DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİ AVRUPA PARLAMENTOSUNDA
29-30 Nisan 2010 tarihleri arasında Belçika’nın Bürüksel kentinde Avrupa Parlamentosu üyesi, Avrupa liberaller ve Demokratlar Birliği başkan yardımcısı sayın Nikkolo Rinaldi’nin koordine ettiği “Çin hükümeti ile müzakereler, Çin kanunlarının işleyişi ve Uygurların hukuku” konulu toplantı yapıldı. Toplantıya Dünya Uygur Kurultayına üye teşkilatların başkanları eş başkanları temsilcilerinden oluşan Uygurların dışında Avrupa’daki İnsan Hakları Örgütleri, Uluslar arası Af Örgütü, Tehlike altındaki milletleri koruma teşkilatı ve diğer uluslar arası sivil toplum örgüt temsilcileri ve bir gurup parlamento üyesi katıldı.Toplantının oturumunu Avrupa Liberaller ve Demokratlar Birliği başkan yardımcısı sayın Nikkolo Rinaldi yaptı.Bu toplantıya ayrıca konuşmacı olarak Avrupa Parlamentosu üyesi Liberaller ve Demokratlar Birliği başkanı sayın Marco Pannella, Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları komisyonu başkanı sayın Geoffrey Harris, Birleşmiş Milletlerde Temsil Edilmeyen Milletler Teşkilatı Genel Sekreteri sayın Marino Busdachin, Amerika END Fondu başkan yardımcısı sayın Luiza Koan Giriw katılarak her biri ayrı ayrı kendi fikir ve düşüncelerini sundu.

RABİYE KADİR AVRUPA PARLAMENTOSUNDA
29-30 Nisan 2010 günü Belçika’nın Bürüksel kentinde Avrupa Parlamentosundaki toplantının sonunda Dünya Uygur Kurultayı Başkanı sayın Rabiye Kadir hanım yaptığı basın toplantısında muhabirlerin sorularını cevaplandırdı. Avrupa Parlamentosundaki Çin ile Müzakereler, Çin’deki kanunların işleyişi, Uygur halkının hukuku konulu Doğu Türkistan meselesinin tartışıldığı toplantıya Amerika, Kanada, Türkiye, Avustralya, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, İsviçre, İsveç, Norveç, Hollanda, Fransa, Almanya ve Belçika’da bulunan Dünya Uygur Kurultayına üye teşkilatların başkanları, yöneticileri ve konunun uzmanı Doğu Türkistanlılar bir araya geldi. 
Basın toplantısına ayrıca UNPO, genel sekreteri Marino Busdachin, Avrupa Liberaller ve Demokratikler Birliği başkan yardımcısı Nikkolo Rinaldi,Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu başkanı Geoffrey Harris ve Amerika Demokrasi Geliştirme vakfı başkan yardımcısı Luiza Koan Giriw’de hazır bulundu.Basın mensuplarının sorularını ayrı, ayrı cevaplayan Dünya Uygur Kurultayı başkanı sayın Rabiye Kadir hanım öncelikle konusu Doğu Türkistan meselesi olan böylesi uluslar arası bir toplantının yapılmasında büyük çaba gösteren sayın Nikkolo Rinaldi,sayın Marino Busdachin,ve sayın Luiza Koan hanıma Doğu Türkistan halkı adına teşekkür ederim siz değerli basın mensuplarından bir ricam daha var, Doğu Türkistan’ın ve Uygur halkının feryat ve çığlıklarının dünyaya duyurulması gerek buda sizlerin aracılığı ile olur yazılı basın ve görsel basın olarak Doğu Türkistan’ın sesinin duyulması dünya  milletlerinin dikkatlerini bu coğrafyaya çekmek demektir.Doğu Türkistan’ın mazlum Uygur halkının kurtuluşu için atılan adımdır bu vesile ile hepinize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederim dedi.

AVRUPA PARLAMENTOSUNDAKİ TOPLANTI SONA ERDİ
29 Nisan 02 Mayıs tarihleri arasında Belçika’nın Bürüksel kentinde Avrupa Parlamentosu binasında düzenlenen toplantı sona erdi. Avrupa Parlamentosunda yapılan bu toplantının hemen sonrası üç gün süren ve Dünya Uygur Kurultayına bağlı teşkilatlarımızın başkanları ve yönetici kadrosunun katıldığı Genç liderler Yetiştirme semineri yapıldı.Bu toplantıya Dünya Uygur Kurultayı üyesi teşkilatlarımızın Amerika, Türkiye, İsviçre, Almanya, Avustralya, Norveç, İsveç, Kazakistan, Kırgızistan ve Japonya’dan gelen Doğu Türkistan teşkilat başkanları ve yöneticileri katıldı. 

NİĞDE VALİSİNE ZİYARET
Niğde Üniversitesi Kitap Kulübü tarafından düzenlenen ”Türk Dünyası Ve Doğu Türkistan”adlı konferans için Niğde’ye giden Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği genel başkanı sayın Seyit Tümtürk konferans öncesi Niğde Valisi Sayın Alim Barut’u makamında ziyaret etti. Bu ziyaret esnasında Niğde Üniversitesi Öğretim üyesi Sayın Prof.Dr.Remzi Kılıç Yrd.Doç.Dr.Sayın Şahin Oruç ile kitap kulübü üyeleri hazır bulundu. Daha sonra yine aynı heyet ile sırasıyla Niğde belediye başkanı sayın Faruk Akdoğan’ı ve Niğde Üniversitesi rektör yardımcısı sayın Prof.Dr.Murat Alp makamlarında ziyaret edilerek Doğu Türkistan’ın dünü ve bugünü hakkında geniş çaplı bilgi verildi.Daha sonra Üniversite’deki konferansa konuşmacı olarak katılan sayın Tümtürk’ü üniversite öğretim üyeleri öğrenciler ve yerel medya yoğun ilgi gösterdiler.  Sayın Seyit Tümtürk tarafından Doğu Türkistan hakkında kısa bir bilgi sunularak 5 Temmuz 2009 Urumçi olayları sonrası gelişmeler hakkında kısa bir bilgi verildi. Günün anısına yayınımız Gökbayrak dergisinin özel sayısı hediye edildi. 

DOĞU TÜRKİSTAN PLATFORMU OLUŞTURULDU.
Kutsal davamızın Türkiye’de yürütmekte olan Doğu Türkistan Teşkilatları 18.05.2010 tarihinde İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan Doğu Türkistanlılar Göçmenler derneği toplantı salonunda bir araya geldiler. Başta Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği adına sayın Seyit Tümtürk Doğu Türkistan Maarif Dayanışma derneği adına Sayın Hidayetullah Oğuzhan ve Genel Sekreter Doktor Alim Can, Doğu Türkistan Vakfı adına Sayın Mehmet Artuş  Alimcan Karluk, Doğu Türkistan Göçmenler derneği adına Yakup Can  F.Ahmet Yüksel, Doğu Türkistan Gençlik Derneği adına Fahri başkan Sayın Arslan Alptekin ve Tibet Yücetürk, Doğu Türkistan Dayanışma Derneği başkanı İsmail Cengiz katıldı. Türkiye’de faaliyet gösteren bu derneklerin tamamı oluşturulan bu platformda birlikte hareket etme kararı aldılar.5 Temmuz 2009 Urumçi olaylarının yıldönümü münasebeti ile nasıl hareket edileceği istişare edildi. Bu toplantı sonucu Doğu Türkistan hizmet komitesi kurularak altı teşkilatın başkanları yönetim kurulu üyeleri olarak seçilmişlerdir. Aynı zamanda Türkiye’de yapılacak toplantı, gösteri, anma günlerinde ortak karar alarak birlikte hareket etme kararı alınmıştır.

ERCİYES ÜNİVERSİTESİNDE GENÇLİK ŞÖLENİ ve DOĞU TÜRKİSTAN
17 Mayıs 2010 da Erciyes üniversitesinde başlayan Gençlik Şölenlerine üniversite öğrencilerinin yanı sıra Kayseri halkı da yoğun ilgi göstererek yapılmakta olan şenlikleri izlemektedir.21 Mayıs akşamı sona erecek olan şölen alanına Erciyes Üniversitesi Rektörlüğünce derneğimize tahsis edilen alanda Doğu Türkistan tanıtıldı. Kayseri’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri vakıf ve derneklerin her biri kendilerine gelir amaçlı kermes düzenleyerek hem yardım hem dernek ve vakıflarının tanıtımını yaptılar. Bizlerde Doğu Türkistanlılar olarak Uygur mutfağından örnekler ile Doğu Türkistan ve Uygur halkının damak tadı yemeklerini Üniversiteli gençlerle paylaştı. Derneğimizin hanımlar komisyonu başkanı sayın Rabiye İlktürk ve ekibinin hazırlayıp sunduğu Doğu Türkistan’ın Uygurlara has leziz yemekleri ziyaretçilere ikram edildi.
 
DÜNYA UYGUR KURULTAYI JAPONYA’DA
Dünya Uygur Kurultayı genel başkan yardımcıları Seyit TÜMTÜRK ve Ömer KANAT ile beraberinde ki heyet 19 Mayıs 24 Mayıs tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo ve önemli şehirlerinden biri olan Osaka’da bir dizi programa katıldı.20 Mayıs 2010 günü Japonya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden “Asaki Shimbon” da bir röportaj verdi. DUK başkan yardımcısı Seyit TÜMTÜRK röportaj esnasında gazetecinin “Çin’in Uygur özerk bölgesine yardım etme kararını değerlendirmesi”ne yönelik sorusuna -Çin devleti 60 yıldan fazla bir zamandan beri tüm yer altı ve yer üstü zenginlikleri sömürerek, zorunlu göç politikaları ve asimilasyona yönelik adımları peşi sıra özellikle 5 Temmuz 2009 da meydana gelen URUMÇİ olayları sonrası bu tür açıklamalar yapmasının arkasında Çin’in yine kendi milletinden olanları gözetmesinden başka hiçbir amaç ve çıkar yoktur. Böylesi bir yardım bölgenin gerçek sahibi olan Uygur Türklerine hiç bir şey kazandırmayacağı gibi yine Uygur Türkleri aşağı sınıf vatandaş hüviyetine mahkûm edilecektir. Yeraltı ve üstü zenginliklerini talan edercesine Çin’in iç bölgesine taşıyan Çin devletinin acaba kimin hakkını kime vereceğini iyi düşünmek gerektiğini beyan etti.21.05.2010 günü Liberal Demokrat Parti merkezinde eski başbakan Shinzo ABE’nin ve parlamenterlerinde hazır bulunduğu bir heyet Dünya Uygur Kurultayı temsilcilerini kabul etti. Heyetlerin görüşmesinde ağırlıklı olarak Doğu Türkistan ve Uygur Türklerinin sorunları ele alınırken, Türkiye merkezli bir Türk Dünyası politikasının şekillenmesi ve minvalde ilerlenmesi gerektiğinin altı çizildi. Aynı günün akşamı Japonya Uygur Cemiyeti DUK heyeti onuruna bir resepsiyon verdi. Resepsiyon öncesi Japon televizyon ve gazetecilerin hazır bulunduğu bir basın toplantısı düzenlenerek Uygur Türklerinin dünü ve bu gününe dair bilgiler verildi.

 ABDULLAH BUKSUR ANKARA ŞUBEMİZDE
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara Şubesinin 15 günde bir düzenlediği toplantının bu haftaki konuğu Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Başkanı sayın Abdullah BUKSUR oldu. Sayın BUKSUR konuşmasının başında Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği hakkında bilgi vererek bu zamana kadar yaptıkları programlardan kısaca bahsetti. Konuşmasında Türk dünyasında yaşanan sıkıntılara değinen bu sorunlara çözüm önerileri sunan sayın BUKSUR Doğu Türkistan konusunda da, ulusal ve uluslararası normlarda nelerin yapılabileceği Çin devletinin Doğu Türkistan’da işletmekte olduğu insanlık suçunun dünya kamuoyunda nasıl algılandığını ve hak ödevlerin Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine olan etkisi gibi hukuksal konularda dinleyenlere geniş bilgi verdi. 

DÜNYA KÜLTÜRLERİ VE GENÇLERİNİN BÜYÜK ANADOLU BULUŞMASI
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısı ile 14-21 Mayıs 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve bu yıl 3.sü düzenlenen. Dünya Kültürleri ve Gençlerinin Büyük Anadolu Buluşması etkinliklerine Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara şubesi olarak katıldık. Türkiye’nin 81 ilinin ve 50 den fazla ülkenin yer aldığı etkinlik 15 Mayıs günü Anıt kabir ziyareti ile başladı. Ardından katılımcı ülkelerin ve Doğu Türkistan’ımızın da bayrağının yer aldığı sevgi kortejinin yürüyüşü düzenlendi. Sevgi kortejinin Atatürk Kültür Merkezine ulaşması ile resmen başlayan etkinlik ilk olarak açılış galası düzenlendi. Katılımcı ülkelerin ve Gökbayrak’ın yer aldığı açılış seramonisi renkli gösterilere sahne oldu. Gençlik haftası dolayısı ile düzenlenen programda Doğu Türkistan kültünü tanıtmak üzere stand kurularak gerek yerli, gerekse yabancı katılımcılara Doğu Türkistan’ın mutfak kültürü, giyim, müzik gibi kültürümüze has örnekleri sergilendi. 

DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ MAKAMINDA
Urumçi olaylarının yıldönümü öncesi derneğimiz genel başkanı, Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı Seyit TÜMTÜRK bey Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ’ı makamında ziyaret etti.  5 Temmuz 2009 da vukuu bulan. Yüzlerce Doğu Türkistan’lı Uygur’un şehit edilmesi, binlercesinin yaralanması ve tutuklanması ile son bulan olayların 1. yılı yaklaşırken. Doğu Türkistan davasına olan yakınlığı ile bilinen ve her zeminde desteklerini bizlerden esirgemeyen Devlet Bakanı Sayın ARINÇ, Doğu Türkistan heyetini makamında kabul etti. Bu kabul sırasında Milli Eğitim Komisyonu Başkanı sayın Prof. Dr. Mehmet SAĞLAM ve sayın Ömer BOLAT da hazır bulundu. 5 Temmuz Urumçi olaylarının yıldönümü öncesi sayın ARINÇ’a konuyla ilgili bilgi verildi. Sayın TÜMTÜRK görüşmede Urumçi olaylarının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Çin devletinin Kaşgar ve Gulca gibi vilayetlerde baskılarını devam ettirdiğini belirterek. Çin devletinin yıldırma ve sindirme politikalarını aralıksız sürdürdüğüne dikkat çekti. .Sayın Bülent ARINÇ’a yapılan ziyaretin ardından meclisteki makamlarında ziyaret edilen Kayseri Milletvekilleri sayın Yaşar KARAYEL ve sayın Ahmet ÖKSÜZKAYA’dan da, 5 Temmuz Urumçi olayları ile ilgili destek istenmiş. Her iki milletvekiline de Doğu Türkistan’da şuan yaşanmakta olan durum ve faaliyetlerimizle ilgili ayrıntılı bilgi verildi.

DÜNYA TÜRK FORUMU İKİNCİ HAZIRLIK TOPLANTISI
20–22 Ekim 2010 tarihlerinde Mardin’de gerçekleştirilecek olan Dünya Türk Forumu’nun ikinci hazırlık toplantısı 9 Haziran’da İstanbul Grand Cevahir Otel Kongre Merkezi’nde yapılacak. İlki duayenlerle 13 Mayıs’ta yapılan hazırlık toplantısının ikincisi sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile gerçekleşecek.“Türk Konseyi, Türk Diasporası ve Sosyoekonomik İş Birliği” ana temalı “DÜNYA TÜRK FORUMU”nun ilki, TASAM tarafından, Mardin’de ve geniş bir katılımla gerçekleştirilecektir. Forum’a, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Anlaşması’na katılan ve katılmayan bağımsız Türk Devletlerinden resmi ve sivil delegasyonlarla birlikte, tüm dünyadan Türk diasporasının düşünce ve kanaat önderlerinin katılımı planlanmaktadır. Forum’la gerçekleşecek ilk buluşma sonunda sürdürülebilir, sağlıklı bir kurumsallaşma da hedeflenmektedir.

11. OLAĞAN GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK
20 Haziran Pazar günü derneğimizin 11. Olağan genel kurulunu gerçekleştirdik. Genel kurulumuza delegelerimiz dışında katılımda yoğundu. Başta Kocasinan Belediye başkanı sayın Bekir YILDIZ ile siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ile çok sayıca dava ve gönül dostumuz bir araya geldi. Açılışta saygı duruşu ve İstiklal marşıyla başlayan programımız, 2 yıllık faaliyet raporunun okunmasından sonra, denetleme ve mali raporların okunarak oylanmasına geçildi. Son olarak tek liste ile girilen genel seçim sonucu delegelerin oy çokluğu ile liste kabul edilerek onaylandı. Programın sonunda ise delegelerimize ve misafirlerimize Doğu Türkistan pilavı ile ayran ikram edildi.

5 TEMMUZ URUMÇİ OLAYLARI ÖNCESİ ZİYARETLER...
Geçtiğimiz yıl Doğu Türkistan’da yaşanan ve hafızalarımıza 5 Temmuz Urumçi olayları olarak geçen hadisenin üzerinden nerede ise bir yıl geçti.5 Temmuz Urumçi Olayları ve akabinde yaşanan insanlık dışı durumu bir kez daha Dünya ve Türkiye kamuoyuna yansıtmayı düşünen teşkilat başkanlarımız Seyit TÜMTÜRK ve Hayrullah EFENDİGİL, MHP milletvekillerinden Atilla KAYA ve Reşat DOĞRU’yu makamlarında ziyaret ederek, 5 Temmuz öncesi desteklerini istediler.Görüşmelerde o günden bu güne bir yıllık süreçte nelerin yaşandığı ayrıntılı biçimde her iki milletvekilimize anlatılarak Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dışı durumun TBMM gündemine taşınması konusunda iki milletvekilimizden de yardım istendi.Saadet Partisi Genel Başkanı sayın Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ ve KAMU-SEN Genel Başkanı sayın Bircan AKYILDIZ  makamların da, ziyaret edilerek 5 Temmuz öncesi her iki yöneticiden de yanımızda yer almaları ve ortak hareket etme noktasında destek vermeleri istendi.

5 TEMMUZ ÖNCESİ DOĞU TÜRKİSTAN PANELİ
Geçtiğimiz yıl 5 Temmuz’da Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de yaşanan insanlık dışı vahşetin birinci yıl dönümü dolayısı ile 5 Temmuz Urumçi olaylarını anmak ve bugünün hafızalardan silinmemesini sağlamak için yapılacak olan etkinliklerin ilk startı Kayseri’de verildi. Melikgazi Belediyesi tiyatro salonunda 26.06.2010 günü saat 20.30 da yapıldı.

Tiyatro salonunu dolduran davetlilerin ilgiyle dinledikleri konuşmacıların sunumları ve panelin konusunun Unutulan ülke Doğu Türkistan olmasına karşın kalabalık davetli topluluğuna bakılarak Unutulmayan ülke Doğu Türkistan deyimi doğru olur.

Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği genel merkezi ve Mazlumder Kayseri şubesinin birlikte organize ettiği “Unutulan Ülke Doğu Türkistan” konulu resim sergisi ve panelle gündeme geldi. Açılış konuşmasını İHH Kayseri temsilcisi sayın Ergün Sezer’in yaptığı ve Hunat camii müezzini sayın Mustafa Hocanın Kuran’ı Kerim tilavetinden sonra kürsüye davet edilen Mazlumder Kayseri şube başkanı sayın Ahmet Taş Doğu Türkistan’da yaşanmakta olan mezalime değinerek bugün dünyanın çeşitli coğrafyalarında yaşanmakta olan insanlık dışı katliamların ve akan kanların durması gerektiğini söyledi. 

Panelin ilk konuşmacısı olarak kürsüye gelen Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği genel başkanı ve Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı sayın Seyit Tümtürk Dünden Bugün’e Doğu Türkistan’ı sinevizyon gösterimi ile anlattı. Çin’in Doğu Türkistan’ı işgal ettiği tarihten günümüze kadar gelişen olaylara değinen sayın Tümtürk bugün  Filistin’de, Gazze’de, Keşmir’de yaşanan insanlık dramının kat be kat fazlasının Doğu Türkistan’da yaşanmakta olduğunu ve buna dünyanın ve özellikle İslam dünyasının sessiz kaldığını söyledi.

İkinci konuşmacı olarak kürsüye davet edilen Ankara üniversitesi Dil Tarih Coğrafya fakültesi öğretim üyesi sayın Yrd.Doç.Dr. Erkin Emet Doğu Türkistan’ın coğrafi ve stratejik önemi ile Çin tarafından işgal edilmesinden sonra Uygur halkının Çin’in acımasızca uyguladığı politikalarına hiçbir zaman boyun eğmeden fırsat buldukça ayaklanmış ve bu ayaklanmalar Çin tarafından orantısız güç kullanılarak bastırılmıştır.Bunun bir örneğini daha geçen yıl 5 Temmuz’da yaşayan Doğu Türkistan halkı çok büyük bedel ödemiştir,ve bundan sonraki süreçte de ödemeye devam edecektir dedi.

Son konuşmacı olarak kürsüye davet edilen Adıyaman eski milletvekili ve Mazlumder Genel başkanı sayın A.Faruk Ünsal iki yıl önce milletvekili sıfatıyla ziyaret ettiği Doğu Türkistan’da gördükleri anlatarak söze başlayan sayın A.Faruk Ünsal Doğu Türkistan’da yaşananları kendi gözlerimle görmesem belki bu kadar inanmazdım orada yaşanan dramı Çin her ne kadar saklamaya gizlemeye çalışsa da insanların ne halde oldukları Çin’in burada uyguladığı insanlık dışı politikanın ne kadar acımasız olduğunu gözler önüne sermektedir dedi.Dünyaya kapalı olan adeta bir açık hava cezaevini andıran Doğu Türkistan ve Uygur halkının maruz kaldığı mezalimi dünyaya anlatmak bizlerin vazifesidir, diye sözlerini tamamladı.

Panelin kapanış konuşmasını tekrar sayın Ergün Sezer yaparak bu panele uzaktan yakından teşrif ederek bizleri onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ederim, bir hususu daha buradan duyurmak istiyorum Doğu Türkistan ve Uygur halkının haklı davalarına gönül veren bir kişi olarak çok şey bildiğimi zannediyordum fakat bu panelle çok eksiklerim olduğunu gördüm en yakın zamanda bu ve bunun gibi panel, seminer ve toplantıların tekrarlanarak Doğu Türkistan’ın bilinmeyen yönlerini kamuoyu ile paylaşmanın gerektiğini söyledi.

MHP TOKAT MİLLETVEKİLİ REŞAT DOĞRU ZİYARET EDİLDİ.
Geçtiğimiz günlerde; Milliyetçi Hareket Partisi Tokat Milletvekili Sayın Reşat DOĞRU bey TBMM’deki makamında Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit TÜMTÜRK ve Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara Şube Başkanı Hayrullah EFENDİGİL’i kabul etti. Her zaman Doğu Türkistan ve Türk dünyası konusunda hizmete hazır olduğunu belirten sayın DOĞRU bu görüşmeden sonra Dışişleri Bakanından yanıtlaması için yazılı bir soru önergesini Meclis başkanlığına verdi. Sayın Reşat DOĞRU beyin Dışişleri Bakanın yanıtlaması için verdiği soru önergesi;
KAYIP TÜRKLERDEN HABER YOK 
Sincan-Uygur bölgesinde çıkan bu olaylarda birçok kişi hayatını kaybetmiş, birçok kişi yaralanmış ve cezaevine atılmıştır. Bu olaylarda sayısını bilmediğimiz binlerce Uygur Türk’ü kaybolmuş ve akıbetlerinden haber alınamamıştır. Dünya kamuoyunun gözü önünde vuku bulan olaylara yine sesiz kalınmış, Doğu Türkistanlı Türkler kaderlerine terk edilmiş, dünya seyirci olmaya devam etmiştir. Bu olaylardan kaçmayı başaran ve Kamboçya’ya sığınan 20 Doğu Türkistanlı Türk, Birleşmiş Milletlere sığınma talebi bulunmasına rağmen, 1 Milyar 200 milyon dolar hibe karşılığında Çin’e teslim edilmiş ve teslim edildikten sonra akıbetlerinden herhangi bir bilgi alınamamıştır. 

Dr. Reşat DOĞRU çıkan 5 Temmuz olaylarında kaç kişinin hayatını kaybettiğini, kaç kişinin yaralandığını ve kaç kişinin cezaevine atıldığını sordu. Aynı şekilde Kamboçya’ya belli bir bedel karşılığında Çin’e teslim edilen Uygur Türklerinin akıbetleri hakkında Dış İşleri Bakanlığına bilgi ulaştırılıp ulaştırılmadığının da bildirilmesini istedi. Sayın DOĞRU, hükümetin Türk Dünyasına karşı yeterli ilgiyi göstermediğini ve buradaki Türklerin sahipsiz kaldığını devlet olarak millet olarak onlara destek olunması gerektiğini söyledi. 

ERESİN OTELDE BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ.
5 Temmuz 2009 da Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de meydana gelen ve binlerce Müslüman Uygur Türk’ünün hayatını kaybettiği yine aynı olaylarda on binlerce Uygur Türk’ünün yaralandığı veya tutuklandığının üzerinden nerede ise bir yıl geçti. İşte bu bir yıllık süreçte çeşitli etkinliklerde Doğu Türkistan’da 5 Temmuz Urumçi olayları gerek öncesi ve sonrası olarak ele alınarak Türk basını ve kamuoyu gerekse Dünya basını ve kamuoyu Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dramından haberdar edilmeye çalışıldı. İşte bu nedenle  Türkiye de faaliyet gösteren Doğu Türkistan teşkilatları aldığı kararla “Doğu Türkistan platformu” adındaki bu platform ile 5 Temmuz Urumçi olaylarını basın aracılığıyla dünya ve Türkiye kamuoyuna duyurmak amacı ile İstanbul’da ERESİN otelde tüm siyasi partilerimizi temsil eden milletvekili il başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı basın toplantısı yapıldı.

  • 833 defa okundu.