France 24

WASHINGTON: Birleşik devletler Pekin’i Çinin en kötü etnik kıyımının yıldönümünde Sincan (Doğu Türkistan)) bölgesinde daha şeffaf olma konusunda uyardı.Uçsuz bucaksız kıraç fakat doğal kaynak zengini olan ve Han Çinlilerinin Müslüman Uygurlara karşı 5 Temmuz 2009 tarihinde kıpırdanmanın başladığı Sincan (Doğu Türkistan) bölgesinin başkentidir. Dış işleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner AFP’ ye verdiği demeçte; ‘Geçen yıl Urumçi’de yaşanan şiddet ile ilgili olarak gözaltı ve yargı süreçlerinin şeffaf bir biçimde yürütülmesi konusunda Çin’i açıkça uyardık’ dedi.

 ‘Tüm Çin vatandaşlarına yasal haklarının uluslararası standartlarda sağlanması ve buna saygı gösterilmesi hususlarında Çin’i uyardık.’Toner, Pekinde bulunan büyükelçiliği kanalıyla Birleşik devletlerin endişelerin defalarca iletildiğini aktardı.

Çinli yetkililer çatışma sırasında Uygurların vahşi saldırıları sonucunda yaklaşık 200 Han Çinlisinin öldürüldüğünü ve 1700 civarında da yaralının olduğunu aktardılar. Uygur eylemciler Çinli yetkilileri binlerce masum Müslüman Uygur’u sırf hükümeti eleştirdikleri için İslami terörist diye suçlayarak hapislere tıktığı iddiasında bulundular. Resmi kayıtlara göre ise en fazla 9 Uygur huzursuzluk çıkarttıkları için idam edildiler.

Baskıcı komünist Çin yönetiminin yıllardır süren baskıları altında ezilen 8 Milyon kadar Uygur Sincan (Doğu Türkistan) bölgesine sistemli olarak göç eden Han Çinlisi göçmenler yüzünden kendi vatanlarında azınlık durumuna düştüler.    Çin ise azınlıklara kötü davrandıkları iddiasını reddederek Tibet gibi Sincan (Doğu Türkistan) a da refah ve huzur getirdiğini savundu. Ayrıca Uygurların yaşam standartlarını yükseltmek ve bölgedeki hoşnutsuzluğu giderebilmek için 2011 yılında bölgeye 10 milyar Yuan (1.5 milyar dolar) yardımda bulunacağını duyurdu.Çinin güneyindeki fabrikalarda ücretli işçi olarak çalışan Uygur göçmenlerinin ücret kavgaları sonucunda Han Çinlileri tarafından öldürülmeleri üzerine olaylar patlak verdi ve Uygurlar sokaklara döküldüler.

Uluslararası Af Örgütünün yayınladığı yeni bir raporda güvenlik güçlerinin barışçıl bir protestoyu bastırmak için şiddet kullandığı belirtildi. Londra merkezli İnsan Hakları grubunun Asya Pasifik Bölge Sorumlusu Caterina BABER Resmi açıklamalardan kaç kişinin öldürüldüğü ve bunların kimler tarafından neden ve nasıl öldürüldükleri konusunda cevaplanmayan bir çok sorunun olduğunu belirtti. Çin yıl dönümü için daha sıkı tedbirler alıyor. Tüm Sincan (Doğu Türkistan) bölgesine 40.000 den fazla kamera yerleştirerek tam bir polis baskısı oluşturdu. Uygurların ABD de yaşayan lideri Rabiya Kadir Uygurların Doğu Türkistan diye adlandırdığı Sincan Doğu Türkistan bölgesindeki üzücü tablolar ve buna Dünya kamuoyunun tepkisizliğini gördüğünde yaşadığı hayal kırıklığını dile getirdi.

AFP ye verdiği son röportajında böyle bir olay Filistin veya Irak’ta yaşansaydı bütün Dünya bu çığlığı duyardı ancak Doğu Türkistan’da binlerce insan ölüyor, binlercesi de kayıp olmasına rağmen bundan kimse bahsetmiyor.

  • 1235 defa okundu.