ÜRÜMÇİ HAPİSHANELERİNDEKİ TUTUKLULAR AĞIR İŞKENCELERE MARUZ KALMAKTA.
Çin’in adliye birimlerindeki işkence yöntemleriyle sorgulama uluslar arası alanda sürekli eleştiri konusu olan konulardan biridir. Özellikle siyasi suçlular hem fiziki hem manevi işkenceye maruz kalmaktadır. 5 Temmuz olaylarından sonra tutuklanan Uygurlar da aynı muameleye tabi tutulmaktadır. İşkence sonucunda vücudunun çeşitli organlarını kaybeden, özürlü durumuna düşenler de bulunmaktadır.

ULUSLAR ARASI AF ÖRGÜTÜ 5 TEMMUZ OLAYLARI ÜZERİNE BAĞIMSIZ BİR ARAŞTIRMA YAPILMASINI TALEP ETTİ.
Uluslar arası Af Örgütü (UAÖ) 5 Temmuz olaylarının yıl dönümü öncesinde bir rapor yayınlayarak olay konusunda Çin hükümetinin verdiği bilgilerin şüpheli olduğunu bildirdi. UAÖ 5 Temmuz olaylarından sonra yurt dışına çıkan Uygurlara dayanarak verdiği bilgiye göre Çin hükümeti 5 Temmuz olayları sırasında ve sonrasında silahsız halka karşı aşırı güç kullanma, tutuklulara fiziki ve manevi işkence uygulama gibi yollara başvurmuştur. UAÖ Bu konuların aydınlatılması için bağımsız bir araştırmanın gerekli olduğunu bildirdi.
 
RAMAZAN AYINDA DİNİ BASKI DAHA DA ARTIRILDI.
Çin makamları Ramazan ayında kamu güvenliğini daha da pekiştirmek amacıyla aşağıdaki iki kuralı uygulamaya koydu:
1.Çin güvenlik güçleri Ramazan ayı boyunca her yerde 24 saat kesintisiz denetim yapacak. Tüm devlet dairelerinde çalışanlar da 24 saat denetime tabi tutulacak. Olası olaylarda olayların başlangıcında güç kullanarak yatıştırılacak.
2. Devlet dairelerinde çalışanlara karşı kontrolü pekiştirmek adına çalışanlar, Komünist Parti üyeleri ve aile fertlerinin (çocukları dahil) oruç tutmasının yasaklanması, camilerde namaz kılmalarının yasaklanması, bu kurala karşı gelenleri sert bir şekilde cezalandırmak.

AKSU ŞEHRİNDE PATLAMA MEYDANA GELDİ.
Perşembe günü Aksu şehrinde meydana gelen patlamada 7 kişi öldü, 14 kişi yaralandı. Yaralılardan 4 kişinin ölüm tehlikesi bulunmaktadır. Alınan bilgiye göre patlama patlayıcı taşıyan bir arabanın infilak etmesi sonucu meydana geldi ve ölenlerin tümünün Uygur olduğu öğrenildi. Patlamayı meydana getiren ise yaralı olarak yakalandı.
 

GULCA’DA BİR UYGUR’A SAKAL BIRAKTIĞI İÇİN 5 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ.
Gulca şehrinde esnaflık yapan 52 yaşındaki Nurtay Mehmet sakal bırakarak kamu istikrarını bozmaya teşebbüs suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Nurtay Mehmet’in eşi de gündelik hayatta peçe takmaktadır.


GAYRET NİYAZ 15 YIL HAPİSLE CEZALANDIRILDI
Ürümçi’deki bir mahkeme Uyghurbiz internet sayfasının yöneticilerinden Gayret Niyaz’a 15 yıl hapis cezası verdi. Gayret Niyaz daha önce yabancı gazetecilere 5 Temmuz olayları ile ilgili hassas konularda görüşlerini açıklamış ve yabancı basında haber olarak yayınlamıştı. Bundan dolayı devlet güvenliğine tehdit oluşturma suçundan dava açılmıştı.

GULCA’DA UYGURLAR İLE GÜVENLİK GÜÇLERİ ARASINDA TARTIŞMA YAŞANDI
Gulca şehri Henbing köyünde bir lokantada polisler tutuklamak istediği birkaç kişiyi dövdü. Bunu gören vatandaşlar olaya tepki gösterdi. Bunun sonucunda polisler ile vatandaşlar arasında tartışma yaşandı. Polisler tartışma sırasında havaya ateş ederek olayları yatıştırmaya çalıştı. Olay sonunda 9 kişi tutuklandı, 5 kişi çeşitli cezalara çarptırıldı.

 
UYGUR ÇOCUKLARI OKULA BAŞLAMADAN ÖNCE İKİ YIL DÜZENLİ ÇİNCE EĞİTİMİ ALACAK.
Aralık 2009’da Çin hükümeti Uygur Özerk Bölgesi’nde azınlıkların anaokulu eğitimini çift dile çevirme projesi için 5 milyar yuan bütçe ayırmıştı. Bu proje kapsamında 2012 yılına kadar Uygur bölgesinde yeniden 2237 çift dilli anaokulu kurmayı, 16.200 kişiyi almayı ve Uygur çocuklarının okula başlamadan önce iki yıl düzenli Çince eğitim alma oranını %85’e çıkarmayı planlamaktaydı. Uygur nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Kaşgar vilayetinde 2006 – 2010 yılları arasında toplam 581 çift dilli anaokulu açıldı.

UYGUR BÖLGESİNDEKİ SÖZDE FAZLA İŞGÜCÜ ÇİN’E NAKLEDİLMEKTE.
Çin hükümeti kısa bir süre önce Kaşgar vilayetinin Peyzavat nahiyesinde bir bakır işleme fabrikası kurdu ve bu fabrikada çalıştırılmak üzere Çin’den 2400’den fazla işçi getirdi. Buna karşın Uygur bölgesindeki fazla işgücünü Çin’e taşıma programı kapsamında Peyzavat nahiyesinden 90 Uygur kızını Çin’e götürdü. Bu durum,Uygur bölgesindeki fazla işgücünü Çin’e götürerek istihdam etmek olmadığını bir kez daha açık olarak göstermiş oldu.

ARTUŞ VİLAYETİNİN OYTAĞ BÖLGESİNDE SÖZDE İSYANA TEŞVİK BİLDİRİSİ DAĞITILDI
Bölgeden alınan bilgiye göre kısa bir süre önce Artuş vilayetinin Oytağ bölgesinde sözde isyana teşvik bildirisi dağıtıldı. Çin polisleri söz konusu bölgeyi kontrolden geçirerek 4 kasaba ve 15 camide arama yaptılar. 4152 kişi sorgudan geçirildiler.

AVAT NAHİYESİNDE HER 15 KİŞİYE BİR GİZLİ GÜVENLİKÇİ GÖREVLENDİRİLDİ.
Aksu vilayetinin Avat nahiyesinde Çin hükümeti halka yönelik kontrolü sıklaştırarak siyası istikrarı koruma, Ramazan ayı boyunca dini hurafelerin yaygınlaşmasını engelleme (İslamiyet’e ait her şey hurafe olarak görülmektedir) önlemleri kapsamında bir dizi uygulama başlattı. Bu çerçevede toplam nüfusu 200 bini bulmayan Avat nahiyesinde resmi güvenlik elemanlarına ek olarak 15 bin gizli güvenlikçi ve istihbarat elemanını işe alındı. Başka bir deyişle bölgede her 15 kişi için bir güvenlik ve istihbarat elemanı görevlendirilmiş oldu.

KUÇAR’DA ATEİZM HALKA ZORLA KABUL ETTİRİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR
Kuçar nahiyesi eğitim müdürlüğünden elde edilen gizli bir belgeye göre öğretmen ve öğrencilerin ibadet etmeleri ve dini faaliyetlere katılmalarının engellenmesi amacıyla bir dizi önlem sıralanmıştır. Bu önlemlerin uygulanmasında öğretmen ve öğrenciler arasındaki dine inananlar, oruç tutanlar, namaz kılanlar, Kuran okuyanlar, İslamiyetle ilgili kitap bulunduranlar, hatta dini özelliklere sahip giysi olarak nitelendirilen giysileri giyenler, başörtüsü takanlar, sakal ve bıyık bırakanlara darbe indirilecek ve düzene sokulacaklar listesinde ilk hedef olarak gösterilmiştir. Hedefe konulan bu tür kişilerin teşhis edilmeleri için insanların birbirlerini gözetleme, birbirleri hakkında bilgi toplama ve ihbar etme gibi yöntemler kullanılmaktadır.

İLHAM TOHTİ: BENİ ÖLDÜREBİLİRLER
Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi doçenti İlham Tohti Newyork Times’e verdiği röportajında kendisinin öldürülebileceğini söyledi. İlham Tohti Çin’in Uygurlara yönelik uygulamakta olduğu siyasetini güçlü bir şekilde eleştirmesiyle bilinmektedir. İlham Tohti Çin istihbarat elemanlarının kendisini sürekli sorguladığını, büyük belaya uğradın, öldürürüz, karınca ezer gibi ezeriz gibi laflarla tehdit ettiklerini söyledi.

  • 1204 defa okundu.