bu dönemde nasıl bir tutum içinde olduğundan bahsederek bundan sonra nelerin yapılması gerektiğini anlattı. Konuşmaların ardından soru cevap kısmına geçilerek, dinleyicilerin aklında kalanlara cevap bulunmaya çalışıldığı gibi, çeşitli üniversitelerin uluslararası ilişkiler bölümünde okuyan öğrencilerin de edindikleri bilgiler çerçevesinde Doğu Türkistan konusunda ki çözüm yolları masaya yatırıldı…

ÇİN BAŞBAKANI VEN CİABAO PROTESTO EDİLDİ…
Bir dizi resmi temas için Türkiye’ye gelen Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Wen Jiabao Ankara’da kaldığı otelin, çıkışında Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi, Ankara Şubesi ve İstanbul’dan gelen Doğu Türkistan Maarif Derneği ile Doğu Türkistan Gençlik ve Kültür Derneği üyelerince protesto edildi. “Katil Çin Doğu Türkistan’dan Defol” “Doğu Türkistan Türk Kalacak” “Xinjiang değil Doğu Türkistan” şeklinde slogan atan grup bir Çin’linin otelin diğer tarafında Çin bayrağı açmasına tepki göstererek kısa süreli bir arbedeye sebep oldu. Doğu Türkistan Dernekleri tarafından, sloganlarla protesto edilen Çin başbakanı Wen Jiabao otelin çıkışında da dakikalarca protesto edilirken. Grup içerisinde yaşananlara tepkisiz kalmayan kişiler ayakkabı fırlatarak haklı tepkisini ortaya koymaya çalıştı. Çin başbakanı Wen Jiabao’nun ayrılışından sonra grup adına açıklama yapan Dünya Uygur Kongresi başkan yardımcısı Seyit TÜMTÜRK geçen yıl 5 Temmuz’da Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’deki Uygurların demokratik hak arayışında bulunduğunu hatırlattı. Yaşanan olayların ”kanlı bir şekilde bastırıldığını” kaydeden TÜMTÜRK, ”Orantısız güç kullanımını, yargısız infazları ve Çin işgalini şiddetle protesto ettiklerini” söyledi. TÜMTÜRK,5 Temmuz’da katledilen, tutuklanan ve kaybolanlarla Kamboçya’dan ve Burma’dan 1,2 milyar dolar karşılığı Çin’e iade edilen 37 Uygur Türk’ünün akıbetinin soruşturulması, Çin’in devlet terörünün tekrarlanmaması için başta BM olmak üzere uluslararası kuruluşlar, Pekin yönetimi üzerinde uluslararası hukuk kurallarını uygulamalıdır diye konuştu.

DOĞU TÜRKİSTANLILARIN(USAK) ZİYARETİ…
Ankara, İstanbul ve Kayseri’de çeşitli aktiviteler ile Çin Devletini ve Çin’i tanıtma programı öncesinde Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit TÜMTÜRK ve Ankara Şube Başkanı Hayrullah EFENDİGİL Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Genel Koordinatörü Doç. Dr. Sedat LAÇİNER beyi ziyaret etti. Çin Devletinin bir ay kadar Ankara, İstanbul ve Kayseri’de düzenleyeceği kültürel, sosyo-ekonomik alanlarda ki, tanıtım faaliyetleri öncesinde Doç.Dr. Sedat LAÇİNER’i ziyaret ederek. 5 Temmuz Urumçi Olayların bu güne kadar yaşananlar hakkında bilgiler verildi. Özellikle son dönemde, Çin-Türkiye yakınlaşmasının ele alındığı görüşmede Sayın TÜMTÜRK “Türkiye’nin, Çin ile olan ikili münasebetlerinin sürekli olarak Çin’den yana anlaşılmaz bir şekilde aleyhine gelişmekte ancak buna bir önlem alınmamasına yada bir şekilde göz yumulmasına bir anlam veremediklerini aynı zamanda Çin devletinin hiçbir uluslararası alanda Türkiye’nin yanında olmamasının bu yakınlaşmada sürekli Türkiye’nin kayıpları olduğunu belirterek. Gerek siyasi, gerekse sosyo-ekonomik olarak Türkiye aleyhine gelişen bu durumun hükümet yetkililer ve devlet yöneticileri tarafından yeterince anlaşılamadığını söyledi. TÜMTÜRK ayrıca gelinen nokta da Uygur Türklerinin uluslararası alanda Türkiye dışında çok destek bulunamadığını ancak 5 Temmuz 2009 Urumçi olayları ile başlayan Uygur Türklerine karşı yürütülen sistematik soykırımın halen durdurulamadığı o günlerde verilen sözlerin bu gün nerede ise unutulduğunu dile getirdi.” Seyit TÜMTÜRK ayrıca, Çin Devletinin 17 Ekim’de başlatacağı bu etkinliğin Ankara, İstanbul ve Kayseri’yi kapsamasının, düşündürücü olduğunu söyleyerek. Bu illerde ki Doğu Türkistanlıların ve Doğu Türkistan sevdalılarının etkinlik ve aktivitelerinin bilinen bir gerçek olduğunu vurguladı. Göz boyama yöntemi ile kendini Türk halkı önünde şirin gösterme çabalarına girişen Çin’in bu etkinliklerden de istediğini elde edemeyeceğini belirterek. Türk halkının mazlum Doğu Türkistan Türklerine dünden daha fazla sahip çıkacağı inancında olduğunu belirtti.

DÜNYA TÜRK FORUMU İSTANBUL’DA YAPILDI
Türkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi TASAM Türk dünyası ve diasporasının altmışa yakın ülkedeki akademisyen, düşünce ve kanaat önderlerini İstanbul’da buluşturdu. “Türk Konseyi, Türk Diasporası ve Sosyoekonomik İş Birliği” ana temalı “DÜNYA TÜRK FORUMU”na katılmak üzere dünyanın dört bir yanından katılımcılar İstanbul’daki Forum’un ilk gününde bir araya geldiler.Grand Cevahir Hotel’de başlayan Dünya Türk Forumu’nun açılış konuşmalarını TASAM Başkanı Süleyman ŞENSOY, Türk Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Halil AKINCI, TÜRKPA Genel Sekreteri Ramil HASANOV, Mardin Valisi Hasan DURUER, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Baghdad AMREYEV, MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli adına TBMM İzmir Milletvekili Şenol BAL, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU adına TBMM Balıkesir Milletvekili Hüseyin PAZARCI, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Yusuf Ziya İRBEÇ, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Dussanbay KASSEİNOV, Kosova Cumhuriyeti Çevre Bakanı Mahir YAĞCILAR ve Azerbaycan Diaspora Bakanı Nazım İBRAHİMOV yaptılar.Forum kapsamında davet edilen Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı ve Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit TÜMTÜRK  ise “Doğu Türkistan ve Türkiye-Çin İlişkileri hakkında katılımcılara bilgi verdi.”TÜMTÜRK konuşmasında 5 Temmuz Urumçi Olayları ve akabinde yaşananları bir kez daha hatırlatarak başladığı konuşmasında. Çin başbakanı Wen Jiabao’nun Türkiye temasları üzerinde durdu. Resmi ziyaretle imzalanan anlaşmaların ve mutabakatların karşı olmadıklarını Türkiye’nin uluslararası alanda kendine yeni pazarlar ve müttefikler bulmamasının Türkiye’nin yararına olacağına vurgu yapan TÜMTÜRK, ancak öyle anlaşılmaktadır ki Çin Türkiye’nin Uygur Türkleri konusunda ki yaklaşımlarını ve söylemlerini dün olduğu gibi bu günde suistimal ve göz ardı etmektedir. Çin başbakanı Wen Jiabao’nun resmi temaslarını tamamlamasının ardından. Çin’de yayınlanan birçok makale de Uygur ayrılıkçılar konusunda Çin’in ellerinin güçlendiğini ve Türkiye’den yükselen ayrılıkçı söylemlerin yakın zamanda bertaraf edileceği vurgusu yapıldığına dikkatleri çekti. Yıllardır Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri konusunda Çin’den daha insancıl ve demokratik adımlar atmasını bekleyen Türk yetkililerin aksine Çin’in bu yeni anlaşmaları adeta koz olarak kullanmasının hala Türkiye’nin yaklaşımlarının ne denli yanlış anlaşıldığı ve de Çin’in yıllardır sürdürdüğü akıl almaz Türkiye siyasetine daha da fazla kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.Dünya Türk Forumu nezdinde birçok sivil ve bürokratik görüşmelerde de bulunan Doğu Türkistan’lı yetkililer. TRT-1, TRT-TÜRK ve Azerbaycan Televizyonlarına da konuk olarak bu kanallarda programlara da iştirak ettiler.

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİNDE DOĞU TÜRKİSTAN PANELİ
Çankaya Üniversitesi Atatürk İlkeleri, Tarih, Araştırma ve Kültür Öğrenci Topluluğu (ATAK) tarafından Türk Dili Öğretim Elemanı ve ATAK Akademik Danışmanı Okutman Kerem Gün’ün yönettiği “Dünden Bugüne Doğu Türkistan” adlı bir söyleşi Çankaya Üniversitesi Mavi Salon’unda 19.10.2010’da gerçekleştirildi. Söyleşiye konuk olarak Ankara Üniversitesi DTCF Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Erkin Emet ve Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara Şube Başkanı Hayrullah Efendigil katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan etkinlikte, Doğu Türkistan’ın Çin işgaline girdiği dönemlerden itibaren tarihsel perspektif içinde Uygur Türklerinin dil, kültür, siyasal ve ekonomik sorunları ve Çin’in yıllardır uyguladığı sistematik asimilasyon yöntemleri, gerek slayt ve film gerek Batılı ve Doğulu gözlemcilerin izlenimleriyle konuklara aktarıldı. Yoğun bir katılımın gözlendiği etkinlikte ilk konuşmayı gerçekleştiren. Yrd. Doç. Dr. Erkin Emet, Doğu Türkistan’ın ulusal kurtuluş serüvenini tarihsel bir süreç içinde değerlendirirken özellikle günümüzde dünya kamuoyunun mevcut duruma yaklaşımını eleştirel bir gözle dinleyenlere anlattı. Sayın Emet’in ardından söz alan Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara Şube Başkanı Hayrullah Efendigil de Doğu Türkistan’ın sorunlarını Derneklerinin faaliyetleri eşliğinde dinleyenlerle paylaştı. Derneklerinin Türkiye’deki kurulma aşamalarından ve faaliyetlerinden de söz eden Efendigil’in, kısıtlı şartlar altında gerek dünyada gerek Türkiye’de ortaya koydukları faaliyetleri anlattığı konuşmasının ardından Moderatör Kerem Gün’ün kısa bir değerlendirmesine geçildi. Söyleşinin soru-cevap bölümünde ise katılımcıların Doğu Türkistan sorunu üzerine yönelttiği sorular eşliğinde, başta Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Türkistan’ın sorunları olmak üzere Türk dünyası hakkında nitelikli tartışma ve görüş alışverişleri yaşandı. Etkinliğin hemen ardından, salon fuayesinde verilen ikramda konuşmacılar ve dinleyenlerin kaynaşması ve Doğu Türkistan üzerine çeşitli görüşlerin alışverişi sağlandı.

  • 991 defa okundu.