KAŞGAR ŞEHRİNDE UYGURLARIN İNTERNETE ERİŞİM ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAMAK İÇİN ÖZEL GENELGE YAYINLANDI.
Kamu güvenliği birimleri tarafından yayınlanan genelgede, internet ve telefon gibi iletişim araçlarıyla, ülkeyi bölme amaçlı edebi eser, yasal olmayan dini düşünceler, milletler barışına zararlı haberler, Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve devlet görevlilerine yönelik iftira ve yalan haberleri yayanlar yasal müeyyideye tabi tutulacaklardır, denmektedir.

5 TEMMUZ ÜRÜMÇİ OLAYLARINDA YARALANAN ADİL ABDULLAH KAYIP
5 Temmuz olayları sırasında Kargalık Nahiyesindeki atölyesinde çalışmaktayken polis kurşunuyla yaralanan Adil Abdullah, teda-vi için gittiği Barın köyü sağlık merkezinde polislerce şüpheli olarak tutuklanmıştır ve tutuklandıktan sonra kendisinden hiç haber alınamamış, nerede tutuklu olduğu ve isnat edilen suçu da öğrenilememiştir.

TEMMUZ OLAYLARINDAN SONRA KAŞGAR VİLAYETİNDE TUTUKLANANLAR HAKKINDA YENİ BİLGİ
Çin hükümeti 5 Temmuz olaylarından sonra Kaşgar vilayetinde kaç kişinin tutuklandığı konusunda basına bilgi vermemekteydi ve bu konu uluslar arası insan hak-ları örgütlerinin gündemindeydi. Yeni elde edilen Kaşgar bölge hükümeti hizmet raporuna göre Kaşgar vilayetinde Temmuz - Eylül 2009 arasında istikrarı koruma ve 5 Temmuz olaylarıyla ilişkisi olanları tutuklama harekâtı gerçekleştirilmiştir. Ekim 2009'a kadar Maralbaşı, Yenihisar, Yarkent nahiyelerinde bu kapsamda 1077 kişi tutuklanmıştır. Çin hükümetinin konuyla ilgili net bilgi vermemesine karşın 5 Temmuz olaylarından sonra tutuklananların sayısının on binden fazla olduğu iddia edilmektedir.

HERKESE ÇİN DEVLETİ TARAFINDAN HAZIRLANAN DÖRT KİTABIN OKUNMASI ZORUNLU KILINDI.
ÇKP Uygur bölgesi sekreterliği propaganda bürosu milletler barışını daha da geliştirmek amacıyla dört kitap hazırladı ve bu dört kitabın tüm Uygurlar tarafından okunması zorunlu hale getirildi. Bu dört kitap şunlardır: Şincang'ın üç tarihi, Çin'e özgü sosyalizm - soru ve cevaplar, Şincang insan hakları eğitim kitabı. Çin hükümeti bu tür kitaplarla kendi düşüncesini Uygur halkına aşılamaya çalışmaktadır.

YARKENT NAHİYESİNDE OBULKASIM ÖMER'E İDAM CEZASI VERİLDİ VE İNFAZ EDİLDİ.
Obul Kasım Ömer 24 Şubat günü Yarkent nahiyesinde bir Çinliyi öldürme ve birkaç Çinliyi yaralama suçundan tutuklanmıştır. 6 Nisan'a kadar tutuklu kaldıktan sonra yerel mahkeme tarafından idamla cezalandırılarak idam edilmiştir.

UYGUR BÖLGESİNDE DEVLET ÇALIŞANLARININ CAMİYE GİRMELERİ YASAKLANDI.
Çin hükümeti bu aydan itibaren ergenlik çağına gelmemiş çocuklar, öğrenciler, ÇKP ü-yeleri, devlet çalışanları ve öğretmenlerin camiye girmeleri yasaklandı.

ÇİNLİ DOĞALGAZ ŞİRKETLERİ KUÇAR NAHİYESİNDEKİ DOĞAL GAZ BÖLGESİNDEN 50 MİLYAR METREKÜP DOĞAL GAZI ÇİN'E NAKLETTİ.
Çin makamları batının gazını doğuya taşıma boru hattı ile 27 Mayıs'a kadar Kuçar nahiyesinden 50 milyar metreküp doğal gaz taşıdı. Çin makamları batının gazını doğuya taşıma projesi kapsamında birinci boru hattını 2004 yılında, ikinci boru hattını 2008 yılında tamamladıktan sonra üçüncü boru hattını inşa etmeye başladı. Dördüncü boru hattı ise planlanma aşamasındadır.

DİNİ İÇERİKLİ KİTAP BASTIRMAK SUÇ
Ürümçi savcılığı Ahmet Emin ve arkadaşları hakkında aşağıdaki dini kitapları bastırdıkları gerekçesiyle ülkeyi bölmeye teşebbüs ve yasal olmayan yoldan ticaret yapmak suçundan dava dilekçesi hazırladı. Ahmet Emin ve arkadaşlarının 2008 yılında Çin'in iç bölgelerine giderek bastırıp Uygur bölgesinde sattıkları iddia edilen kitaplar şunlar, İbni Kesir tefsiri, Riyaziu's-salihiyn, İman ve hayat, İmanın şerhi, İslam esasları, İslam dini kadınlar hakkında ne söylüyor, Hicret duyguları, Peygamber aleyhisselam'ın evlat terbiyesi, İslamda helal ve haram, Müslümanların yolu, Dört halife, Düzeltilmesi gere-ken inançlar, Arap-ça-Uygurca sözlük Ahmet Emin ve arkadaşları yakalandığı o günden bu yana tutuklular,

ÇİN YENİ ÇİFT DİLDE EĞİTİM PLANINI AÇIKLADI
Uygur bölgesi hükümeti 27 Mayıs'ta 8 milyar yuan bütçe ayırdığı yeni çift dilde eğitim planını açıkladı. Planda şunlar yer almaktadır: 2012 yılına kadar tüm anaokulu ve ilkokullarda çift dilde eğitim yapmak, 2015 yılına kadar tüm ortaokullarda çift dilde eğitim yapmak ve 2020 yılında tüm okullarda çift dilde eğitim yapmak. Bu da 2020 yılında Uygurcanın tümüyle eğitimden kaldırılacağı anlamına gelmektedir.

EKMELEDDİN İHSANOĞLU: UYGURLARA DİNİ VE MİLLİ ÖZGÜRLÜKLER     DAHA FAZLA VERİLMELİDİR.
İslam Konferansı Örgütü genel sekreteri Ekmeleddi İhsanoğlu bugün Ürümçive Kaş-gar'ı kapsayan Uygur bölgesine yaptığı gezisini sonlandırdı ve bölgeden ayrılmadan önce basına Uygur-lara daha fazla dini ve milli özgürlük verilmesi gerektiğini ifade etti. İhsanoğlu 5 Temmuz olaylarından sonra bölgedeki gelişmeleri yakından takıp etmiş ve gerekli tepkiyi göstermişti.

5 TEMMUZ OLAYLARINDA TUTUKLANARAK İŞKENCEDEN ÖLEN SAHİPSİZ İNSANLARIN CESETLERİ YAKILDI.
Bölgeden alınan bilgiye göre 5 Temmuz olaylarından sonra tutuklanan insanlar ağır ruhi ve fiziksel işkenceye maruz kalmıştır, çok sayıda kişi işkenceden ölmüştür. Tutuklananların çoğuna akrabaları sahip çıkamamış sahipsiz ölenler yakılarak imha edilmiştir. Ölümlerine dair hiçbir delil bırakılmamıştır.

ÇİN TERÖRİST  BİR ÖRGÜTÜN YOK EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI
kamu güvenliği makamları Per-şembe günü bir İslamcı terörist örgütün yok edildiğini açıkladı. Bu örgütün 2008 yılından beri birçok kez terör eylemlerinde bulunduğu belirtildi. Çin makamları Abdureşit Abdulahet (42) ve Emin Semer (33)'in bu örgütün lideri olduklarını, bunlarla birlikte çok sayıda örgüt üyelerinin tutuklandığını bildirdi. Çin kamu güvenliği bakanlığı sözcüsü Vu Heping, yok edilen bu örgüt Doğu Türkistan İslam hareketinin Çin için en büyük tehdit olduğunu gösterdiğini söyledi. Bağımsız Uygur kaynakları Çin hükümetinin bu eylemle 5 Temmuz olay-larının yıl dönümü arifesinde Uygur halkına gözdağı vermek istediğini belirtmektedir.

ÖĞRENCİLER   SIKI   KONTROLDEN   GEÇİRİLİYOR
5 Temmuz olaylarının   yıldönümü   dolayısıyla Ürümçi'deki üniversite öğrencileri erken tatile ayrıldılar. 5 Temmuz   olaylarına   ilişkin resim, video ve dokümanların   dışarıya  çıkmasını engellemek amacıyla Çin makamları tüm öğrencilerin cep telefonları ve bilgisayarlarını sıkı güvenlik kontrolünden geçiriyor.

  • 851 defa okundu.