Namık Kemal ZEYBEK
Gazeteci –Yazar
Radikal Gazetesi

Sincan sözü Çince ‘Yeni kazanılmış ülke’ anlamındadır.

Orası Doğu Türkistan’dır. Tarihin Doğu Türkistan’daki Uygur, Kazak, Kırgız ve öteki Türkçe konuşan halklara verdiği ad TÜRK ADI’dır. Uygur adı yeni konulmuştur.

Doğu Türkistan 1.620.000 kilometrekare toprağı kapsayan bir özerk bölgedir. Yerüstü ve yeraltı kaynakları bakımından zengin bir ülkedir. Çin burayı gücüne dayalı olarak elinde tutmakta ve toprağı Çinlileştirmektedir. Bunun dışında hiçbir hakkı ve ilgisi yoktur. Doğu Türkistan’ın yerli halkının dili Türkçe, dini İslam’dır. Çin ile savaşmak dışında hiçbir tarihi bağı yoktur.

Doğu Türkistan, tarihimizin en görkemli dönemlerinden birisi olan Karahanlıların yaşadığı yerdir. İlk Müslüman Türk devleti ve İslam dini ile Türk töresinin etkili bileşimi... Kutadgu Bilig yazarı Yusuf Has Hacip, Atabetül Hakayık yazarı Edip Yüğneki, Divanı Lügat üt Türk yazarı Kaşgarlı Mahmut Doğu Türkistanlı dahilerimizdir. Tartışma götürmez gerçek, Çin’in bu işgalinin haksızlığıdır. Dünyanın bu en kalabalık ülkesinin işgalcilik alışkanlığı, insanlığın geleceği için çok ciddi bir tehlikedir...

Doğu Türkistan’da olup bitenlerden iyi ders alınmalıdır. Ve bu iyi dersler sonunda da etkili önlemler çıkmalıdır.

Olayların sıcaklığında insanların gönlünü okşayan kınamalar, telinler, sert açıklamalar yararlı siyasi çıkışlar olabilir, ama tarihin olumsuz gidişine etkileri olmaz. Akılcı ve ardıcıl uygulamalarla önlemler nerede? Doğu Türkistan’da ezilen insanlar Müslüman’dır. İslam dünyası diye bir gerçeklik varsa, kendisini göstermesinin tam zamanı değil midir?..
Türkiye mi?
Türkiye artık gücünün ayrımına erişmeli ve anlamsız uğraşmaları bir yana bırakmalıdır. Türkiye dünyanın neresinde haksızlık gören Türk varsa, onlara sahip çıkarken, bunun en tabii insanlık görevi olduğunu da iyi anlatabilmelidir. Türkiye elbette Doğu Türkistan’a insanlığın sahip çıkması için gereğini yapmalıdır.
Türkiye elbette Irak’ta ezilen Türklere de, Irak’ın toprak bütünlüğüne de birlikte sahip çıkmalıdır.
Bunun için de Türkiye’nin gecikmeden kendi bölgesinde gerçek anlamda güçler oluşturması gerekir.
Başkalarının çıkar hesaplarının bekçiliğine razı bir Türkiye’nin bırakın başka yerlerde haksızlık edilenlere sahip çıkmasını, kendisinin haklarını korumakta da zorlanacağı gerçektir.

Ne mi diyorum?
Diyorum ki;
Türk Devletler Birliği gecikmeden gerçekleşmelidir. Sazmanı Hemkerhayi İktisadi, yani işbirliği teşkilatı. Zaten var... Ama hayata atılmadı: Türkiye, İran, Azerbaycan, Tacikistan, Kazakistan, Özbekistan, Afganistan ve Pakistan... Ve diğerleri... İşte size tarihin ve coğrafyanın adına ECO denilerek bir büyük armağanı...

Ne duruyorsunuz?

Doğu Türkistan’daki Türklerin ve Gazze’deki Müslümanların haklarını korumanın da, öz güvenlik ve onuru sağlamanın da unsurlarının en önemlisi budur.
Yoksa sadece kınadığınızla kalırsınız...

  • 922 defa okundu.