Rıza ZELYUT
Gazeteci-Yazar
Cumhuriyet Gazetesi

Görüyorsunuz; Çinliler; En eski Türk yurdu olan Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerine karşı açık açık katliam yürütüyorlar. Dünyanın en ırkçı milletlerinden olan Çinlilerin bu tavrı karşısında Batı dünyası sessiz kalıyor. Çünkü; orada sürülenler, öldürülenler Türk halklarından birisidir. Ve yeryüzünde geçerli olan insan hakları; bu hakları yazan Batılılar açısından Türklere uygulanmaz... İşte faşist Çin yönetiminin halkı kışkırtarak binlerce yıldır orada var olan Uygur kültürünü ve halkını yok etmek için yürüttüğü jenosit karşısındaki tavrı... 

Bu olay, Batılıların insan hakları örgütlerinin sahte örgütler olduğunu gösteren en kanlı örnektir. KİM BU UYGURLAR? Uygurlar, bugün Orta Asya diye bildiğimiz bölgede yaşayan Türk halklarından birisidir. Orhun Yazıtlarında Türk Bilge Kağan Uygurlardan, "Benim halkım!" diye söz eder. Bu halkın en eski adı Tokuz Guz'dur. Yani Dokuz Oğuzlar... Oğuz; kabile anlamına geldiği için, öbür Oğuz Türkleri ile bunların ilgisi yoktur. Uygurlar, Dokuz kabile'den oluşmuştur. Uygurlar; Gök Türk İmparatorluğumun ikincisinin yıkılışında etkili oldular. 750'den itibaren Uygur Hakanı Moyan Çur Kağan bu bölgelerde kuvvetli şehirler yaptırdı ve Uygurların devleti 13. yüzyıla, yani Moğol egemenliğine kadar yaşadı. 

Uygur Türkleri; kara (esmer) ve sarı olmak üzere ikiye ayrılmıştı. Bunların Uygur Alfabesi denilen bir Türk yazısı yarattıklarını da biliyoruz. Budizme geçişle birlikte çok görkemli tapınaklar yapan, bu tapınakları resimlerle süsleyen Uygur sanatçıları; Türk kültürüne çok değerli eserler kazandırdılar. Lakin; bu halk, diğer egemen Türk devletleri ile mücadele etmek için genellikle Çinlilerle işbirliği de yaptılar. (Uygurlar ile ilgili ayrıntılı bilgi için tarafımızdan yazılan Yabancı Kaynaklara Göre TÜRK KİMLİĞİ isimli kitaba bakabilirsiniz.) Bugün Çin'in kuzeydoğusu; Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Pakistan gibi ülkelerle çevrili sınır bölgesi, aslında Uygur Türklerinin sınır bölgesidir. 

Baskıyla eritilen nüfusları 9 milyon’a düşürülen Uygur Türkleri, burada Çinlilerden çok önceleri yaşıyorlardı. Sanat tarihçisi Von le Coq, Çinlilerin Uygur resimlerinin üstüne Çince yazılar yazarak yüzyıl öncesinden Uygur kültürünü bile Çin kültürü gibi göstermeye çalıştıklarını bizzat görmüş ve saptamıştı. Bugün Çin; Uygur bölgesindeki Türk nüfusu azınlığa düşürmek için oralara Çinli işçileri yerleştiriyor. Bununla da kalmıyor sahte sosyalist Çin hükümeti... Uygur kızlarını alıp Çin'in içine sürgün ediyor. Böylece bölgede Uygur nüfusun artmasını önlemek istiyor. Uygurlar müthiş bir eritilme/yok edilme saldırısı altındalar... Bir tür soykırım olan bu olguyu batılılar ve modern dünya görmezden geliyor. Çünkü Çin ile ticari ilişkisini kimse tehlikeye atmak istemiyor... Şu an Çin devletinin tutumu ile Hitler Almanyası'nın 1936'dan itibaren başlattığı farklı halkları yok etme siyaseti birbirine çok benziyor. 

O sıralar Batılılar nasıl Hitler'i seyrettilerse şimdi de Çin'i seyrediyorlar. ÇİN'İ BOYKOT EDELİM Gelen haberler gösteriyor ki Çin hükümetinin şovenist tutumu yüzünden ırkçı Çinliler, Uygurlara karşı katliam saldırıları başlattılar. Orada oluk oluk Türk kanı akıtılıyor. Bu kırım, Sivas Madımak kırımı gibi hatta ondan daha geniş, daha kanlıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin hükümeti; dünyadaki bütün Türkleri de temsil ettiğini unutmadan derhal Çin hükümetini uyarmalıdır. Bu konuda hükümetimiz yasak savma kabilinden değil; çok ciddi, tutarlı, kararlı bir duruş ortaya koymalıdır. Başbakan Erdoğan'dan bir de Türk halkı için Çin'e "One minute!" demesini bekliyorum. 

Öbür yandan halkımıza da çok önemli bir görev düşüyor. Bugünden itibaren Çin mallarını boykot edelim... Türkiye; ucuz olduğu için Çin'den gelen ürünlerin istilası altında... Onlar bizim kardeşlerimizi boğazlarken biz Çin malı kullanırsak; katillere yardım etmiş oluruz. Zaten Çin malları kalitesiz ve sağlık açısından da tehlikeli maddeler içermektedir. Ben bu yüzden Çin malı bir ürün almıyordum ama şimdi bütün Türk vatandaşlarına yeniden sesleniyorum: Katil cinlileri ve faşist Çin hükümetini protesto için asla Çin malı bir ürün almayınız.

  • 923 defa okundu.