DOĞU TÜRKİSTAN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

(38-11/163 Kayseri)

SAYI: 1995/9                     18.08.1995

KONU: Protesto Hk.

DOĞU TÜRKİSTAN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

KAYSERİ

 

BASIN BÜLTENİ

 

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Salonunda Çin Halk Cumhuriyetinin 17.08.1995 tarihinde yapmış olduğu nükleer deneme yapılan bir toplantı ile protesto edildi.

Türk Dünyasının en önemli halkasını teşkil eden fakat 45 yıldır bir türlü makus talihini yenemeyen, üzerinde 35 milyon müslüman Türk'ün var olma mücadelesi vermekte olduğu ezeli ve ebedi Türk Yurdu DOĞU TÜRKİSTAN'da birincisini 16 EKİM 1964 de olmak üzere Emperyalist Kızıl Çin'in yapmakta olduğu Nükleer denemelerin sayısı bu gün resmi kayıtlara göre 43'e ulaşmıştır. Dünya'nın gözlerinden sakladıklarının ise sayısının kaç olduğu bilinmemektedir.

Doğu Türkistan'ın başkenti ÜRÜMÇİ'nin 800 Km. Güneydoğusunda yer alan Lop Nor bölgesinde en son olarak 17.8.1995 Tarihinde daha Önceden ihtiyatsızca ilan etmek suretiyle bir Nükleer deneme daha gerçekleştirmişlerdir. Patlamanın şiddetinin Richter ölçeğine göre 5 . 6 şiddetinde olduğu tesbip edilmiştir.

Bu denemelerin sonuçları ise oldukça korkunçtur. Doğu Türkistan'da Ekolojik denge alt üst olmakta, sakat doğum olayları çoğalmakta, kanser türü hastalıklar nedemiyle toplu ölümler meydana gelmektedir.

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği olarak Çin'in bu tutumunu şiddetle protesto ediyor, Hür dünya ülkelerinin de Doğu Türkistan'daki bu soykırım hareketine karşı kayıtsız kalmamalarını, yok olma tehlikesi altındaki 35 milyon Doğu Türkistanlılar adına istiyor ve ne şekilde olursa olsun "DUR" denilmesini bekliyoruz.

 

ADRES  :

Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi Türkistanevleri 44.. Sok. No: 28 / A     Kocasinan / KAYSERİ

 

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği

Dernek 2. Başkanı

İMZA

M. E. BATUR

 

 

Not: 18.08.1995te TVlere ve basın kuruluşlarına tebliğ edilen mesaj

  • 873 defa okundu.