Abdulsamet İlktürk

29 Temmuz 1995 tarihli Zaman Gazetesi'nin Dış Haberler Sayfasında çıkan bir haberde şunlara yer verilmiş: Amerikan Newsweek dergisinde Sleven Strasser imzalı makalede, Vietnam'ın, ASEAN (Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği)'a katılarak tarihi düşmanı Çin'e karşı bir destek bulmaya çalıştığı savunuluyor. "Çin'in uzakdoğudaki ekonomik, siyasi ve askeri ağırlığını giderek artırma çabası içinde olduğu, son atılımlarının bölgede huzursuzlukla yol açtığı bildiriliyor. Bilhassa Vietnam'ın gözlükleri ile bakılınca görünürdeki barışçıl ekonomik dev olan Çin'in Güneydoğu Asya'yı tehdit eden bir kaplana dönüştüğü yorumları yapılıyor." Denildikten sonra kısa adı ASEAN olan Güney Asya ülkeleri Birliği'nin de, yayılmacı bir büyüme eğilimi gösteren Çin'e karşı bazı tedbirler almakta olduklarını vurguluyor ve Güneydoğu Asya Ülkeleri arasında yer alan mevcut ülkenin 1993 yılındaki 12 milyar dolarlık savunma harcamalarını 12,7 milyar dolara çıkardığı açıklandı" diyor.

Aynı tarihli Zaman Gazetesi'nin diğer bir haberinde,
"TİME, ABD'nin Çin'i etkisiz hale getirmek için bir dizi tedbir alması gerektiğini öne sürdü" diyor. ABD'de yayınlanan TİME Dergisi ABD'nin her geçen gün bölgesel etkenliğini artırmakta olan Çin'i 21. yüzyılda yeni bir dünya savaşı çıkarabileceğini belirterek, ABD'nin Sovyetler Birliği'ne karşı uygulanan çevreleme stratejilerinin Almanya'ya karşı uygulanamadığı için iki büyük dünya savaşının çıktığını belirtiyor.
Bu nedenle Çin'in her yönlü bir abluka altına alınmasının zaruri olduğu vurgulanıyor.
 
"Hicrette Kimlik Arayışı"
8.8.1995 tarihli Zaman Gazetesi'nin haberinde şunlara yer veriliyor. Kırgızistan'da yaşayan dış kaynaklı Türklerden biri de Uygurlar. Kırgızistan'da yaklaşık 40 bin civarında oldukları tahmin edilen Uygurlar, Orta Asya Türkleri gibi uzun bir dönem tek sistem altında yaşamlarını sürdürdüler. Uzun bir dönem tek sistem altında yaşamlarını sürdürdüler. Bu gün özgürlüklerine kavuşan Türk Cumhuriyetlerinde onlarda kendi öz kültür ve tarihine yönelik haklar elde ediyorlar. Bağımsızlığın tadını kendi yurtlarında değilse bile kardeş saydıkları Kırgızistan'da çıkarıyorlar. Bu kardeşlerimiz Orta Asya Cumhuriyetleri içinde ilk defa Kırgızistan'da Uygur Fakültesi açtılar. Adı geçen bu fakültenin dekanı aynı zamanda Uygur Medeniyet Merkezi'nin de başkanlığını yapıyor.
Bizde, diğer Uygur Fakültelerinin öteki Türk Cumhuriyetlerinde ve Türkiye’mizde açılması temennisiyle duyduğumuz sevinci ifade ediyor, Hayırlı uğurlu olsun diyoruz.

Çin'in Nükleer Denemelerine Protesto
17.8.1995 tarihinde Doğu Türkistan'ın Lop-Nor Bölgesinde 43. kez yapmış olduğu, nükleer deneme Derneğimiz tarafından bir basın bildirisi ile protesto edilmiştir.

6. Ağustos 6. Erciyes Zafer Kurultayında Doğu Türkistan Rüzgârı
1990 yılından beri gelenek haline gelen ve bu yılda 6.sı tertip edilen 6. Er¬ciyes Zafer Kurultayına, Kurultay tertip heyetinin daveti üzerine iştirak edilmiştir. Kurmuş olduğumuz Doğu Türkistan çadırı içerisinde düzenlenen Doğu Türkistan Sergisi, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmüş olup, bu ziyaretçilere sergi görevlileri tarafından Doğu Türkistan hakkında önemli bilgiler verilmiştir.

Mahmut Muhitiyi Anma Toplantısı Yapıldı
22. Ağustos 1995 günü saat 1 7.oo'de Dernek merkezinde, 1933 yılında Doğu Türkistan'da kurulan "Doğu Türkistan İslâm Cumhuriyeti"nin Genel Kurmay Başkanlığını yapmış olan Merhum, General Mahmut Muhiti, önce Kur'an-ı Kerim hatmedilmesi ve daha son¬ra hayatını konu alan tebliğler ve verilen yemekle yad edilmiştir.

26.08.1995 tarihinde yapılan Bosna-Hersek için "Kalbim Bosna'da Kaldı" adlı çocuklar için düzenlenen mitinge katılan Doğu Türkistan Çocuklarından bir görüntü.

Yönetim Kurulu Üyemiz Abdurrahim Türkdoğan ve Enver Altay, Nebican İlimli'nin çocukları, Abdulcelil Cihan, Yasin, Hüseyin, Adilcan sünnet olmuştur. Tebrik ederiz.

Demek Üyelerimizden
S. Ömer Tümtürk ve Züleyha Abzal nişanlanmışlardır. Kendilerine mutluluklar dileriz.

  • 792 defa okundu.